Ustawa wprowadzająca tzw. "sugar tax" z podpisem Prezydenta RP

Opublikowane 28 sierpnia 2020
Ustawa wprowadzająca tzw. "sugar tax" z podpisem Prezydenta RP
To już pewne, ustawa ws. promocji prozdrowotnych wyborów konsumentów z podpisem Prezydenta RP. Od 2021 r. obowiązywał będzie podatek od napojów słodzonych oraz napojów alkoholowych do 300 ml. (tzw. sugar tax).

Od 2021 r. w życie wejdzie nowy podatek od napojów słodzonych oraz tzw. "małpek" (wyrobów alkoholowych do 300 ml) - zgodnie z ustawą ws. promocji prozdrowotnych wyborów konsumentów, która została podpisana przez prezydenta RP, Andrzeja Dudę.

Celem ustawy jest wykorzystanie polityki fiskalnej jako narzędzia służącego promocji prozdrowotnych wyborów konsumentów.

Ustawa zakłada wprowadzenie opłaty od napojów słodzonych, podzielonej na część stałą i zmienną. Opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, dodatek 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna), opłata zmienna to 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml – w przeliczeniu na litr napoju.

Zgodnie z ustawą przedsiębiorcy sprzedający napoje alkoholowe przeznaczone do spożycia poza miejscem sprzedaży na podstawie zezwolenia są zobowiązani do wniesienia opłaty związanej ze sprzedażą napojów alkoholowych o objętości nieprzekraczającej 300 ml. Ma to być 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml.

Opłata cukrowa oraz sankcja finansowa za jej nieuiszczenie w terminie będą stanowić przychód NFZ (w 96,5 proc.) oraz dochód budżetu państwa (w 3,5 proc.). Z kolei wpływy z opłaty dotyczącej napojów alkoholowych w opakowaniach jednostkowych o ilości nominalnej napoju nieprzekraczającej 300 ml oraz sankcji finansowych za jej nieuiszczenie w terminie będą stanowić w 50 proc. dochód gmin, na terenie których jest prowadzona sprzedaż napojów alkoholowych, a 50 proc. przychód Narodowego Funduszu Zdrowia.

Źródło: Prezydent RP
Foto: 
jcomp