Allergy Day - międzynarodowa debata ekspertów

Opublikowane 08 marca 2022
Allergy Day - międzynarodowa debata ekspertów
W dniach 10 – 11 marca br odbędzie międzynarodowa konferencja Allergy Day, której partnerem jest Mead Johnson Pediatric Nutrition Institute, Reckitt. Wydarzenie już po raz szósty tworzy przestrzeń do szerokiej dyskusji klinicystów o postępowaniu w alergii na mleko i nowych możliwościach zapobiegania jej konsekwencjom – rozwojowi marszu alergicznego. W gronie 13 zaproszonych do dyskusji w części międzynarodowej ekspertów, aż 3 to wybitni specjaliści z Polski.
Alergia – plaga XXI wieku
 
Alergia staje się jednym z najczęstszych wyzwań ochrony zdrowia. Według opinii Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) choroby alergiczne zalicza się do grupy chorób cywilizacyjnych, a na liście stwarzanych zagrożeń alergie zostały sklasyfikowane na czwartej pozycji po nowotworach, chorobach układu krążenia i AIDS. Badania przeprowadzone w Polsce umiejscawiają nasz kraj wśród społeczeństw o wysokiej zachorowalności na alergię. Badanie ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce) obejmujące reprezentatywną grupę ponad 18 tysięcy osób wykazało, że ok. 40% Polaków cierpi na okresowe lub przewlekłe objawy chorób alergicznych o różnej manifestacji klinicznej: alergiczny nieżyt nosa (ANN), astmę, atopowe zapalenie skóry (AZS). Najczęściej pierwszą postacią alergii jest uczulenie na białko mleka krowiego, pojawiające się w wieku niemowlęcym. Światowa Organizacji Alergii (WAO) szacuje, że alergia na mleko krowie występuje u 1,9%-4,9% dzieci. Obserwacje kliniczne i publikacje ostatnich lat wskazują, że częstość jej występowania stale wzrasta.

Niemowlęta z alergią na białko mleka krowiego są NARAŻONE 4 X BARDZIEJ na inne alergie w przyszłości. To zjawisko nazywamy marszem alergicznym, prowadzi ono do rozwoju chorób skóry (AZS), alergicznego stanu zapalnego błon śluzowych nosa i zatok, a w końcu astmy.

Międzynarodowi eksperci i klinicyści podkreślają potrzebę doskonalenia i wymiany doświadczeń w postępowaniu z alergią i coraz częściej twierdzą, że postępowanie w alergii na mleko w wieku niemowlęcym może być kluczowe dla późniejszego zdrowia – może powstrzymać marsz alergiczny. Konferencja Allergy Day 2022 ma na celu poszerzanie wiedzy przedstawicieli środowisk medycznych i wsparcie tym samym pacjentów w obliczu narastającego problemu społecznego oraz ich oczekiwań wobec ochrony zdrowia najmłodszych.
 
- Reckitt jest wieloletnim partnerem w edukacji medycznej w obszarze alergii na białko mleka i  zatrzymywania marszu alergicznego u dzieci. Wspierając międzynarodową dyskusję ekspertów podczas Allergy Day, możemy uczestniczyć w działaniach kierowanych do środowiska medycznego, a także wspierać edukację pacjentów i ich rodzin.  Alergia pokarmowa niesie dalsze ryzyka zdrowotne, jak astma i inne konsekwencje marszu alergicznego. Wszelkie działania poprawiające diagnostykę, np. wczesna edukacja rodziców i wymiana doświadczeń klinicystów mogą wpłynąć na zatrzymanie rozwoju tej epidemii – mówi Nitida Pastor, Director Medical Affairs Europe.
 
 
Międzynarodowa dyskusja o alergii
 
Ta edycja Allergy Day będzie prowadzona w formie dyskusji ekspertów. Poruszone będą zagadnienia dotyczące mikrobioty, immunoterapii, wspomagania osiągania toleracji na mleko. Co więcej, debata będzie polem do rozmów o alergii pokarmowej po pandemii na świecie, ze szczególnym uwzględnieniem Polski oraz wpływu technologii cyfrowej na opiekę nad pacjentem i badania w obszarze alergii.

Polska posiada doświadczonych i pełnych pasji ekspertów, klinicystów specjalizujących się w zakresie alergii oraz związanych z nią wyzwań zdrowotnych. W gronie 13 ekspertów zaproszonych do udziału w części międzynarodowej Allergy Day 2022, aż 3 pochodzi z Polski. Są to wybitni klinicyści i badacze: prof. dr hab. n. med. Hanna Szajewska, dr hab. n. med. Magdalena Trzeciak prof. GUM,  prof. dr hab. n. med. Piotr Socha. W spotkaniu krajowym, podczas 2 dnia konferencj, w dyskusji o wpływie alergii na mleko krowie na jakość życia i zdrowie dziecka, zabiorą głos powtórnie prof. dr hab. n. med. Hanna Szajewska i prof. dr hab. n. med Piotr Socha, a także prof. dr hab. n. med. Mieczysława Czerwionka-Szaflarska, a dyskusję poprowadzi dr hab. n. med. Andrea Horvath.
 
Zbliżające wydarzenie odbędzie się w formule online. Allergy Day ma certyfikat EACCME®, za uczestnictwo w wydarzeniu przyznano 5 punktów edukacyjnych ECME®.

Zapraszamy do rejestracji: https://www.allergyday.eu/