Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Pierwsza ogólnoświatowa prognoza dotycząca COVID-19: do 1 stycznia można ocalić trzy czwarte miliona istnień ludzkich

W ramach pierwszej ogólnoświatowej prognozy dotyczącej pandemii COVID-19 w poszczególnych państwach, Instytut Ewaluacji i Metryki Zdrowia (ang. Institute for Health Metrics and Evaluation; IHME) Szkoły Medycznej przy Uniwersytecie Waszyngtońskim przewiduje, że dzięki stosowaniu sprawdzonych środków ochrony, takich jak noszenie masek i zachowywanie dystansu społecznego, od dziś do 1 stycznia można będzie ocalić blisko 770000 istnień ludzkich.
2020-09-07 12:06

Merck z nowym prezesem zarządu

Firma naukowo-technologiczna Merck, działająca w obszarach healthcare, life science oraz zaawansowanych materiałów i technologii, ma nowego prezesa zarządu. Od 1 września br. spółką w Polsce kieruje Phil Krzyzek, pełniąc jednocześnie funkcję dyrektora generalnego Działu Biopharma.
2020-09-07 09:39

KLRwPL przeciwne obowiązkowi bezpośrednich badań pacjentów przed zleceniem testu na Covid-19

Po szczegółowej analizie jesiennej strategii walki z pandemią koronawirusa, Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce wyraziło stanowczy sprzeciw wobec wprowadzonego obowiązku bezpośredniego badania pacjenta przed decyzją o przeprowadzeniu testu w kierunku zakażenia SARS-CoV-2. Według zapisów strategii, badanie takie mało by być wykonywane 3-5 dni po teleporadzie u pacjenta z objawami infekcji.
2020-09-07 09:29

Umiejętność komunikacji pacjent-lekarz wspiera w terapii

Fundacja OnkoCafe przeprowadziła cykl warsztatów poświęconych komunikacji personelu medycznego z pacjentem hematoonkologicznym i jego bliskimi. Uczestnicy dyskutowali o tym, jak przekazywać niepomyślne wiadomości i radzić sobie z emocjami pacjentów i ich rodzin. Lepsze porozumienie medyków z pacjentami służy obydwu stronom - mówią przedstawicielki Fundacji OnkoCafe - Razem Lepiej i zapowiadają kontynuację projektu.
2020-09-07 08:56

Specjaliści z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi pomogą dzieciom z AZS

Specjaliści z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, dzięki wsparciu Agencji Badań Medycznych pomogą dzieciom z atopowym zapaleniem skóry. 16 mln grant pozwoli na uruchomienie pierwszego na świecie badania klinicznego u pacjentów z  umiarkowaną i ciężka postacią AZS, od 2 roku życia.
2020-09-04 12:05

Laboratoria genetyczne błyskawicznie dostosowały się do pandemii koronawirusa

Zwiększenie przepustowości, a tym samym liczby wykonywanych badań, to bezpośredni skutek pandemii koronawirusa. Najnowocześniejsze laboratorium genetyczne na Śląsku należące do firmy Gyncentrum może przeprowadzać do 6 tys. testów dziennie. O tym, w jaki sposób pandemia wpłynęła na działalność firm rozmawiano w trakcie XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
2020-09-04 11:31

Nowa lista czerwonych i żółtych stref z obostrzeniami

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował podczas dzisiejszej konfernecji, że w czerwonej strefie znajdą się od jutra trzy powiaty, a w żółtej siedem.
2020-09-04 09:45

Resort Zdrowia przedstawił nową strategię walki z pandemią

Lekarze rodzinni (POZ) mają do odegrania ogromną rolę w walce z jesienną falą zachorowań - tak jak co roku w dobie grypy i infekcji. Możliwość kierowania na test covidowy pomoże odseparować pacjenta covidowego i skierować go na leczenie w oddziałach zakaźnych - podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski.
2020-09-04 08:52

Dlaczego nosimy maseczki?

Po co w ogóle te maseczki? Jakie mają znaczenie dla pacjentów chorych przewlekle, cierpiących na choroby kardiologiczne, w zmniejszeniu ryzyka zakażenia Covid-19? Jakie są fakty? - o roli maseczek ochronnych rozmawiamy z prof. Maciejem Banachem, dyrektorem Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, Prezesem Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego.
2020-09-03 13:22

Cukrzyca i ciąża – jak pomagają nowoczesne technologie?

Dużo mówi się o cukrzycy jako epidemii XXI wieku. Szczególną grupą chorych są kobiety w ciąży - cukrzyca ma wpływ nie tylko na stan ich zdrowia, ale także na rozwijające się dziecko. W czasie ciąży w organizmie kobiety zachodzi wiele procesów, które powodują duże zmiany poziomu cukru, a tym samym związane są z wysokim ryzykiem zarówno hipo - jak i hiperglikemii. Z pomocą przychodzi tu postęp medycyny i nowoczesne technologie monitorowania poziomu glukozy.
2020-09-03 11:23

Przełomowa technologia mapowania serca 3D już w Polsce pomaga w leczeniu arytmii

Pierwsze polskie ośrodki korzystają z innowacyjnego modułu do trójwymiarowego mapowania serca CARTOPRIME™. W opinii kardiologów system pomaga w bezpieczniejszym, efektywniejszym i bardziej ekonomicznym leczeniu złożonych zaburzeń rytmu serca. Nowa technologia może być cennym wsparciem dla pacjentów, personelu i ośrodków – ocenia  prof. Oskar Kowalski, kierownik Pracowni Elektrofizjologii i Stymulacji Serca Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
2020-09-03 09:46

Rusza Kampania Złotej Wstążki

Przez cały wrzesień będzie można włączyć się w różnego rodzaju aktywności związane z symbolem „złotej wstążki” - od gestów wsparcia i solidarności w mediach społecznościowych, poprzez wyzwania sportowe, kończąc na działaniach związanych z pozyskiwaniem funduszy. Wszystko na rzecz dzieci chorych na nowotwory.
2020-09-03 09:18