Ruszamy po zdrowie - nowa kampania w profilaktyce nadwagi i otyłości we Wrocławiu

Opublikowane 04 września 2023
Ruszamy po zdrowie - nowa kampania w profilaktyce nadwagi i otyłości we Wrocławiu
Kampania "Ruszamy po zdrowie" dotyka problemu nadwagi i otyłości u dzieci oraz młodzieży. Razem z wyjątkowym ambasadorem – sportowcem, Wicemistrzem Świata i pięciokrotnym Mistrzem Polski w jeździe na hulajnodze, Bartoszem Oskrobą chcemy dotrzeć nie tylko do najmłodszych, ale także ich rodziców. To oni są odpowiedzialni za budowanie zdrowych nawyków u najmłodszych.
Konferencja prasowa dotycząca projektu odbyła się 1 września o godz. 10.00 w Skateparku przy ul. Legnickiej 65 i będzie połączona z otwartym treningiem Bartosza, na który zapraszamy wszystkich młodych hulajnogistów. Odbędzie się również premiera spotu „Ruszamy po zdrowie”.
 
Materiały tworzone w ramach kampanii społeczno-informacyjnej mają dać dzieciom poczucie sprawczości; podkreślać, że małe zmiany mają wpływ na ich zdrowie. „Nie bagatelizujmy problemu nadwagi i otyłości wśród dzieci. Często wystarczy zamienić kilka pozycji w codziennej diecie i wprowadzić choć odrobinę ćwiczeń aby organizm funkcjonował prawidłowo. Zadbajmy o swoje rodziny i razem ruszajmy po zdrowie.” – mówi Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.
 
Bartka Oskrobę młodzi Wrocławianie kojarzą nie tylko z Internetu, ale także z wrocławskich skateparków, gdzie trenuje pomiędzy licznymi zawodami. Ostatnie dni wakacji sportowiec spędził w Niemczech, gdzie wywalczył kolejne już Wicemistrzostwo Europy, a w miniony weekend został pięciokrotnym Mistrzem Polski.
 
- Uruchom swoją energię na pełnych obrotach – zdrowe decyzje to pierwszy krok do sukcesu – Bart Oskroba, Wicemistrz Świata w jeździe na hulajnodze.
 
 
- Angażując do działań popularnego wśród młodych sportowca, mamy nadzieję że skłoni to młodzież do dołączenia do aktywności. Prowadząc w ramach naszego Centrum Pediatrycznego im. J. Korczaka oddziały psychiatryczne, wiemy jak delikatnym tematem jest problematyka związana z niewłaściwym odżywianiem. Zdecydowaliśmy się zwrócić uwagę przede wszystkim na aspekt związany z aktywnością fizyczną i podejmowaniem drobnych zmian w codziennym życiu, aby świadomie budować własne zdrowie. – komentuje dyrektor  WSS im. J. Gromkowskiego dr Dominik Krzyżanowski.
 
 
Partnerem kampanii są Uzdrowiska Kłodzkie. Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
 
Założenia kampanii  „Ruszamy po zdrowie”
Otyłość i nadwaga – wyzwaniem zdrowotnym  XXI wieku
Ostatnie lata przyniosły alarmujący wzrost liczby dzieci i młodzieży z nadwagą i otyłością. Poważnym problemem zdrowotnym, zwłaszcza w ciągu ostatniego 30-lecia, stała się nadwaga i otyłość w wieku dziecięcym. Otyłość w wieku rozwojowym to zwiększone ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienia tętniczego, zaburzeń gospodarki lipidowej i węglowodanowej z cukrzycą typu 2 włącznie, a przede wszystkim zwiększone ryzyko otyłości w wieku dorosłym. Nadmierna masa ciała jest również powodem wielu zaburzeń emocjonalnych spowodowanych brakiem akceptacji przez samego siebie, rodzinę i rówieśników.
Dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują, że otyłość dotyka przeciętnie jednego na trzech chłopców i jedną na pięć dziewczynek w wieku 6-9 lat. Często bagatelizowana nadmierna masa ciała w wieku rozwojowym staje się poważnym problemem w życiu dorosłym.

Cele kampanii „Ruszamy po zdrowie”
  • Zwrócenie uwagi na dokonywane wybory zdrowotne
  • Zwiększenie świadomości wśród dzieci i młodzieży na temat skutków niewłaściwej diety
    i braku aktywności fizycznej
  • Nauka kompleksowego podejścia w dbaniu o zdrowie
  • Wsparcie informacyjne w zakresie leczenia otyłości
Dzięki kampanii „Ruszamy po zdrowie” chcemy dotrzeć do dzieci i ich rodziców z przesłaniem, że często wystarczy zamienić kilka pozycji w codziennej diecie i wprowadzić choć odrobinę ćwiczeń, aby organizm funkcjonował prawidłowo. Kampania oprócz swojego informacyjno-promocyjnego charakteru ma budować poczucie sprawczości i zachęcać do podejmowania zdrowych decyzji  w codziennych sytuacjach. Hasło „Ruszamy po zdrowie” podkreśla wagę aktywności fizycznej w profilaktyce nadwagi i otyłości oraz mobilizuje do rozpoczęcia działań w kierunku pozytywnych zachowań.

Ambasador kampanii
Jedną z najpopularniejszych form aktywności fizycznej wśród młodzieży jest obecnie jazda na hulajnodze. Sport dostępny dla każdego, można go uprawiać zarówno latem na świeżym powietrzu, jak i w jesienno-zimowe popołudnia w skateparkach. We Wrocławiu na co dzień trenuje ten sport Wicemistrz Świata i Europy oraz pięciokrotny Mistrz Polski – Bartosz Oskroba, ambasador kampanii „Ruszamy po zdrowie”. Z łatwością można go spotkać we wrocławskich skateparkach. Dla młodych hulajnogistów Bartosz jest przykładem tego, że aktywność fizyczna jest doskonałą metodą wyrażania siebie, dbania o własne zdrowie i realizacji swoich marzeń. Ruszamy więc po zdrowie razem z Bartoszem Oskrobą. W spocie promocyjnym kampanii ukazane są momenty dnia codziennego, w których podejmujemy wybory. Są to proste decyzje  - jabłko zamiast batona, schody zamiast windy czy spacer zamiast gry komputerowej. W spocie skupiamy się na pozytywnym przekazie, nie straszymy – motywujemy. Podkreślamy, że problem otyłości jest wielowymiarowy i należy do niego podejść holistycznie. Akcja ma energetyzować odbiorcę młodzież i wyzwalać w nich potrzebę aktywnego spędzania czasu.

Edukacja i aktywizacja
Wraz z rozpoczęciem zajęć szkolnych włączymy uczniów do wspólnej aktywności. Wrocławskie szkoły zaproszone zostaną do wyzwania „To będzie dobry dzień”, w którym uczestnicy zaplanują idealne spędzenie dnia wolnego uwzględniając zachowania prozdrowotne i udokumentują w postaci relacji na IG. Nagrodą dla zwycięskiej szkoły będzie spotkanie z Bartoszem Oskrobą i wspólna aktywność. Do szkół zawita również Mobilne Centrum Zdrowia, w ramach którego będzie przeprowadzona edukacja żywieniowa oraz badania składu masy ciała.


źródło: Urząd Marszałkowski Woj. Dolnośląskiego