INFARMA apeluje o zagwarantowanie Polakom pełnego bezpieczeństwa lekowego

Opublikowane 17 lipca 2020
INFARMA apeluje o zagwarantowanie Polakom pełnego bezpieczeństwa lekowego
Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA apeluje o zagwarantowanie Polakom pełnego bezpieczeństwa lekowego i aktywne włączenie się polskiego rządu we współpracę z UE w zakresie wdrożenia Strategii Farmaceutycznej dla Europy.


INFARMA wystosowała stanowisko po wypowiedzi Dyrektora Departamentu Innowacji w Ministerstwie Rozwoju Jana Filipa Staniłko dotyczącego premiowania w polityce podatkowej i refundacyjnej wytwórców leków generycznych.


Zdaniem Dyrektora Departamentu Innowacji w Ministerstwie Rozwoju Jana Filipa Staniłko, konsekwentne wspieranie producentów leków generycznych w Polsce i premiowanie ich w polityce podatkowej i refundacyjnej jest rozwiązaniem pozwalającym Polsce na zwiększenie bezpieczeństwa lekowego.

Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA szczególnie zwraca uwagę, że bezpieczeństwo lekowe nie może opierać się jedynie na lekach generycznych, a ważne jest zarówno zabezpieczenie dostaw leków i substancji czynnych niezbędnych do ich produkcji – tu kluczowa jest współpraca Polski z Unią Europejską – jak i dostęp pacjentów do skutecznych i bezpiecznych leków zgodnych z najnowszą wiedzą medyczną.

Zdaniem Dyrektora Departamentu Innowacji w Ministerstwie Rozwoju Jana Filipa Staniłko leki generyczne dają Polsce bezpieczeństwo płynące z suwerenności lekowej. Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA stoi na stanowisku, że leki generyczne nie są gwarantem bezpieczeństwa lekowego pacjentów, czy to w Polsce, czy w jakimkolwiek innym kraju na świecie.

Polska nie jest w stanie samodzielnie rozwiązać problemu niedoboru leków i API i zaspokoić popytu na skuteczne leczenie Polaków własnymi środkami. Na bezpieczeństwo zdrowotne, bo nie chodzi tylko o dostęp do leków generycznych, składają się usprawnienie łańcuchów dostaw leków i API dla wszystkich unijnych krajów, poprawa dostępności nowoczesnych terapii, zabezpieczająca mieszkańców Unii Europejskiej na wypadek kryzysu zdrowotnego w przyszłości i wspieranie możliwości produkcyjnych UE. Pominięcie któregokolwiek z tych elementów może spowodować – niewątpliwie ze szkodą dla pacjentów – spadek jakości leczenia i poczucia bezpieczeństwa zdrowotnego tak Polaków, jak i obywateli jakiegokolwiek innego europejskiego kraju.

Jednocześnie INFARMA uważa, że bezpieczeństwo zdrowotne Polaków może być zwiększone jedynie poprzez aktywny udział Polski w wypracowaniu rozwiązań europejskich uwzględniających potencjał badawczo-naukowy, zdolności produkcyjne każdego z krajów członkowskich oraz usprawnienie wewnątrzwspólnotowych łańcuchów dostaw leków i API. Naturalnym partnerem w budowaniu takiego rozwiązania jest dla Polski Unia Europejska. W oparciu o wnioski wyciągnięte z kryzysu Covid-19 Unia Europejska uznała, że dla poprawy bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli potrzebna jest odporna na kryzysy Strategia Farmaceutyczna dla Europy. Prace Komisji Europejskiej nad stworzeniem pierwszej w historii UE Strategii Farmaceutycznej trwają już od kilku tygodni.
 
Unijna Strategia Farmaceutyczna ma potencjał, aby wesprzeć europejski ekosystem badań medycznych, zwiększyć odporność regionu na globalne zagrożenia dla zdrowia, sprostać naszym obecnym wyzwaniom zdrowotnym, a także być główną siłą napędową ożywienia gospodarczego całej Unii.

– Mamy realny wpływ na to, by zapobiec niedoborom leków w przyszłości, jeżeli będziemy wspierać możliwości produkcyjne UE, przy jednoczesnej dywersyfikacji łańcuchów dostaw w Unii i utrzymaniu bezpiecznego poziomu dostaw globalnych. Powinniśmy zachęcać inne kraje członkowskie do postawienia na rozwój innowacji farmaceutycznych i przełomowych rozwiązań tak, by Europa stała się liderem w zapewnianiu skutecznych możliwości leczenia dla swoich mieszkańców. Polska ma szansę stać się ważnym graczem w kształtowaniu rozwiązania zabezpieczającego politykę lekową całej Uniiuważa Bogna Cichowska-Duma, Dyrektor Generalna Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA.

Źródło: INFARMA
Foto: 
katemangostar