MZ: zapowiada nowe zasady kwarantanny i izolacji

Opublikowane 27 sierpnia 2020
MZ: zapowiada nowe zasady kwarantanny i izolacji
Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował podczas czwartowej konfernecji prasowej w rersorcie - Podjąłem decyzję o zmianie zasad kwarantanny i izolacji; po południu przedstawimy pakiet rozwiązań, będzie to m.in. skrócenie okresu kwarantanny do 10 dni.
- Chciałem zasygnalizować pierwszą ważną decyzję, którą podjąłem. Będziemy zmienali zasady zarówno kwarantanny jak i izolacji. Dzisiaj po południu zostanie zaprezentowany pakiet trzech lub dwóch rozporządzeń ministra zdrowia, który zmieni zasady zarówno kwarantanny jak i izolacji - poinformował Niedzielski.

- W przypadku kwarantanny chcemy zaproponwoać skrócenie do 10 dni. Mamy na to dowody m.in. z Norwegii, ale także z praktyki klinicznej, że taki okres izolacji jest bezpieczny i nie powoduje wielkiego przyrostu ryzyka w stosunku do 14 dni kwarantanny. W przypadku kwarantanny zrezygnujemy również z prowadzenia testów. Uznajemy, że w kwarantannie, przy braku objawów, nie ma potrzeby robienia badań - zapowiedział minister.

Minister Niedzielski podkreślał, że w przypadku kwarantanny najważniejsza zmiana dotyczy skrócenia czasu jej trwania do 10 dni dla osób, u których nie wystąpią objawy kliniczne. Jeśli jednak się pojawią, wtedy pacjent powinien skonsultować się z lekarzem, który podejmie decyzje dotyczące dalszego postępowania. Osoba, u której wystąpią objawy sugerujące na zakażenie COVID-19 będzie traktowana jako  podejrzana o zakażenie i zostanie poddawana rutynowej diagnostyce.   

Przedstawione przez ministra zdrowia propozycje zmierzają do zniesienia konieczności wykonywania testów u osób poddanych kwarantannie. Jest to kluczowe w obecnej sytuacji epidemiologicznej, zwłaszcza w kontekście zbliżającego się rozpoczęcia roku szkolnego i spodziewanego wzrostu liczby infekcji górnych dróg oddechowych. Pozwoli to na odróżnienie zakażeń wywołanych przez koronawirusa od innych infekcji.  

- Zmiany dotyczą także zasad zwalniania pacjentów już zakażonych z izolacji. U znacznej części osób zwalnianie z izolacji będzie oparte nie o wykonanie testu molekularnego, ale o ocenę stanu klinicznego pacjenta – powiedział prof. Andrzej Horban, krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych. - Będą jej dokonywać lekarze z ośrodków zakaźnych lub podstawowej opieki zdrowotnej. Zakładamy, że większość pacjentów będzie pozostawała pod opieką lekarzy rodzinnych, jako że w zdecydowanej większości przypadków choroba przebiega łagodnie.  

Prof. Horban wyjaśnił, że osoby, które są na kwarantannie, czyli miały styczność z osobą zakażoną, a nie będą miały objawów klinicznych, zostaną zwolnione z kwarantanny automatycznie. Dodał, że osoby, które będą miały objawy, będą musiały skontaktować się z lekarzem, prawdopodobnie będzie to lekarz POZ. 

- Jeśli chodzi o pacjentów, którzy są chorzy i rozpoznani, to izolowaniem i zwalnianiem z izolacji zajmują się lekarze chorób zakaźnych lub w szpitalach jednoimiennych. Jeżeli ktoś nie ma objawów klinicznych lub ma je mało nasilone, to będzie zwalniany po minimum 10 dniach od rozpoznania choroby - powiedział. 

Jak dodał krajowy konsultant - (…) wdrożenie nowych zasad testowania pozwoli skierować większość sił i środków na osoby, które powinny być diagnozowane, ponieważ na obecnym etapie epidemii taktyka jest bardzo prosta - testujemy osobę z objawami klinicznymi, które sugerują COVID, i testujemy ludzi w opracowywaniu ogniska zakażeń wokół nich. 

Dzisiejszy raport zakażeń:
  • 887 nowych zakażeń
    małopolskiego (233), śląskiego (118), mazowieckiego (107), wielkopolskiego (92), pomorskiego (71), warmińsko-mazurskiego (51), łódzkiego (47), podkarpackiego (33), dolnośląskiego (28),kujawsko-pomorskiego (24), świętokrzyskiego (18), opolskiego (16), lubelskiego (14), lubuskiego (12), podlaskiego (12), zachodniopomorskiego (11).
  • 16 kolejnych zgonów
  • 64689 potwierdzonych zachorowań
  • 2010 osób zmarło
  • 44097 osób wyzdrowiało

Źródło: MZ, twitter@mz_gov.pl