M. Pintal-Ślimak: projekt rozporządzenia dot. wymagań laboratoriów diagnostycznych i kwalifikacji diagnostów nie przystaje do aktualnych wyzwań

Opublikowane 02 listopada 2023
M. Pintal-Ślimak: projekt rozporządzenia dot. wymagań laboratoriów diagnostycznych i kwalifikacji diagnostów nie przystaje do aktualnych wyzwań
W ocenie Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych przedłożony do opiniowania projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wymagań, jakim powinno odpowiadać medyczne laboratorium diagnostyczne oraz kwalifikacji personelu nie tylko wychodzi naprzeciw oczekiwaniom środowiska diagnostów laboratoryjnych, ale także nie przystaje do aktualnych wyzwań funkcjonowania medycznych laboratoriów diagnostycznych – informuje Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Monika Pintal-Ślimak.

W lipcowym stanowisku Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych zwróciła uwagę nie tylko na konieczność wprowadzenia ewentualnych korekt do tekstu projektu, ale zaproponowała także poszerzenie tekstu projektu i ujęcie w nim dodatkowych przepisów niezbędnych dla prawidłowego i adekwatnego do aktualnych wyzwań funkcjonowania medycznych laboratoriów diagnostycznych.

 

W zgłaszanych zmianach KRDL wskazywała, że „w każdym szpitalu laboratorium zlokalizowane powinno być tam, gdzie udzielane są świadczenia realizowane przez szpital (większość tych świadczeń)”. W ocenie samorządu diagnostów laboratoryjnych jest to istotne ze względu na organizację procesu diagnostyki i leczenia, sprawność obsługi pacjenta oraz konieczność optymalizacji czasu dostarczania materiału do badania do laboratorium. Propozycja ta nie została uwzględniona przez Ministra Zdrowia.

 

Monika Pintal-Ślimak, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych wskazuje, że samorząd diagnostów, w ślad za formułowaną rekomendacją przyznania diagnostom laboratoryjnym prawa do przeprowadzania kwalifikacji do szczepień oraz wykonywania szczepień, proponował także wprowadzenie do opiniowanego rozporządzenia stosownych zmian dotyczących wymogów związanych z wykonywaniem tych świadczeń w laboratorium. „Analogicznie do grupy farmaceutów, diagności laboratoryjni mogliby zyskać uprawnienia do wykonywania szczepień” – wskazuje prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych. Monika Pintal-Ślimak podkreśla, że „ponad 1500 diagnostów przeszkoliło się z wykonywania szczepień na COVID-19, a zasoby w postaci laboratoriów oraz kompetencji diagnostów powinny być efektywnie wykorzystane przez system opieki zdrowotnej dla dobra pacjentów”. Propozycja ta jednak nie została uwzględniona przez Ministra Zdrowia.

 

Wśród nieuwzględnionych w projekcie rozporządzenia uwag samorządu diagnostów laboratoryjnych znalazła się także propozycja wykreślenia wymagań dotyczących systemu informatycznego, w które musi być wyposażone laboratorium. W ocenie Rady wymagania te muszą uwzględnić faktyczne możliwości systemów obsługujących także mniejsze laboratoria.

 

Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych poinformowała, że w ramach trwającego procesu konsultacji ponowi uwagi do projektu rozporządzenia, wnosząc o ich pozytywne rozpatrzenie.

Źródło: Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych