Leki
Wróć do RynekZmiany na liście leków refundowanych – dobra wiadomość dla chorych na astmę ciężką
Chorzy na astmę ciężką, których w Polsce może być nawet 15 000 osób, mogą korzystać z nowoczesnego leczenia biologicznego. Od 1 listopada 2019 r. wachlarz biologicznych leków w tym podtypie choroby został rozszerzony o nowy preparat, działający już od pierwszego dnia podania. Jego wyjątkowość polega na eliminowaniu przyczyny powstawania choroby. Leczenie jest oferowane przez wysokospecjalistyczne ośrodki leczenia astmy w ramach programu lekowego leczenia astmy ciężkiej. Astma to jedna z coraz powszechniejszych, poważnych chorób układu oddechowego. Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią około 4 miliony osób, ale tylko połowa z nich o tym wie. Odrębnym podtypem astmy jest astma ciężka, która dotyka około 3,7% populacji astmatyków. Ta postać choroby bardzo często uniemożliwia normalne funkcjonowanie w społeczeństwie z powodu częstych zaostrzeń i hospitalizacji. Chorzy na astmę ciężką mają dziś dostęp do nowoczesnego i skutecznego leczenia biologicznego, ale jest ono stosowane zdecydowanie za rzadko.
Komunikat na temat leków na cukrzycę
Cukrzyca i jej powikłania – nowe rozwiązania i nadzieje dla polskiego pacjenta
Debata na temat powikłań cukrzycy i samej choroby
Cukrzyca i jej powikłania będą przedmiotem spotkania, które odbędzie się 28 listopada b.r. pod hasłem „Cukrzyca i jej powikłania – nowe rozwiązania i nadzieje dla polskiego pacjenta”. Eksperci ochrony zdrowia wraz z przedstawicielami organizacji pacjentów podsumują duże sukcesy w refundacji nowych terapii w cukrzycy i jednocześnie zwrócą uwagę na kolejne terapie, które pomogą pacjentom z cukrzycą, nadwagą i ryzykiem sercowo-naczyniowym. Dyskusja odbędzie się w LIF na warszawskim Mokotowie o godz. 11:00.
Rak jelita grubego: nowe perspektywy leczenia sekwencyjnego
W obliczu refundacji innowacyjnych terapii w raku jelita grubego od 1 listopada br. Fundacja Wygrajmy Zdrowie organizuje konferencję, podczas której zostaną omówione perspektywy leczenia tego nowotworu w Polsce.
Nowa lista refundacyjna - podsumowanie zmian
„Refundacyjna gafa” w cukrzycy?
Nowe leki przeciwcukrzycowe refundowane będą jedynie dla bardzo wąskiej grupy pacjentów. Lekarze zarzucają odpowiedzialnym za nowe wskazania refundacyjne brak logiki. Czy słusznie? – pyta dr n. med. Marek Derkacz, MBA na łamach Medexpress. Publikujemy cały artykuł i prosimy Prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków o komentarz.
Firmy blokują dostęp do leków. Zachowanie monopolu kosztem pacjentów - pisze Dziennik Gazeta Prawna
20 października obchodziliśmy Światowy Dzień Osteoporozy. Tym razem pacjenci mają wiele powodów do radości.
Nowy lek na migrenę zatwierdzony przez FDA
11 października Amerykański Urząd ds. Żywności i Leków zatwierdził nowy lek stosowany w migrenie - Reyvow (lasmiditan) firmy Eli Lilly. Lasmiditan stosowany jest w leczeniu ostrej postaci migreny u dorosłych, przebiegającej z aurą (migrena poprzedzona różnymi objawami neurologicznymi) lub bez aury.
Doniesienia poESMO
Pacjenci z cukrzycą apelują do Ministerstwa Zdrowia o refundację nowych terapii
Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Polska Unia Organizacji Pacjentów oraz Fundacja Wygrajmy Zdrowie wystosowały wspólny apel do uczestników procesów refundacyjnych dla flozyn i inkretyn. Do apelu dołaczył się wydawca portalu Medical Press, który od lat wspiera pacjentów z cukrzycą i innymi chorobami cywilizacyjnymi oraz prowadzi kampanie społeczne dedykowane zdrowiu publicznemu.