Leki
Wróć do RynekWHO: deksametazon w leczeniu Covid-19 - to przełom
Uważaj na sfałszowane leki
INFARMA: współpraca z UE kluczowa w obszarze produkcji i dostaw innowacyjnych leków
Współpraca między państwami członkowskimi UE, Komisją Europejską i przemysłem farmaceutycznym zapewnia bezpieczeństwo zdrowotne Polaków – uważa INFARMA. Apeluje, by priorytetem dla Polski było aktywne włączenie się w wypracowanie mechanizmu europejskiego, zwiększającego potencjał produkcyjny innowacyjnych terapii i usprawnienie łańcuchów dostaw leków.
Radioizotopy na pomoc tarczycy
Rak tarczycy to najczęściej występujący nowotwór układu dokrewnego. Stanowi około 90 procent nowotworów gruczołów wydzielających hormony. Mimo częstości występowania, choroba jest podatna na terapię i z reguły bardzo dobrze rokuje. O możliwościach leczenia zróżnicowanych nowotworów tarczycy mówi prof. Rafał Czepczyński, ekspert Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej.
ASCO: zaawansowany rak piersi - rybocyklib wydłuża czas przeżycia całkowitego (OS)
ASCO 2020: wyniki badania CheckMate-9LA - rak płuca
PTK: Nowoczesne leczenie niewydolności serca to już nie opcja - to pilna konieczność!
Zintegrowany System Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi (ZSMOPL) po roku
GSK rozpoczyna współpracę z Samsung Biologics
Zanieczyszczenia leków nitrozoaminami a bezpieczeństwo pacjentów
Zgodnie z rekomendacjami Europejskiej Agencji Leków (EMA), pacjenci powinni kontynuować przyjmowanie metforminy według dotychczasowego schematu. Ryzyko wynikające z braku odpowiedniego leczenia cukrzycy znacznie przewyższa wszelkie możliwe skutki poziomów nitrozoamin (NDMA) obserwowanych w badaniach leków.
Komisja Europejska zatwierdziła lek trastuzumab emtanzyna do leczenia uzupełniającego chorych z HER2-dodatnim rakiem piersi po leczeniu neoadiuwatowym.
Zmiany na liście leków refundowanych – dobra wiadomość dla chorych na astmę ciężką
Chorzy na astmę ciężką, których w Polsce może być nawet 15 000 osób, mogą korzystać z nowoczesnego leczenia biologicznego. Od 1 listopada 2019 r. wachlarz biologicznych leków w tym podtypie choroby został rozszerzony o nowy preparat, działający już od pierwszego dnia podania. Jego wyjątkowość polega na eliminowaniu przyczyny powstawania choroby. Leczenie jest oferowane przez wysokospecjalistyczne ośrodki leczenia astmy w ramach programu lekowego leczenia astmy ciężkiej. Astma to jedna z coraz powszechniejszych, poważnych chorób układu oddechowego. Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią około 4 miliony osób, ale tylko połowa z nich o tym wie. Odrębnym podtypem astmy jest astma ciężka, która dotyka około 3,7% populacji astmatyków. Ta postać choroby bardzo często uniemożliwia normalne funkcjonowanie w społeczeństwie z powodu częstych zaostrzeń i hospitalizacji. Chorzy na astmę ciężką mają dziś dostęp do nowoczesnego i skutecznego leczenia biologicznego, ale jest ono stosowane zdecydowanie za rzadko.