Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

GIS wydaje wytyczne dla branży wyrobów medycznych, dotyczące wizyt przedstawicieli branży w szpitalach i jednostkach medycznych

Główny Inspektorat Sanitarny zaakceptował Wytyczne przemysłu medycznego dotyczące wizyt reprezentantów firm w placówkach świadczących usługi medyczne i opiekuńcze. Dokument był przedmiotem prac Izby POLMED i organizacji Technomed, które przebiegały w uzgodnieniu z GIS. Proponowane w dokumencie procedury przyczyniają się do ograniczenia ryzyka i zapewnienia bezpieczeństwa m.in. w trakcie dostaw niezbędnych wyrobów medycznych, czy też w procesie serwisowania sprzętu medycznego.
2020-09-02 15:57

Prof. Maciej Banach: optymalne leczenie hipolipemizujące, optymalny poziom cholesterolu LDL zmniejsza ryzyko ciężkich powikłań infekcji Covid-19

Leczenie hipolipemizujące jest bardzo korzystne. Stantyny działają nie tylko na zmniejszenie LDL-cholesterolu, ale też zmniejszają zapalenie, a tym samym stabilizują blaszkę miażdżycową i zmiejszają stres oksydacyjny. Ale również z badań, które mamy od 2004 roku, wiemy, że statyny mają działanie przeciwwirusowe. W przypadku nowego koronawirusa, mie mamy bezpośrednich badań, które wskazują na rolę statyn w walce z Sars-Cov-2, ale potwierdzają to wyniki badań dla wszystkich innych wirusów hepatotropowych, koronawirusów beta i gamma - mówi prof. dr. hab. n. med. Maciej Banach, Prezes Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego, Dyrektor Instytutu - Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.
2020-09-02 12:14

ABM finansuje badania dedykowane pacjentom z ostrą niewydolnością serca

Rusza badanie kliniczne zainicjowane przez naukowców Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dedykowane pacjentom z ostrą niewydolnością serca. Projekt uzyskał dofinansowanie Agencji Badań Medycznych w ramach konkursu na działalność badawczo–rozwojową w zakresie niekomercyjnych badań klinicznych. Wartość wsparcia to ponad 30 mln zł. 
2020-09-02 11:13

Wrzesień Światowym Miesiącem Świadomości Nowotworów Krwi

Co roku około 6 tys. osób w Polsce słyszy diagnozę – nowotwór krwi. Blisko 90 proc. Polaków kojarzy nowotwory krwi głównie z białaczkami. By zwrócić uwagę na te choroby wrzesień został ogłoszony Światowym Miesiącem Świadomości Nowotworów Krwi, a eksperci w tym czasie apelują, by zwrócić szczególną uwagę na regularne wykonanie morfologii krwi obwodowej.
2020-09-02 09:32

Dr Maria Miszczak-Knecht: w kardiologii dziecięcej każdy pacjent jest wyzwaniem

Kardiologia dziecięca jest szczególną dziedziną medycyny. W przypadku dorosłych dysponujemy licznymi badaniami, zaś jeśli chodzi o dzieci bazujemy przede wszystkim na doświadczeniu ośrodków. Chociaż obie dziedziny noszą nazwę „kardiologia”, tu każdy pacjent jest wyzwaniem, a potrzeby i możliwości terapii najmłodszych pacjentów różnią się od tych z zakresu kardiologii dorosłych – mówi dr n. med. Maria Miszczak Knecht, z Kliniki Kardiologii Instytutu „Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka", konsultant krajowa w dziedzinie kardiologii dziecięcej, członkini Zarządu Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
2020-09-01 17:15

BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa"- wyjątkowa sesja zdjęciowa kampanii wspierającej kobiety z rakiem piersi

Już po raz piąty ambasadorzy kampanii „BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa” spotkali się na sesji zdjęciowej w celu stworzenia wyjątkowego kalendarza, którego celem będzie zwrócenie uwagi na profilaktykę, a także wsparcie pacjentek dotkniętych nowotworem piersi. Dochód ze sprzedaży kalendarza „Power of community 2021”  przeznaczony będzie, jak co roku, na działania wspierające kobiety z rakiem piersi i ich bliskich.
2020-09-01 14:16

Uspokój jelita, czyli jak radzić sobie z zespołem jelita nadwrażliwego

80% pacjentów z zespołem jelita nadwrażliwego (ZJN) przyznaje, że stres powoduje u nich nasilenie objawów choroby. Ból brzucha zaburza codziennie funkcjonowanie, a wiele osób cierpiących na to schorzenie nie wychodzi z domu, gdy pojawiają się dolegliwości[1]. Istnieją jednak skuteczne metody łagodzenia symptomów ZJN i redukowania napięcia nerwowego, które warto poznać i nie pozwolić, aby choroba przejmowała kontrolę nad naszym życiem. Zespół jelita nadwrażliwego można i trzeba leczyć. Zdrowe i spokojne jelita wpływają bowiem na cały organizm i nasze lepsze samopoczucie.
2020-09-01 12:46

II Forum Serce Pacjenta 14 - 18 września 2020

Polskie Towarzystwa Kardiologiczne ponownie organizuje II Forum – Serce Pacjenta. Jest to jedyne takie wydarzenie w Polsce poświęcone w całości pacjentom kardiologicznym i dla pacjentów kardiologicznych. Ubiegłoroczna edycja I Forum Serce Pacjenta spotkała się z tak pozytywnym odbiorem ze strony pacjentów, ich bliskich, lekarzy i ekspertów, że organizatorzy postanowili kontynuować edukacyjną misję. W tym roku z powodu pandemii koronawirusa Forum odbędzie się w on-line w dniach 14-18 września 2020 r.
2020-09-01 08:50

Powrót do szkoły w czasach pandemii

W przeddzień nowego roku szkolnego blisko 30 proc. rodziców obawia się, że w szkołach nie będzie przestrzegany reżim sanitarny, a także że w konsekwencji rozprzestrzeniającego się wirusa, lekcje na nowo przeniosą się do sieci. Niezmiennie jednak największa obawa dotyczy zdrowia – niemal co drugi ankietowany boi się zarażenia przez dziecko koronawirusem.
2020-08-31 12:42

Dieta w walce z nadciśnieniem tętniczym

Jak wynika z badań co trzeci Polak choruje na nadciśnienie. W ramach projektu Narodowych badań konsumpcji warzyw i owoców prezentujemy zalecenia dla osób z nadciśnieniem tętniczym. Wśród nich codzienne spożycie warzyw zasobnych w potas. Wśród rekomendacji również szklanka soku z aronii.
2020-08-31 11:31

Europejski Cancer Plan poznamy już we wrześniu

Europejski Plan Walki z Rakiem "Europe Beating Cancer" ma zacząć obowiązywać pod koniec 2020 r. w całej UE. Oficjalnie Komisja Europejska zaprezentuje go 22 września b.r. Szacuje się, że w 27 krajach UE do końca 2020 r. na nowotwory zachoruje 2,7 mln osób, a 1,3 mln chorych umrze.
2020-08-31 09:37

Czy pandemia Covid-19 zadała cios wirusowi grypy?

Nie oszukujmy się – pandemia COVID-19 wciąż daje nam w kość i trudno bagatelizować zagrożenie, tak medyczne, jak i społeczno-gospodarcze, jakie przyniósł nowy koronawirus SARS-CoV-2. Ale być może doszło przy okazji do pewnych pozytywnych zjawisk. Wydaje się, że znaczący cios naszym zachowaniem w czasie zamrożenia gospodarek zadaliśmy wirusowi grypy. Warto tę lekcję zapamiętać.
2020-08-31 09:15