Recepta na leki 75 plus nadal tylko u lekarza POZ

Opublikowane 26 czerwca 2020
Recepta na leki 75 plus nadal tylko u lekarza POZ
Jak podaje serwis MGR.FARM zgodnie z wchodzącymi wkrótce w życie przepisami, od 1 lipca uprawnienie do wystawiania e-recept na bezpłatne leki dla seniorów miała uzyskać szersza niż do tej pory grupa pracowników medycznych. Okazuje się jednak, że na razie to nie nastąpi. 
Do tej pory recepty na bezpłatne leki dla pacjentów po 75. roku życia mogli wystawiać wyłącznie lekarze oraz pielęgniarki POZ. Przy czym lekarze pozostałych specjalności mogli je wystawiać tylko dla siebie lub członków rodziny. Od 1 lipca miało to się jednak zmienić. Na ten dzień zaplanowano bowiem wejście w życie nowych zapisów w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Na ich mocy senior e-receptę na bezpłatne leki miał uzyskać także od lekarza specjalisty oraz przy wypisie ze szpitala. Okazuje się, że będzie problem z realizacją nowych przepisów.

Jak podaje serwis MGR.FARM -  wszystko przez art. 43a ust. 1b wspomnianej ustawy. Mówi on, że nowa grupa pracowników medycznych przed wystawieniem recepty z uprawnieniem “S” ma obowiązek zweryfikowania ilości oraz rodzaju przepisywanych takiemu pacjentowi leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Weryfikacji trzeba dokonać pod względem bezpieczeństwa oraz konieczności stosowania wspomnianych produktów przez danego pacjenta, a także wziąć w jej ramach pod uwagę recepty wystawione oraz zrealizowane dla tego pacjenta.
 
Uprawnienie do wystawiania recept na bezpłatne leki dla seniorów wyłącznie przez lekarzy i pielęgniarki POZ miało pewną zaletę. Ten swoisty “monopol” umożliwiał im koordynację i kontrolę nad zaopatrywaniem pacjenta w bezpłatne leki. Lekarz zaglądając do kartoteki takiego pacjenta mógł zweryfikować czy ten rzeczywiście zużył już przepisane wcześniej leki. Taka kontrola trzymała też w ryzach budżet przeznaczany na bezpłatne leki dla seniorów.

Dlatego też zgodnie z brzmieniem art. 43a ust. 1a i 1b wspomnianej ustawy, uprawnienie do wystawiania tzw. Recept 75+ zostało ściśle powiązane z wystawianiem recept w postaci elektronicznej. I również dlatego stworzono obowiązek dokonania weryfikacji ordynowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Weryfikacja ma przebiegać ma przy użyciu odpowiedniej funkcjonalności systemu P1. Problem w tym, że system ten jeszcze takiej funkcjonalności nie ma.
 
Kilka dni temu Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że wspomniana funkcjonalność systemu zostanie uruchomiona dopiero od dnia 1 października 2020 r. Brak systemu, którego lekarze specjaliści oraz pracujący w szpitalach mieli używać od 1 lipca, w praktyce oznacza, że nadal nie będą mogli wystawiać recept z uprawnieniem “S”. Będzie to możliwe dopiero od 1 października. Problem w tym, że wchodzące w życie 1 lipca przepisy obowiązek używania systemu nakładają też na lekarzy i pielęgniarki, którzy już teraz wystawiają recepty na bezpłatne leki dla seniorów.

Mimo zachodzących zmian recept na bezpłatne leki dla seniorów nadal nie będą mogli wystawiać farmaceuci. Pracownicy aptek nie mogą też uzupełnić uprawnienia “S”, jeśli osoba wystawiająca receptę zapomni go wpisać.


Źródło: Łukasz Waligurski, MGR.FARM
Foto: by freepik