Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Prof. Przemysław Leszek: do niewydolności serca prowadzi większość chorób kardiologicznych
O tym czym jest niewydolność serca i dlaczego doświadczamy tak znacznego wzrostu zachorowań na tę jednostke chorobową rozmawiamy z prof. dr. hab. n. med. Przemysławem Leszkiem, Przewodniczącym Sekcji Niewydolności Serca, Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Kierownikiem Kliniki Niewydolności Serca i Transplantologii Narodowego Instytutu Kardiologii.
NFZ zapowiada wprowadzenie finansowania leczenia otyłości zależnego od efektów leczenia pacjentów
Nowy model kompleksowej koordynowanej opieki nad pacjentem chorym na otyłość w tym otyłość olbrzymią KOS-BAR opracowany przez ekspertów klinicznych oraz Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego ma szansę być wdrożony w 2021 r. i sfinansowany z tzw. podatku cukrowego.
Naukowcy WUM docenieni przez Polską Akademię Umiejętności
20 czerwca br. Polska Akademia Umiejętności ogłosiła laureatów Nagrody im. Tadeusza Browicza. Członkowie Komisji przyznającej to wyróżnienie docenili naukowców Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego: dr. hab. Tymoteusza Żerę z Katedry i Zakładu Fizjologii Doświadczalnej i Klinicznej oraz prof. Michała Grąta z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby UCK WUM.
Rząd musi ciąć wydatki, by zrealizować ustawę 6 proc. PKB na zdrowie
Od przyszłego roku realizacja ustawy „6 proc. PKB na zdrowie” będzie wiązała się z koniecznością wsparcia systemu opieki zdrowotnej gigantycznymi dotacjami z budżetu państwa - wynika z najnowszej analizy Public Policy. Przyczyną jest spadek wartości składek ZUS i przekroczony konstytucyjny próg ostrożnościowy budżetu państwa. Wydatki na zdrowie mogą spowodować ograniczenia w finansowaniu innych dziedzin życia publicznego.
Skóra pamięta – IX Tydzień Świadomości Czerniaka
Trwa tegoroczny dziewiąty już Tydzień Świadomości Czerniaka pod hasłem "Skóra Pamięta", którego inicjatorem jest Akademia Czerniaka. - Nasza skóra pamięta każdą sytuację, podczas której doznaliśmy poparzenia słonecznego, a przecież zasady zapobiegania czerniakowi są proste i ogólnodostępne. Zwykły pieprzyk może zmienić się w czerniaka w ciągu zaledwie kilku miesięcy – mówi prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków, Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego.
Medyczna Racja Stanu opracowała Position Paper w zakresie Chorób Metabolicznych i Przeciwdziałania Otyłości w Polsce
Choroby metaboliczne stają się coraz większym wyzwaniem dla systemów ochrony zdrowia w Polsce i na świecie. Są one poważnym zagrożeniem cywilizacyjnym zwłaszcza w państwach wysokorozwiniętych. Do głównych schorzeń metabolicznych zalicza się: cukrzycę typu 2, otyłość, zespół metaboliczny oraz dyslipidemie stanowiące olbrzymie wyzwanie z perspektywy zdrowia publicznego, polityki zdrowotnej i zasobów systemu ochrony zdrowia. Choroby metaboliczne z powodu liczby zgonów i powikłań oraz wzrostu zapadalności należą do priorytetów zdrowotnych w Polsce. Odpowiadają za rosnące koszty bezpośrednie medyczne oraz koszty pośrednie - wynikające z utraty produktywności.
NRPiP apeluje do pielęgniarek i położnych o edukację społeczeństwa nt. szczepień ochronnych
Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych opublikowała apel z dnia 24 czerwca 2020 w sprawie edukacji polskiego społeczeństwa w zakresie szczepień ochronnych skierowany do pielęgniarek i położnych.
II Międzynarodowy Health Report STADA - Europejczycy za obowiązkowymi szczepieniami
II Międzynarodowy Raport na temat zdrowia STADA 2020 to badanie obejmujące ponad 24 tys. respondentów z 12 krajów Europy. Autorzy raportu pytają o kierunki rozwoju ochrony zdrowia w Europie. Częścią raportu jest dodatek specjalny poświęcony obecnej sytuacji związanej z COVID-19 - badaniem objęto 6 tys. ankietowanych z 6 krajów (Niemiec, Włoch, Rosji, Serbii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii).
Innowacyjny system do leczenia wad wymowy z dofinansowaniem NCBR
Virtual Speech Therapy System w oparciu o analizę głosu i artykułowania zidentyfikuje wadę wymowy oraz wybierze formę terapii. System zapewni spersonalizowaną terapię leczenia wad wymowy przy wykorzystaniu interaktywnych gier oraz zapewni bieżącą informację zwrotną o postępach pacjenta. Projekt spółki Industi uzyskał dofinansowanie niemal 4 mln zł. ze środków Funduszy Europejskich, dysponowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Najbliższe Posiedzenia Rady Przejrzystości AOTMIT
Najbliższe posiedzenia Rady Przejrzystości AOTMiT odbędzie się w dniu 29.06.2020 r. oraz 9.07.2020 r. i będaądotyczyć m.in przygotowania opinii w sprawie zasadności finansowania ze środków publicznych, w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowych, leków: Xtandi (enzalutamid) we wskazaniu: rak gruczołu krokowego oporny na kastrację, Keytruda (pembrolizumab) we wskazaniu: gruczołowy rak płuca, Opdivo (niwolumab) we wskazaniu: rak zgięcia esiczo-odbytniczego w stadium uogólnienia, Afinitor (ewerolimus) we wskazaniu: nowotwór złośliwy nerki oraz m.in. opinii w sprawie zasadności oraz wprowadzenia zmian w programie lekowym B.9 – „Leczenie raka piersi (ICD-10 C50)” czy uchylenia decyzji refundacyjnej podskórnego trastuzumabu i rytuksymabu.
NFZ przeznacza dodatkowe środki dla szpitali
Jak podaje Narodowy Fundusz Zdrowia od 1 lipca szpitale należące do systemu podstawowego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej dostaną dodatkowe środki w kwocie 302 mln zł. To odpowiedź Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia na oczekiwania dyrektorów szpitali powiatowych, którzy wskazywali na potrzebę wzrostu wyceny świadczeń w leczeniu szpitalnym.
Ochrona zdrowia na wyborczym świeczniku - podsumowanie
Usprawnienie działania systemu ochrony zdrowia od lat dominuje kampanie wyborcę w Polsce. Wieczne niedofinansowanie i bliskość wszystkim wyborcom czyni zeń naturalny temat dla rządzących in spe. Z uwagi na trwającą epidemię temat dobrostanu zdrowotnego obywatelek i obywateli stał się ważniejszy niż kiedykolwiek. Podsumowujemy deklaracje kandydatów na prezydenta dot. zdrowia Polaków, które padły do I tury wyborów.