Biomed Lublin rozpoczyna produkcję polskiego leku na Covid-19

Opublikowane 18 sierpnia 2020
Biomed Lublin rozpoczyna produkcję polskiego leku na Covid-19
- Nawet jeśli prace nad szczepionką będą zakończone sukcesem, ten lek będzie działał uzupełniająco. Polska jako jedyny kraj w Europie Środkowo-Wschodniej posiada technologię do produkcji tego leku. Działanie przeciwciał z osocza ma udowodnione działanie naukowe w leczeniu COVID-19 - zaznaczył podczas konferencji prasowej senator i lekarz Grzegorz Czelej. 
- Jako pierwsi na świecie startujemy z produkcją leku przeciwko COVID-19, tu w Lublinie. Urządzenia zostały włączone dziś o godzinie 8 - powiedział senator PiS i lekarz Grzegorz Czelej. 
 
- Ze 150 litrów krwi, które pozyskaliśmy na potrzeby produkcji leku, ponad 100 pochodzi od górników Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Dzięki temu zebraliśmy odpowiednią ilość osocza - dodał. Senator zaapelował jednocześnie do instytucji UE o utworzenie banków osocza w poszczególnych krajach członkowskich.
 
Przez najbliższe 3 tygodnie zebrane osocze będzie frakcjonowane, aby wyprodukować immunoglobulinę. Potem przyjdzie czas na kolejne etapy oraz badania. Docelowo lek ma mieć formę ampułki i będzie podawany domięśniowo w zastrzykach w warunkach szpitalnych. Produkcja ma zakończyć się za 6 tygodni. Pierwsza dawka ma zostać podana pacjentowi nie dalej niż za dziewięć tygodni.

Spółka Biomed Lublin szacuje, że uda się jej wyprodukować około 3 tys. ampułek z pozyskanego osocza, które powstaną na potrzeby badań klinicznych. Grant pozyskany na ten projekt wyniósł 5 mln zł.

Źródło: Biomed Lublin, konferencja
Foto:
 
pressfoto