Wielkopolskie karetki bez wirusów

Opublikowane 18 lutego 2022
Wielkopolskie karetki bez wirusów
Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu otrzymała 20 najnowocześniejszych ambulansów, które będą wyposażone w inteligentne systemy do monitorowania i oczyszczania powietrza – Aura Air. W poznańskim pogotowiu jeżdżą już 4 karetki z systemem Aura Air. Umożliwia on stałe kontrolowanie środowiska biochemicznego wewnątrz pojazdu i dostosowywanie jakości powietrza, którym oddycha zespół i pacjenci w ambulansie. Dzięki temu karetki mogą szybciej wracać do przewożenia pacjentów po każdej dekontaminacji.
 
Klucze do pojazdów z rąk Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Pauliny Stochniałek, Członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego, odebrał Marcin Zieliński, Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu.

Od kilku miesięcy system Aura Air był testowany w kilku ambulansach działających w Systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego. Został zamontowany na stałe obok najważniejszych urządzeń ratujących i monitorujących parametry życiowe przewożonych pacjentów. Po pomyślnym przejściu okresu testowego system ten zostanie zainstalowany we wszystkich nowych karetkach.

Aura Air zapewnia bezpieczeństwo w trakcie transportu oraz daje możliwość nieustannej kontroli jakości powietrza, które całą dobę jest oczyszczane w 4-stopniowym procesie filtracji m.in. z bakterii i wirusów, w tym Sars-CoV-2 i jego mutacji.

Jednak nie tylko neutralizacja wirusów i bakterii okazała się istotna przy wyborze Aura Air przez WSPR.

- Urządzenie monitoruje środowisko biochemiczne w ambulansie, dzięki czemu wiemy dokładnie z jakimi realnymi zanieczyszczeniami powietrza na co dzień spotyka się nasz zespół
 – mówi Aleksander Pawlak, z-ca dyrektora ds. ratownictwa w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. – Na rynku pojawiło się dużo produktów, które dają zaledwie cząstkowy obraz tego, co dzieje się na zespole ratunkowym. Dzięki Aura Air mamy możliwość szczegółowej obserwacji i kontroli w systemie ciągłym. To jeden z naszych pomysłów, aby szczególnie w czasie COVID pracować bezpieczniej w trudnych warunkach. W ten sposób wyszliśmy naprzeciw naszym zespołom, personelowi i pacjentom, którym chcemy zapewnić maksymalne bezpieczeństwo. 

System umożliwia stałe kontrolowanie i dostosowywanie jakości powietrza, którym oddycha zespół i pacjenci w ambulansie. Każde pojedyncze urządzenie Aura Air co 10 sekund zbiera komplet informacji o stanie jakości powietrza w pojeździe i przez całą dobę reaguje na jego wszelkie zmiany, dobierając odpowiedni poziom filtracji i oczyszczania. Dane są zapisywane i archiwizowane przez okres do 12 miesięcy. To pozwala na dostęp do danych historycznych i potwierdza wszelkie zmiany (temperatury, wilgotności powietrza, ilości pyłów PM2.5 czy PM10 lub też CO₂, lub kropel aerozolu, które przenoszą wirusy).

- Istotna dla nas jest kontrola i analiza ośmiu bardzo ważnych parametrów. Aura Air monitoruje też temperaturę, która ma duży wpływ na przewożone leki. Sprawdzamy jak ten parametr zmienia się np. przez godzinę wietrzenia pojazdu. Zmiany temperatury niekorzystnie wpływają na właściwości biochemiczne leków. Tymczasem zimą system grzewczy jest tylko postojowy, a latem układ chłodzenia działa tylko wtedy, gdy samochód jest w ruchu. Żaden z nich nie gwarantuje nam odpowiednich, stałych warunków. Tego chcemy uniknąć. Poza tym dzięki Aura Air obserwujemy stężenie gazów organicznych, dwutlenku i tlenku węgla oraz wilgotność 
– dodaje Aleksander Pawlak.

Co z tą dekontaminacją
?
Choć zamgławianie suchą mgłą jest jednym z trzech sposób dekontaminacji karetek, przyjętym na całym świecie i stosowanym przez WSPR, to po rozprowadzeniu po całym wnętrzu pojazdu kwasu podchlorawego/ nadtlenku wodoru czy perhydrolu, dopiero system Aura Air pozwala uzyskać informację - kiedy powietrze we wnętrzu karetki jest bezpieczne dla zespołu i jak zmienia się (a powinno!) środowisko wewnątrz pojazdu. Rola, jaką spełnia system w badaniu jakości powietrza po odkażaniu pojazdów suchą mgłą okazała się jedną z bezdyskusyjnych zalet. Chlor, podchloryny, kwas podchlorawy i chlorowy, niezależnie od tego, jak bardzo są skutecznymi środkami obrony przeciwko patogenom - mają toksyczne działanie na człowieka. 

- Teraz możemy dostosować czas wietrzenia pojazdu, czyli mechanicznego usunięcia oparów stosowanego przez nas perhydrolu. Jego producent zaleca, aby odczekać 20 minut, my stosujemy 40 minut przerwy. Dotychczas stawialiśmy sobie pytanie: czy to wystarczający czas, aby pozbyć się tego środka chemicznego z wnętrza pojazdu. Dzięki Aura Air możemy dokładnie określić, czy ilość środka, który będzie jeszcze przez jakiś czas parować, jest bezpieczna dla zespołu czy nie – mówi Jarosław Heydrych odpowiedzialny za montaż urządzeń w ambulansach oraz analizujący wyniki dashboardu, i podkreśla: Wszystkie parametry, które badamy są jednakowo ważne. Możliwość nieustannej kontroli w systemie ciągłym, informacja na temat realnego zanieczyszczenie powietrza w ambulansie i co dzieje się z zespołami w trakcie pracy, to najważniejsze aspekty, które przesądziły o tym, że Aura Air jeździ z nami.

Funkcja dashboardu, którą posiada Aura Air, to możliwość dostępu do wszystkich parametrów z poziomu przeglądarki internetowej. Natomiast program do zarządzania AURA Business umożliwia intuicyjne sterowanie wieloma urządzeniami na raz, czyli we wszystkich 26 ambulansach. Warto dodać, że Aura Air działa także w specjalistycznej karetce ECMO przeznaczonej do przewożenia pacjentów z krążeniem pozaustrojowym.

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego słynie już z nowatorskiego podejścia w ratownictwie. Jest nowoczesną stacją, w której rodzą się pomysły na funkcjonalne i innowacyjne rozwiązania stosowane w ratownictwie medycznym. Była inicjatorem kamer rejestrujących przejazdy ambulansów. Wszystkie karetki WSPR wyposażone są m.in. w sprzęt do mechanicznej kompresji klatki piersiowej, aparaty do badania tętna płodu i pomiaru tlenku węgla w otoczeniu. To tutaj jeździ również „Bajkowy Ambulans”, czyli karetka kolorowo oklejona postaciami z bajek, przeznaczona do przewozu najmłodszych pacjentów w celu zniwelowania stresu dzieci. Dzięki współpracy z firmą Mobile SCANMED Systems, która dostarcza system Aura Air, wielkopolskie karetki są jeszcze bezpieczniejsze dla pacjentów i ratowników.

Pandemia znacznie podniosła standardy medyczne i zmieniła procedury. Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego jest gotowa na wyzwania nowej rzeczywistości. Aura Air zostanie w WSPR niezależnie od pandemii.

Aura Air posiada atest NIZP-PZH. Producentem Aura Air jest izraelska firma Aura Smart Air, zaś dystrybutorem w Polsce Mobile SCANMED Systems z Wrocławia.

źródło: mat. pras.