Nowa lista czerwonych i żółtych stref z obostrzeniami

Opublikowane 04 września 2020
Nowa lista czerwonych i żółtych stref z obostrzeniami
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował podczas dzisiejszej konfernecji, że w czerwonej strefie znajdą się od jutra trzy powiaty, a w żółtej siedem.
Do strefy czerwonej trafiły powiaty: limanowski, pajęczyński i miasto Nowy Sącz.
Do strefy żółtej trafiły powiaty: nowosądecki, łowicki, lipski, kolski, konecki, przeworski, kłobucki.
Na liście ostrzeżeń znalazły się: łańcucki, otwocki, kościerski, Skierniewice, ostrowski, starogardzki, tatrzański, nowotarski, żuromiński, wieluński.

Lista powiatów z obostrzeniami powstaje na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ciągu ostatnich 14 dni. Jeśli nowych zachorowań było w tym okresie powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wówczas powiat trafia do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej.
 
W strefie czerwonej obowiązują m.in. zakaz organizowania kongresów i targów, działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób – jedna na 10 mkw. W kinach może być 25 proc. publiczności. W kościołach lub w innych obiektach kultu dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne będzie zakrywania nosa i ust.

W strefie żółtej obowiązują m.in. limit jednej osoby na 4 mkw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach jest limit osób – jedna na 7 mkw. W kinach może być 25 proc. publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych nie może przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi.

Źrodło: MZ