Polska na lawendowo w Międzynarodowy Dzień Padaczki

Opublikowane 25 marca 2022
Polska na lawendowo w Międzynarodowy Dzień Padaczki
Padaczka to powszechnie używane sformułowanie na jedną z najczęstszych grup zaburzeń neurologicznych. Choruje na nią 1% populacji w wieku 20 lat i 3% populacji w wieku 75 lat. Łącznie dotyka ponad 65 milionów ludzi na Świecie i 400 tysięcy w Polsce. Właśnie dlatego 26 marca z okazji Międzynarodowego Dnia Padaczki Fundacja NeuroPozytywni organizuje ogólnopolską akcję polegającą na podświetleniu ważnych budynków na kolor fioletowy na znak solidarności z osobami cierpiącymi z powodu epilepsji.
Głównym celem Międzynarodowego Dnia Padaczki jest uświadomienie i uwrażliwienie społeczeństwa na temat epilepsji oraz promocja wiedzy o padaczce, szczególnie w kontekście sposobów udzielania pierwszej pomocy.
 
Definicja Światowej Organizacji Zdrowia pojęciem padaczki określa przewlekłe zaburzenia czynności mózgu o różnej etiologii cechujące się nawracającymi napadami. Epilepsja spowodowana jest zaburzeniem funkcjonowania mózgu, w którym dochodzi do niekontrolowanych wyładowań komórek nerwowych. Pierwsze objawiają się drgawkami, uczuciem drętwienia, zaburzeniami wzroku, słuchu, smaku i węchu. Drugie cechują się intensywniejszymi objawami – utratą przytomności i sztywnieniem ciała, a następnie drgawkami.
 
„Wokół tematu padaczki pojawiło się wiele mitów, które często okazują się krzywdzące dla samych chorych. Taka diagnoza nie powinna być traktowana jak wyrok.” – podkreśla Izabela Czarnecka – Walicka, Prezes Zarządu Fundacji NeuroPozytywni.
 
Osoby chore na padaczkę ciągle spotykają się z odrzuceniem, niezrozumieniem i izolacją. Dlatego zdarza się, że chcąc ustrzec się przed nieprzychylną postawą społeczeństwa, chorzy lub ich rodziny nie informują o chorobie nauczycieli, wychowawców czy pracodawców.

Dzięki nowoczesnej terapii – lekom systematycznie przyjmowanym, a w ciężkich przypadkach operacjom neurochirurgicznym – chorzy na epilepsję mogą prowadzić szczęśliwe i aktywne życie, nieróżniące się istotnie od życia osób zdrowych. Chorzy na padaczkę mogą normalnie uczyć się, pracować, spełniać zawodowo oraz rozwijać swoje pasje. Aby chorzy na padaczkę byli akceptowani, tolerowani przez społeczeństwo potrzebna jest wiedza na temat tej jednostki chorobowej. W tym szczególnym dniu należy edukować, uświadamiać.

W najbliższą sobotę z okazji Międzynarodowego Dnia Padaczki w całej Polsce szereg kluczowych instytucji w miastach w całej Polsce podświetli swoje budynki na fioletowo w geście solidarności z osobami chorującymi na padaczkę. Wśród budynków będzie można znaleźć  m.in.: Muzeum Powstania Wielkopolskiego, Stadion oraz Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu, Filharmonię w Szczecinie, Galerię Wroclavia, Stadion we Wrocławiu, Siedzibę Radio Gdańsk i wiele innych.
 
Fundacja NeuroPozytywni jest polską organizacją pożytku, działającą w obszarze zdrowia publicznego, na rzecz osób z chorobami mózgu. Misją fundacji jest wspieranie osób z szeroko rozumianymi chorobami mózgu takimi jak stwardnienie rozsiane, porażenie mózgowe, epilepsja, depresja, schizofrenia, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, migrena, udar. Jednym z najważniejszych celów Fundacji jest działanie na rzecz poprawy sytuacji osób cierpiących na padaczkę poprzez zwiększanie świadomości społecznej, zwiększanie dostępności leczenia oraz wspieranie procesu refundacyjnego.

źródło: Fundacja Neuropozytywni