Rzecznik Praw Pacjenta rzecznikiem polskiej psychiatrii

Opublikowane 05 listopada 2019
Rzecznik Praw Pacjenta rzecznikiem polskiej psychiatrii
Rzecznik Praw Pacjenta opublikował raport o funkcjonowaniu psychiatrycznych zakładów opiekuńczo-leczniczych oraz pielęgnacyjno-opiekuńczych.
Z raportu wynika, że zakłady opiekuńcze psychiatryczne borykają się z wieloma problemami: prawnymi, finansowymi i organizacyjnymi. Brak właściwych regulacji prawnych powoduje, że panuje duża dowolność w przeprowadzaniu kwalifikacji pacjentów i w stosowaniu zasad ich przyjmowania. Brak jasnych przepisów, dotyczących zasad udzielanej w nich opieki i finansowania tych placówek, prowadzi do dużej różnorodności w zakresie udzielanych w nich świadczeń zdrowotnych. Brak właściwego umiejscowienia tych placówek w systemie psychiatrycznej ochrony zdrowia i pomocy społecznej powoduje, że stały się one dla wielu pacjentów ostatnią przystanią w życiu, zamiast być miejscem okresowej opieki lub pielęgnacji, po zakończonym leczeniu szpitalnym.

W raporcie zawarte są też konkretne rekomendacje regulacyjne. W ocenie RPP konieczne jest stworzenie przepisów adresowanych wyłącznie do tych zakładów, w których uregulowane zostałyby następujące kwestie:
  • zasady przyjmowania pacjentów, w szczególności ubezwłasnowolnionych, przyjmowanych bez zgody i przyjmowanych wbrew woli;
  • rodzaje udzielanych w zakładach świadczeń;
  • zasady kierowania i kwalifikowania pacjentów do zakładów, zawierające precyzyjne określenie rodzaju zaburzeń psychicznych i innych chorób stanowiących wskazanie do przyjęcia i stanowiących przeciwwskazanie (np. choroba alkoholowa);
  • kryteria pobytu oraz czas pobytu pacjenta;
  • zasady odpłatności za pobyt;
  • zasady wypisywania pacjenta z zakładu, by umożliwić wypisanie pacjenta w przypadku ustabilizowania się jego stanu zdrowia (czy poprawy zdrowia) do miejsca stałego zamieszkania lub do domu pomocy społecznej.
Przepisy te powinny jasno różnicować kryteria przyjmowania pacjentów do zakładów opiekuńczych psychiatrycznych i kryteria przyjmowania od domów pomocy społecznej.Całość raportu jest dostępna pod linkiem [klik].
Fot. Pixabay