Rada Dialogu Społecznego o raporcie NIK

Opublikowane 17 września 2019
Rada Dialogu Społecznego o raporcie NIK
10 września odbyło się posiedzenie Podzespołu Rady Dialogu Społecznego ds. Ochrony Zdrowia. Podczas posiedzenia kontynuowano dyskusję nad raportem Najwyższej Izby Kontroli pt.: "System ochrony zdrowia w Polsce - stan obecny i pożadane kierunki zmian" w kontekście strategii w ochronie zdrowia oraz danych i rejestrów medycznych.
Przypomnijmy: na podstawie ustaleń 40 kontroli oraz wniosków z 4 dyskusji panelowych NIK sformułowała rekomendacje zmierzające do poprawy systemu ochrony zdrowia.
System nie jest przyjazny dla pacjenta, nie zapewnia efektywnego wykorzystania środków publicznych, tworzy też problemy dla osób kierujących podmiotami leczniczymi i zatrudnionego tam personelu - przekonywali autorzy raportu NIK.
W raporcie NIK postuluje przygotowanie długookresowej strategii rozwoju systemu ochrony zdrowia, która powinna uzyskać powszechną akceptację społeczną i wyznaczyć wizję rozwoju systemu. Strategia ta powinna przede wszystkim określać cele systemu, z uwzględnieniem wyzwań demograficznych i epidemiologicznych, a także priorytetowe kierunki jego rozwoju. Jednocześnie wdrażanie strategii powinno podlegać monitowaniu i okresowej ocenie, muszą być więc w nią wpisane mierzalne wskaźniki efektów. Oczywiście strategia musi także określać plan wzrostu finansowania systemu ochrony zdrowia.
Cieszy fakt, że decydenci i interesariusze powracają przed wyborami do cennych rekomendacji Izby. Wiele z nich ma sens, a ich wdrożenie przyczyniłoby się do postawienia pacjenta i jego potrzeb w centrum systemu, o co walczymy - zauważa Beata Ambroziewicz, Prezes Polskiej Unii Organizacji Pacjentów.