Leczenie cukrzycy w Polsce - czas na zmiany pozwalające chorym żyć dłużej
Opublikowane 21 września 2021
Blisko dwa lata po refundacji nowoczesnej terapii w cukrzycy typu drugiego prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Anna Śliwińska zaprezentowała najważniejsze wnioski z raportu „Ocena dostępu do nowoczesnej farmakoterapii (inhibitory SGLT-2, agoniści GLP-1) w cukrzycy typu 2 w świetle rekomendacji klinicznych – analiza blisko 2 lata po refundacji”. W ramach raportu przeprowadzono badanie ankietowe jakościowe i ilościowe pośród diabetologów i pacjentów.
Niezaspokojone potrzeby lekarzy i pacjentów

Efektywne leczenie nie dla wszystkich pacjentów z cukrzycą
- Wyczekiwana refundacja flozyn (listopad 2019) oraz inkretyn (styczeń 2020) przyniosła prawdziwy przełom. Polscy pacjenci diabetologiczni wreszcie uzyskali dostęp do bezpiecznych leków o udowodnionej skuteczności w redukcji powikłań. Pacjenci docenili ten krok Ministerstwa Zdrowia. Jednocześnie ostatnim kilkunastu miesiącom towarzyszy nasilający się niedosyt, ponieważ refundacja dotyczy wąskiej grupy pacjentów. Zdecydowanie większa ich liczba odniosłaby ogromne korzyści zdrowotne ze stosowania tych leków. - informuje Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, członek komitetu sterującego raportu.
Groźne powikłania cukrzycowe – można im zapobiegać
- Powikłania sercowo-naczyniowe dotykają co 3-go chorego z cukrzycą typu 2, co przekłada się na inwalidztwo i skrócenie okresu przeżycia. Według danych pochodzących z badań naukowych stosowanie tych dwóch grup leków znacząco poprawia rokowanie poprzez redukcję ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych i zwolnienia progresji cukrzycowej choroby nerek. - podkreśla Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Strojek, konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii, współautor raportu.
Wiceminister dostrzega cukrzycę jako istotny problem
- Całkowicie się zgadzam, że potrzebny jest wzrost finansowania nowoczesnych farmakoterapii i technologii w leczeniu cukrzycy. Koszty powikłań w tej chorobie są wyższe niż samo leczenie. Ministerstwu Zdrowia cały czas przyświeca cel poprawy opieki i leczenia nad pacjentami z chorobami, które można leczyć skutecznie, tak jak w cukrzycy typu drugiego. Ministerstwo będzie intensywnie pracować w tym obszarze. - zaznacza Wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski
[1]„Ocena dostępu do nowoczesnej farmakoterapii (inhibitory SGLT-2, agoniści GLP-1) w cukrzycy typu 2 w świetle rekomendacji klinicznych – analiza blisko 2 lata po refundacji”, rozdział: „Analiza wpływu wprowadzenia do refundacji nowoczesnych terapii (SGLT-2 i GLP-1) na tempo rozwoju ich dostępu dla pacjentów”.
[2] Tamże.
źródło: materiały prasowe