Leki
Wróć do RynekBadania kliniczne: Sintilimab skuteczny w leczeniu niepłaskonabłonkowego raka płuca
Wyniki badania klinicznego III fazy ORIENT-11, wskazują, że zastosowanie immunoterapii sintilimabem w skojarzeniu z pemetreksedem oraz pochodną platyny prowadzi do wydłużenia czasu wolnego od progresji choroby w porównaniu z samą chemioterapią I linii u chorych na miejscowo zaawansowanego lub przerzutowego niepłaskonabłonkowego raka płuca.
FDA: atezolizumab zarejestrowany w leczeniu chorych na czerniaka z obecnością mutacji w genie BRAF
Pod koniec lipca b.r. FDA (Amerykańska Agencja Żywności i Leków)zarejestrowała immunoterapię atezolizumabem w skojarzeniu z kobimetynibem i wemurafenibem do leczenia chorych na nieresekcyjnego lub przerzutowego czerniaka złośliwego z obecnością mutacji V600 w genie BRAF.
Alpelisyb stosowany w leczeniu zaawansowanego raka piersi z mutacją PIK3CA z rejestracją w Europie
Alpelisyb, lek celowany do stosowania w leczeniu zaawansowanego raka piersi HR+/HER2- z mutacją PIK3CA, zarejestrowany w Europie. To aktualnie jedyny lek nakierowany na mutację PIK3CA, dopuszczony do stosowania w terapii celowanej nowotworu piersi.
FDA uznała ozymertynib za terapię przełomową
FDA uznała ozymertynib za terapię przełomową w leczeniu uzupełniającym chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca z mutacją w genie EGFR.
Nowa lista leków zagrożonych brakiem dostępności zawiera 301 produktów
Resort Zdrowia podał najnowsze dane dotyczące leków zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 31 lipca 2020 r. Lista zawiera 301 pozycj. W czerwcu wynosiła 298.
EMA: pozytywna opinia dla acalabrutynibu w leczeniu PBL
Komisja Europejskiej Agencji Leków wydała pozytywną opinię dotyczącą stosowania acalabrutinibu w monoterapii u pacjentów, którzy wcześniej nie byli leczeni lub otrzymali co najmniej jedną terapię w leczeniu przewlekłej białaczki limfocytowej (PBL).
URPL: EMA wzywa firmy farmaceutyczne do ograniczenia zawartości nitrozoamin w lekach
Prezes Urzędu Rejetracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Grzegorz Cessak, poinformował w dniu 10 lipca 2020 r., że Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) EMA wydał opinię, która wymaga od firm podjęcia środków mających na celu ograniczenie w jak największym stopniu obecności nitrozoamin w lekach dla ludzi oraz zapewnienia, że poziomy tych zanieczyszczeń nie przekraczają ustalonych limitów. Środki te mają zapewnić, że nitrozoaminy albo nie będą obecne, albo będą obecne poniżej poziomów określonych w celu ochrony zdrowia publicznego.
Kolejny lek skuteczny w leczeniu COVID-19 - trwają badania
Według najnowszych doniesień prasowych hiszpańskich mediów, w ramach testów prowadzonych w jednym z południowokoreańskich laboratoriów potwierdzono, że lek Aplidin jest nawet 80 razy skuteczniejszy niż Remdesivir w leczeniu zakażonych koronawirusem komórek ludzkich płuc.
Recepta na leki 75 plus nadal tylko u lekarza POZ
Jak podaje serwis MGR.FARM zgodnie z wchodzącymi wkrótce w życie przepisami, od 1 lipca uprawnienie do wystawiania e-recept na bezpłatne leki dla seniorów miała uzyskać szersza niż do tej pory grupa pracowników medycznych. Okazuje się jednak, że na razie to nie nastąpi.
Hematoonkologia: klinicyści i pacjenci apelują o stosowanie leków w formie podskórnej w czasie pandemii
W dobie zagrożenia, wynikającego z możliwości zakażenia koronawirusem COVID-19, sposób podania leków przeciwnowotworowych ma szczególne znaczenie. Eksperci kliniczni i organizacje pacjenckie przekonują, że iniekcje podskórne zapewniają nie tylko skuteczność leczenia, bezpieczeństwo oraz poprawę komfortu życia pacjentów hematoonkologicznych, ale również mają wpływ na wydolność systemu ochrony zdrowia i ograniczenie kosztów społeczno-ekonomicznych.
Zanieczyszczenie leków przeciwcukrzycowych - problem nadal aktualny
Kilka dni temu do opinii publicznej dotarła informacja o wycofaniu leku zawierającego metforminę, którego producentem jest Polpharma SA. Powodem wstrzymania w obrocie leku było zidentyfikowanie ryzyka występowania NDMA (nitrozoamin) w produkcie.
Exscalate4CoV: Lek generyczny stosowany w osteoporozie może być skuteczny w leczeniu łagodnych objawów Covid-19
Finansowane ze środków UE konsorcjum #Exscalate4CoV ogłosiło, że już zarejestrowany lek generyczny stosowany w leczeniu osteoporozy, raloksyfen, może być skutecznym leczeniem u pacjentów z COVID-19 z łagodnymi objawami zakażenia. Konsorcjum korzysta ze wspieranej przez UE platformy wysokiej mocy obliczeniowej, jednej z najpotężniejszych na świecie, w celu sprawdzenia potencjalnego wpływu znanych molekuł na strukturę genomową koronawirusa.