Ratujmy ukraińskie wcześniaki

Opublikowane 03 marca 2022
Ratujmy ukraińskie wcześniaki
Fundacja Koalicja dla Wcześniaka włączyła się w pomoc ukraińskim wcześniakom i dołączyła do zbiórki założonej przez Katarzynę Dyńską-Kukulską (MatkoweLove). Do akcji dołączyła również Fundacja Neonatus i Fundacja Tęczowy Kocyk. Akcję wspierają neonatolodzy i inne organizacje rodzicielskie z Ogólnopolskiego Porozumienia Razem dla Wcześniaków.
Gwarantami celności działań są prof. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, prezes Fundacji Koalicja dla wcześniaka, prof. Ryszard Lauterbach, prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego i założyciel Fundacji Neonatus, a także dr hab. Dorota Pawlik, prezes Fundacji Neonatus, którzy od kilkudziesięciu lat współpracują z ukraińskimi neonatologami. Każdy może wesprzeć ukraińskie wcześniaki wpłacając pieniądze „na pomoc ukraińskim wcześniakom”.

Wobec okrutnej wojny na Ukrainie nie możemy być obojętni. Szpitale na Ukrainie działają w sytuacji  skrajnie kryzysowej, brakuje im sprzętu, środków higienicznych i pielęgnacyjnych. Organizatorzy akcji są w stałym kontakcie z lekarzami na Ukrainie oraz organizacją rodzicielską. Wiedzą, jakie są ich potrzeby, wiedzą też jak dostarczyć im pomoc, gdyż współpracują z Polską Misją Medyczną oraz kurierami po stronie ukraińskiej, którzy z narażeniem życia dostarczają pomoc. Przygotowano listę niezbędnego sprzętu. Pomoc musi być zarówno celowana, doraźna w sytuacji kryzysowej, ale też długofalowa, gdyż na nowo trzeba będzie zorganizować pracę Oddziałów Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka, gdy wojna się skończy.

Celem tej zbiórki jest zgromadzenie środków na:
- finansowanie bieżących potrzeb związanych z aktualnym funkcjonowaniem oddziałów neonatologicznych i pediatrycznych na Ukrainie
- zakup niezbędnych środków medycznych i sprzętu, a są to m. in. aparaty do znieczulenia oddychania, zestawy do intubacji, również te w mikrorozmiarach, pompy infuzyjne, podgrzewane materace operacyjne dla noworodków, rurki do intubacji, sondy nosowo-żołądkowe, ssaki ręczne (bywają braki w dostawie prądu), zestawy do gastrostomii (PEG), rurki tracheostomijne, worki do stomii, sondy do odśluzowania, szwy, materiały opatrunkowe i hemostatyczne, niezbędne leki, również te podczas transportu.
- zakup jedzenia m. in. mieszanek mlekozastępczych, wzmacniaczy pokarmu kobiecego, środków higienicznych, pampersów, środków opatrunkowych, kremów, środków odkażających, żywności specjalnego przeznaczenia medycznego.

Cała operacja będzie wymagała ogromnych zasobów, miejsc magazynowych, sprawnej koordynacji i logistyki w skali kraju... ale również zaangażowania ludzi dobrej woli. Wspólnie mamy większe możliwości. Możemy zakupić więcej materiałów, bezpośrednio u producentów lub po obniżonej marży.

Wszystkim zaangażowanym osobom dziękujemy za wsparcie tych działań i chęć pomocy tym najmniejszym z najdzielniejszych. Dziś przychodzi im bowiem toczyć bój o własne życie i zdrowie w najtrudniejszych warunkach. Wspólnie możemy im pomóc w tej walce. To jest nasza cegiełka pomocy od polskiej społeczności rodziców wcześniaków i neonatologów, bo #RazemMożemyWięcej.

Link do zbiórki: https://pomagam.pl/ccdr4w Liczy się każda, nawet najmniejsza kwota.

źródło: Koalicja dla Wcześniaka