Rzecznik Praw Pacjenta: Odrzucenie ustawy o jakości to bardzo zła wiadomość dla pacjentów

Opublikowane 17 kwietnia 2023
Rzecznik Praw Pacjenta: Odrzucenie ustawy o jakości to bardzo zła wiadomość dla pacjentów

Nie udało się ocalić projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. W dniu 14 kwietnia 2023 r. podczas procedowania projektu w Sejmie, zabrakło jednego głosu, niezbędnego, aby odrzucić uchwałę Senatu o odrzuceniu ustawy. Jak wskazuje Rzecznik Praw Pacjenta - Ustawa o jakości była potrzebna całemu systemowi, ale przede wszystkim pacjentom. Mieli oni stanąć w centrum i być punktem odniesienia w sprawach opieki zdrowotnej. 

Dotychczas świadczenia rozliczane były bez kontroli jakości. Ustawa umożliwiała pacjentom porównywanie danych o jakości usług poszczególnych placówek i wybieranie tych, w których opieka jest na najwyższym poziomie. Projekt dawał pacjentom poczucie bezpieczeństwa i sprawczości w procesie leczenia.

Ustawa zakłada systematyczne monitorowanie i rejestrowanie zdarzeń niepożądanych i błędów medycznych wg określonych standardów, co pozwoliłoby na uniknięcie aż do 50% z tych zdarzeń. Tak jak w krajach skandynawskich, Francji, Belgii, Nowej Zelandii, czy części Stanów Zjednoczonych zostałby wprowadzony system no-fault, który zapewnia pacjentom szybką analizę zdarzenia niepożądanego, sprawną wypłatę rekompensat, bez orzekania winy, skoncentrowaną na rozwiązaniach cywilnoprawnych.

Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Chmielowiec, w swoim oświadczeniu wyraził nadzieje związane z projektem i żal w związku z odrzuceniem tak ważnej ustawy, ponieważ miała być ona “krokiem w kierunku wzmocnienia bezpieczeństwa i pozycji pacjentów w Polsce”. 
Jako Rzecznik Praw Pacjenta nie ustanę jednak w stałym dążeniu do poprawy bezpieczeństwa pacjentów i przestrzegania ich praw. Skorzystam z wszystkich, mieszczących się w moich uprawnieniach instrumentów, by proces stawiania pacjenta w centrum systemu ochrony zdrowia nadal się dynamicznie toczył. Pacjenci tego potrzebują i oczekują.” - pokreślił Chmielowiec.


źródło: RPP, Sejm RP