GIS zaleca szczepienia przeciwko grypie na jesień

Opublikowane 13 sierpnia 2020
GIS zaleca szczepienia przeciwko grypie na jesień
Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje szczepienia przeciw grypie w związku z czekającą na jesieni 2020 r. drugą falą epidemii Covid-19. Szczepienie zmniejsza ryzyko hospitalizacji i zgonu z powodu grypy sezonowej.

Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje szczepienia przeciw grypie ostrzegając, że zakażenie wirusem grypy może zwiększać ryzyko infekcji koronawirusem. Zgodnie z zapowiedziami medycznych środowisk naukowych, jesień 2020 może być czasem, kiedy, jako kraj, będziemy musieli zmierzyć z II falą epidemii COVID-19 i jednocześnie zachorowaniami na grypę sezonową i inne infekcje, co będzie utrudniać rozpoznanie chorych na koronawirusa.

- O tej porze roku odnotowuje się jest również zwiększoną liczbę zakażeń i zachorowań na grypę. Czasowe nałożenie się zakażeń i zachorowań na wyżej wymienione jednostki chorobowe, będzie stanowiło istotne wyzwanie dla ochrony zdrowia. Przemawia za tym chociażby podobieństwo objawów chorobowych, a w związku z tym konieczność precyzyjnej diagnostyki, co jest warunkiem niezbędnym dla późniejszego doboru metod leczenia, a w konsekwencji powodzenia procesu terapeutycznego – ocenia GIS.

GIS podkreśla, że o ile w przypadku SARS-CoV-2, środowiska naukowe są nadal na etapie poszukiwań skutecznych metod profilaktyki, o tyle w przypadku grypy istnieje dostępna, skuteczna szczepionka, która w obecnej sytuacji epidemiologicznej jest prawdziwym darem.

O ile w przypadku SARS-CoV-2, środowiska naukowe są nadal na etapie poszukiwań skutecznych metod profilaktyki, o tyle w przypadku grypy, istnieje dostępna, skuteczna szczepionka, która w obecnej sytuacji epidemiologicznej jest prawdziwym darem” – czytamy w rekomendacji.

GIS rekomenduje szczepienia przeciw grypie, także Konsultant Krajowy w dziedzinie Zdrowia Publicznego zachęca do szczepienia się, zwłaszcza w czasie pandemii.

- Szczepienia na grypę są uznaną i rekomendowaną przez autorytety naukowe metodą profilaktyki i w istotny sposób zmniejszają ryzyko hospitalizacji i zgonu z powodu grypy. Z danych naukowych wynika, że osoby, które się zaszczepią, mogą być bardziej odporne na zakażenie SARS-CoV-2 jesienią i zimą, kiedy może nas czekać druga fala epidemii. Natomiast zakażenie wirusem grypy może zwiększać ryzyko infekcji koronawirusem” – ostrzega GIS.

Podkreśla, że z tej formy profilaktyki korzystają osoby, które mają częsty kontakt z innymi, tj. lekarze, pielęgniarki, nauczyciele, czy funkcjonariusze policji.

- Od każdej pojedynczej osoby, która wzmocni swoją odporność poprzez szczepienia, w jakiejś mierze zależy zdrowie nas wszystkich” – apeluje GIS.

Źródło: PAP
Foto: 
Racool_studio