System ciągłego monitorowania glikemii metodą skanowania 2021. Dostępność w Polsce – stan obecny i konieczne kierunki zmian

Opublikowane 17 czerwca 2021
System ciągłego monitorowania glikemii metodą skanowania 2021. Dostępność w Polsce – stan obecny i konieczne kierunki zmian
Raport "System ciągłego monitorowania glikemii metodą skanowania 2021. Dostępność w Polsce – stan obecny i konieczne kierunki zmian” wskzuje korzyści z zastosowania ciągłego monitorowania glikemii metodą skanowania w opiece nad pacjentami z cukrzycą. Dokument jest niezwykle ważnym głosem środowiska zaangażowanego w poprawę opieki zdrowotnej nad osobami z cukrzycą. 
Cukrzyca dotyka około 3 milionów Polaków, czyli 7,8 proc. populacji. Należy do krajowych priorytetów zdrowotnych, określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Źle kontrolowana prowadzi do rozwoju wielu ciężkich, zagrażających życiu chorego powikłań, zarówno ostrych jak przewlekłych.

Wnioski z opublikowanych ocen klinicznych, analiz danych systemu opieki zdrowia a także opinie ekspertów jednoznacznie wskazują na korzyści kliniczne i systemowe z zastosowania ciągłego monitorowania glikemii metodą skanowania w opiece nad pacjentami z cukrzycą, uznając go za równie ważny jak farmakoterapia element prowadzenia procesu terapeutycznego.

Zasadnym i koniecznym jest więc, aby refundacja systemu ciągłego monitorowania glikemii metodą skanowania objęła nowe grupy chorych z cukrzycą. Obecnie system refundowany jest dla pacjentów od 4. do 18. roku życia. Korzyści kliniczne z jego zastosowania potwierdzone są w całej populacji osób z cukrzycą, mając jednak na uwadze optymalizację opieki, szczególnie zasadnym jest rozszerzenie refundacji systemu dla trzech grup pacjentów:
  • Pacjenci z cukrzycą typu 1 w wieku od ukończenia 18. do ukończenia 26. roku życia.
  • Pacjenci z cukrzycą typu 1, którzy ukończyli 26. rok życia a wcześniej rozpoczęli stosowanie systemu.
  • Kobiety z cukrzycą wymagające insulinoterapii w okresie ciąży i połogu; w cukrzycy przedciążowej od momentu stwierdzenia przez lekarza ginekologa ciąży, w cukrzycy ciążowej po kwalifikacji do insulinoterapii, do 8. tygodnia po połogu włącznie.
Źrodło: PSD