Exscalate4CoV: Lek generyczny stosowany w osteoporozie może być skuteczny w leczeniu łagodnych objawów Covid-19

Opublikowane 20 czerwca 2020
Exscalate4CoV: Lek generyczny stosowany w osteoporozie może być skuteczny w leczeniu łagodnych objawów Covid-19
Finansowane ze środków UE konsorcjum #Exscalate4CoV ogłosiło, że już zarejestrowany lek generyczny stosowany w leczeniu osteoporozy, raloksyfen, może być skutecznym leczeniem u pacjentów z COVID-19 z łagodnymi objawami zakażenia. Konsorcjum korzysta ze wspieranej przez UE platformy wysokiej mocy obliczeniowej, jednej z najpotężniejszych na świecie, w celu sprawdzenia potencjalnego wpływu znanych molekuł na strukturę genomową koronawirusa.
Jest to jeden z wielu przykładów tego, w jaki sposób unijny program badań i innowacji „Horyzont 2020” łączy najlepszych europejskich naukowców, firmy farmaceutyczne, technologie i infrastruktury badawcze, aby przyczynić się do pokonania koronawirusa.

Mariya Gabriel, europejska komisarz ds. innowacji, badań, kultury, edukacji i młodzieży, skomentowała - Dzisiaj potrzebujemy nauki bardziej niż kiedykolwiek. Od stycznia mobilizujemy wszystkie nasze wysiłki, aby wspierać podmioty zajmujące się badaniami i innowacjami w ich odpowiednich dziedzinach, aby znaleźć rozwiązania i zatrzymać wirusa. Właśnie dlatego przekazaliśmy Exscalate4CoV 3 miliony euro na sfinansowanie badań i cieszę się z obiecujących wyników, jakie osiągnęli. 

Thierry Breton, europejski komisarz ds. rynku wewnętrznego, dodał - Platforma Exscalate4Cov wprowadza innowacje w odkrywaniu leków w Europie i na całym świecie. Pokazuje wartość prawdziwej współpracy ogólnoeuropejskiej poprzez połączenie najlepszych możliwości, jakie Europa ma do zaoferowania w dziedzinie nauk biomedycznych i obliczeń o wysokiej wydajności. Będziemy nadal mobilizować wszystkie dostępne technologie, w tym sztuczną inteligencję, w celu zwalczania koronawirusa. 

Exscalate4CoV, wykorzystując unikalne połączenie wysokiej mocy obliczeniowej i sztucznej inteligencji z przetwarzaniem biologicznym, zrzesza 18 partnerów i 15 kolejnych członków stowarzyszonych. Obejmuje to centra obliczeniowe we Włoszech, Hiszpanii i Niemczech, duże centra badawcze, firmy farmaceutyczne i instytuty biologiczne z całej Europy. Platforma ma około 120 mocy obliczeniowych Petaflopsa, umożliwiając badania zachowań cząsteczek w celu zidentyfikowania skutecznego leczenia przeciwko koronawirusowi. Biblioteka chemiczna projektu stale rośnie dzięki umowom z nowo stowarzyszonymi firmami farmaceutycznymi.

Konsorcjum praktycznie przetestowało już 400 000 cząsteczek za pomocą swoich superkomputerów. Wstępnie wybrano 7 000 cząsteczek i poddano je dalszym testom „in vitro”. Raloksyfen okazał się obiecującą cząsteczką: zgodnie z projektem może być skuteczny w blokowaniu replikacji wirusa w komórkach, a tym samym może powstrzymać postęp choroby. Naukowcy wskazali, że jego zalety obejmują wysoką tolerancję przez pacjenta, bezpieczeństwo i ustalony profil toksykologiczny.

Kolejnym krokiem konsorcjum będzie omówienie z Europejską Agencją Leków, jak przejść do badań klinicznych w celu oceny nowego potencjalnego zastosowania raloksyfenu. Jeśli się powiedzie, lek można szybko udostępnić w dużych ilościach i przy niskich kosztach.

Źródło: europa.eu/commission/presscorner/
Foto: Exscalate4CoV