Coraz bardziej długowieczni, coraz częściej chorzy przewlekle. Jest już najnowszy ranking OECD "Health at a glance"

Opublikowane 07 listopada 2019
Coraz bardziej długowieczni, coraz częściej chorzy przewlekle. Jest już najnowszy ranking OECD "Health at a glance"
Osoba urodzona dzisiaj w krajach OECD przeżyje średnio prawie 81 lat i ma duże szanse, żeby cierpieć z powodu chorób przewlekłych lub psychicznych. Dziś opublikowano nowy ranking OECD "Health at a glance" - coroczny przegląd statystyk zdrowotnych z 31 krajów.
Główne przyczyny zgonów

Wzrost średniej długości życia spowolnił ostatnio w większości krajów OECD, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, Francji i Holandii. Przyczyny są różnorodne. Rosnące poziomy otyłości i cukrzycy utrudniają utrzymanie wcześniejszych postępów w zmniejszaniu liczby zgonów z powodu chorób serca i udarów mózgu. Choroby układu oddechowego, takie jak grypa i zapalenie płuc, pochłonęły w ostatnich latach więcej ofiar, szczególnie wśród osób starszych. Zawały serca, udar i inne choroby układu krążenia spowodowały około jedną trzecią zgonów w całej OECD. Jedna czwarta zgonów była związana z nowotworami. Lepsza prewencja i opieka zdrowotna mogłyby zapobiec prawie 3 milionom przedwczesnych zgonów.

Na co chorujemy

Niemal co dziesiąty dorosły uważa się za złego zdrowia. Częściowo odzwierciedla to ciężar chorób przewlekłych - prawie jedna trzecia dorosłych żyje z co najmniej dwoma chorobami przewlekłymi. Choroby psychiczne również zbierają swoje żniwo - jedna na dwie osoby doświadcza w swoim życiu problemów ze zdrowiem psychicznym. Palenie, picie i otyłość nadal powodują przedwczesne umieranie i pogarszają jakość życia. Niezdrowy tryb życia - w szczególności palenie tytoniu, szkodliwe spożywanie alkoholu i otyłość - są podstawową przyczyną wielu przewlekłych chorób, skracających życie i pogarszających jakość życia. 18% dorosłych nadal pali codziennie. Spożycie alkoholu wynosi średnio 9 litrów czystego alkoholu na osobę rocznie w krajach OECD, co odpowiada prawie 100 butelkom wina. Prawie 4% dorosłych było uzależnionych od alkoholu. Wskaźniki otyłości nadal rosną w większości krajów OECD: 56% dorosłych ma nadwagę lub otyłość, a prawie jedna trzecia dzieci w wieku 5-9 lat ma nadwagę. Zanieczyszczenie powietrza spowodowało około 40 zgonów na 100 000 osób w krajach OECD. Śmiertelność była znacznie wyższa w Indiach i Chinach, przy około 140 zgonach na 100 000 osób. Polska uplasowała się na 9. miejscu pod względem śmiertelności z powodu smogu, przeewyższając prawie dwukrotnie wskaźniki dla średniej OECD 36.

Bariery dla pacjentów
W krajach OECD utrzymują się bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, szczególnie wśród osób gorzej sytuowanych. Szacuje się, że jeden na pięciu dorosłych, którzy musieli udać się do lekarza, musiał zrezygnować. Absorpcja badań przesiewowych w kierunku raka jest również niższa wśród osób uboższych, chociaż większość krajów OECD zapewnia programy badań przesiewowych bezpłatnie. Płatności out-of-pocket (z własnej kieszeni) stanowią średnio nieco ponad jedną piątą wszystkich wydatków na zdrowie, a ponad 40% na Łotwie i Meksyku. Czasy oczekiwania i trudności z transportem utrudniają dostęp w niektórych krajach. Na przykład czas oczekiwania na wymianę stawu kolanowego wynosił ponad rok w Chile, Estonii i Polsce. Bezpieczeństwo pacjentów poprawiło się w odniesieniu do wielu wskaźników, ale należy zrobić więcej. Na przykład 5% hospitalizowanych pacjentów miało zakażenie związane z opieką zdrowotną.

Całość raportu: https://www.oecd-ilibrary.org/social-issues-migration-health/health-at-a-glance-2019_4dd50c09-en
Źródło: OECD
Foto: Pixabay