Dokąd zaprowadzą nas migracje medyków?

Opublikowane 14 marca 2023
Dokąd zaprowadzą nas migracje medyków?

Czynniki społeczno-polityczne, warunki pracy i możliwości rozwoju zawodowego oraz hejt – głównie takie czynniki  wypychają młodych lekarzy z Polski. Różnice wynagrodzeń odgrywają coraz mniejszą rolę w podejmowaniu decyzji migracyjnych – komentował wyniki prowadzonych badań prof. UW Maciej Duszczyk z Uniwersytetu Warszawskiego.

Panel dyskusyjny „Dokąd zaprowadzą nas migracje medyków?” odbył się 9 marca br. w ramach Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach. Profesor Duszczyk wprowadzając do dyskusji przybliżył wyniki badań wśród 13 publicznych uczelni medycznych, realizowanych w Centrum Badań nad Migracjami UW ramach grantu Narodowego Centrum Nauki pod patronatem KRAUM.

  Takich badań na świecie jeszcze nie było. To są tzw. badania „powtórzone”. Chcemy uchwycić zmiany migracyjne w czasie i przestrzeni oraz ocenić potencjał migracyjny studentów VI roku publicznych uczelni medycznych. Co roku robimy takie same moduły w kwestionariuszu ankiety, dodatkowo jednak sprawdzamy inne czynniki, takie jak pandemia COVID-19 czy wojna w Ukrainie i ich wpływ na decyzje migracyjne. Obecnie nasze badanie obejmuje blisko 20% wszystkich studentów ostatnich lat medycyny – informował profesor Duszczyk. Okazuje się, że pandemia COVID-19 czy wojna nie zwiększają potencjału migracyjnego. Głównymi czynnikami, które sprawiają, że lekarze chcą wyjechać, są czynniki społeczno-polityczne, warunki pracy i możliwości rozwoju zawodowego oraz hejt ze strony pacjentów i polityków - komentował.

Pozostali dyskutanci wspominali także inne czynniki, które zwiększają potencjał migracyjny młodych medyków. Grażyna Cebula-Kubat, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy podkreślała, że lekarze często migrują w poszukiwaniu możliwości rozwoju zawodowego i realizacji wymarzonej specjalizacji. Prof. Tomasz Szczepański, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, mówił o możliwościach lepszego rozwoju naukowego, jakich szukają absolwenci uczelni za granicą. Dokąd wyjeżdżają młodzi medycy? Główne kierunki to Niemcy, Skandynawia, Szwajcaria i Wielka Brytania.

Podczas rozmowy omawiano także możliwe drogi zatrzymania młodych lekarzy na polskim rynku pracy i w publicznym systemie w kraju. – Powinniśmy myśleć o odciążeniu lekarzy. Na Zachodzie farmaceuci, asystenci medyczni, pielęgniarki są mocniej włączani w zadania opieki nad pacjentem – mówił Artur Białoszewski, Dyrektor programu SGH-WUM EMBA w ochronie zdrowia, mazowiecki konsultant wojewódzki w dziedzinie zdrowia środowiskowego. Dyskutanci byli zgodni, że kluczowym czynnikiem byłaby poprawa warunków pracy w publicznym systemie, zarówno pod względem organizacji pracy, kreowania przyjaznej atmosfery, jak i wyposażenia w dobrej jakości sprzęt medyczny i inne narzędzia pracy.

źródło: Ośrodek Badań nad Migracjami