WHO: deksametazon w leczeniu Covid-19 - to przełom

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała we wtorek 16 czerwca b.r. za "naukowy przełom" informację brytyjskich naukowców, którzy potwierdzili, że deksametazon z grupy sterydów o 30% zmniejsza śmiertelność wśród osób najciężej chorych na Covid-19. Ogłoszono go pierwszym lekiem, którego skuteczność przeciw nowemu typowi koronawirusa została potwierdzona klinicznie.
2020-06-17 19:28

Uważaj na sfałszowane leki

Leki można kupować przez internet, ale nie wszystkie i wyłącznie z legalnej internetowej apteki. W przeciwnym razie to ryzyko w najlepszym razie straty pieniędzy, w najgorszym – poważnych kłopotów zdrowotnych. Dr Anna Kowalczuk, dyrektor Narodowego Instytutu Leków, uczula, że w czasie pandemii wzrósł obrót sfałszowanymi lekami.
2020-06-14 13:11

INFARMA: współpraca z UE kluczowa w obszarze produkcji i dostaw innowacyjnych leków

Współpraca między państwami członkowskimi UE, Komisją Europejską i przemysłem farmaceutycznym zapewnia bezpieczeństwo zdrowotne Polaków – uważa INFARMA. Apeluje, by priorytetem dla Polski było aktywne włączenie się w wypracowanie mechanizmu europejskiego, zwiększającego potencjał produkcyjny innowacyjnych terapii i usprawnienie łańcuchów dostaw leków.

2020-06-12 12:16

Radioizotopy na pomoc tarczycy

Rak tarczycy to najczęściej występujący nowotwór układu dokrewnego. Stanowi około 90 procent nowotworów gruczołów wydzielających hormony. Mimo częstości występowania, choroba jest podatna na terapię i z reguły bardzo dobrze rokuje. O możliwościach leczenia zróżnicowanych nowotworów tarczycy mówi prof. Rafał Czepczyński, ekspert Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej.

2020-06-10 10:03

ASCO: zaawansowany rak piersi - rybocyklib wydłuża czas przeżycia całkowitego (OS)

Podczas Wirtualnego Programu Naukowego ASCO20 przedstawiono nową analizę podgrup w badaniach MONALEESA-7 (M7) i MONALEESA-3 (M3). Wyniki badania wskazują, że rybocyklib wydłuża czas przeżycia całkowitego (OS) pacjentek z bardziej agresywną postacią zaawansowanego raka piersi HR+/HER2-.
2020-06-04 16:10

ASCO 2020: wyniki badania CheckMate-9LA - rak płuca

Piersze wyniki badania CheckMate-9LA wskazują, że niwolumab w skojarzeniu z ipilimumabem oraz chemioterapią znacząco wydłuża przeżycie całkowite w porównaniu z samą chemioterapią u pacjentów w pierwszej linii leczenia przerzutowego niedrobnokomórkowego raka płuca.
2020-06-03 09:34

PTK: Nowoczesne leczenie niewydolności serca to już nie opcja - to pilna konieczność!

Hospitalizacje pochłaniają nawet 95 procent budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia dedykowanego niewydolności serca. To ogromne środki, których część można zaoszczędzić poprzez inwestycje w skuteczne terapie, ograniczające częstość hospitalizacji chorych. Zaoszczędzone pieniądze można reinwestować w programy edukacyjne, profilaktyczne i doskonalenie organizacji opieki zdrowotnej oraz wdrażanie nowych wysoce skutecznych metod leczenia.
2020-06-02 13:28

Zintegrowany System Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi (ZSMOPL) po roku

Ponad 5 milionów komunikatów poprawnych oraz poprawnych z ostrzeżeniami przyjęto od 1 kwietnia 2019 roku w Zintegrowanym Systemie Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi (ZSMOPL). Rekordowy komunikat – z 59 818 transakcjami – zarejestrowano 20 marca 2020 roku. Minął rok od uruchomienia ZSMOPL - podaje CSIOZ.
2020-06-01 13:00

GSK rozpoczyna współpracę z Samsung Biologics

GSK ropoczęło współpracę z Samsung Biologics, aby zapewnić dodatkowe możliwości produkcyjne dla innowacyjnego portfolio biofarmaceutycznego.
2020-05-24 13:38

Zanieczyszczenia leków nitrozoaminami a bezpieczeństwo pacjentów

Zgodnie z rekomendacjami Europejskiej Agencji Leków (EMA), pacjenci powinni kontynuować przyjmowanie metforminy według dotychczasowego schematu. Ryzyko wynikające z braku odpowiedniego leczenia cukrzycy znacznie przewyższa wszelkie możliwe skutki poziomów nitrozoamin (NDMA) obserwowanych w badaniach leków.

2020-01-31 14:50

Komisja Europejska zatwierdziła lek trastuzumab emtanzyna do leczenia uzupełniającego chorych z HER2-dodatnim rakiem piersi po leczeniu neoadiuwatowym.

Trastuzumab emtanzyna we wczesnym raku piersi stanowi nową możliwość terapii dla tej grupy pacjentek, które nie uzyskały odpowiedzi na leczenie neoadiuwantowe
2020-01-15 14:44

Zmiany na liście leków refundowanych – dobra wiadomość dla chorych na astmę ciężką

Chorzy na astmę ciężką, których w Polsce może być nawet 15 000 osób, mogą korzystać z nowoczesnego leczenia biologicznego. Od 1 listopada 2019 r. wachlarz biologicznych leków w tym podtypie choroby został rozszerzony o nowy preparat, działający już od pierwszego dnia podania. Jego wyjątkowość polega na eliminowaniu przyczyny powstawania choroby. Leczenie jest oferowane przez wysokospecjalistyczne ośrodki leczenia astmy w ramach programu lekowego leczenia astmy ciężkiej. Astma to jedna z coraz powszechniejszych, poważnych chorób układu oddechowego. Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią około 4 miliony osób, ale tylko połowa z nich o tym wie. Odrębnym podtypem astmy jest astma ciężka, która dotyka około 3,7% populacji astmatyków. Ta postać choroby bardzo często uniemożliwia normalne funkcjonowanie w społeczeństwie z powodu częstych zaostrzeń i hospitalizacji. Chorzy na astmę ciężką mają dziś dostęp do nowoczesnego i skutecznego leczenia biologicznego, ale jest ono stosowane zdecydowanie za rzadko.

2019-12-20 10:30