Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Trwają badania nad donosową szczepionką na Covid-19
Szczepionka przeciw COVID-19 podawana do nosa może być skuteczna. W przeciwieństwie do innych, opracowywanych obecnie szczepionek, podaje się ją do miejsca, które najczęściej jako pierwsze podlega zakażeniu. Zespół z Washington University School of Medicine w St. Louis opisał na łamach prestiżowego pisma „Cell” prowadzone na myszach testy nowego typu szczepionki przeciwko SARS-Cov2.
Moderna prowadzi rozmowy z KE nt. dostarczenia 80 mln dawek szczepionki na koronawirusa
Moderna, Inc. firma biotechnologiczna prowadząca pionierskie badania w dziedzinie terapii i szczepionek RNA (mRNA), celem stworzenia nowej generacji leków, ogłosiła dzisiaj, że spółka zakończyła zaawansowane rozmowy rozpoznawcze z Komisją Europejską w celu dostarczenia 80 milionów dawek mRNA-1273, kandydata Moderny na szczepionkę przeciwko COVID-19, w ramach realizacji celu Komisji Europejskiej jakim jest zapewnienie wczesnego dostępu do bezpiecznych i skutecznych szczepionek COVID-19 dla Europy.
dr Maciej Kempa: Terapia resynchronizująca pomoże w leczeniu niewydolności serca
Zaburzona sekwencja skurczu komór serca często wiąże się z jego niewydolnością. Wielu pacjentom mogą pomóc stymulatory i kardiowertery-defibrylatory z funkcją resynchronizacji. Układy pomagają uporządkować skurcze serca i poprawić samopoczucie pacjenta – mówi dr hab. n. med. Maciej Kempa, przewodniczący-elekt Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Kierownik Pracowni Elektrofizjologii i Elektroterapii Serca Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Serca Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Nowa lista refundacyjna obowiązująca od września opublikowana
Ministerstwo Zdrowia opublikowało wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych obowiązujący od września b.r. Jest to pierwsza lista refundacyjna po półrocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Znajdują się na niej m.in. bezpłatne leki dla kobiet w ciąży, terapie w leczeniu raka płuca, czerniaka, przewlekłej białaczki szpikowej, chłoniaków, nadciśnienia tętniczego, łuszczycy czy schizofrenii.
Nowe metody leczenia WZW C u dzieci z dofinansowaniem ABM
Rusza badanie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, polegające na leczeniu dzieci w wieku 6-18 lat z przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby typu C terapią pozwalającą na całkowite wyeliminowanie wirusa z organizmu. Projekt dofinansowała Agencja Badań Medycznych w ramach konkursu na realizację niekomercyjnych badań klinicznych.
Żywienie niemowlęcia w czasie pandemii Covid-19
Eksperci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia” publikują wyniki badania opinii „Żywienie niemowlęcia w dobie pandemii COVID-19” przeprowadzonego w dniach 27 maja – 3 czerwca, w którym uczestniczyło aż 5000 rodziców dzieci w wieku od 4. do 12. miesięcy. Wyniki zaskakują – choć pandemia wpływa na wiele aspektów życia, dla rodziców żywienie dziecka w 1. roku życia jest priorytetem i okazuje się, że nie zauważyli, by pandemia wpłynęła na ich sposób karmienia i rozszerzania diety (88%).
Bayer przejmuje brytyjską spółkę biotechnologiczną KaNDy Therapeutics Ltd.
„Bayer skupia się na innowacyjnych możliwościach rozwiązywania problemów zdrowotnych kobiet na świecie” – podkreślił Stefan Oelrich, członek zarządu spółki Bayer i dyrektor Bayer Pharmaceuticals. – „Dzięki temu przejęciu Bayer poszerzy listę opracowywanych przez siebie leków, dodając potencjalną nową metodę doustnego, niehormonalnego leczenia kobiet w okresie okołomenopauzalnym”- dodał Stefan Oelrich
dr Maciej Jędrzejko: zamieńmy STRACH przed koronawirusem na RESPEKT
Pragnę jednoznacznie stwierdzić że WSZYSCY ludzie w kraju powinni skoncentrować się na zamianie słowa STRACH PRZED KORONAWIRUSEM na slowo RESPEKT PRZED KORONAWIRUSEM. Trzeba jasno powiedzieć że po kilku miesiącach płynięcia we mgle dziś już możemy powiedzieć, że nowy koronawirus SARSCov2 jest zupełnie inny niż, stare dobrze znane przez naukowców koronawirusy. Otóż SARScov2 jest wirusem stosunkowo ŁAGODNYM dla większości zdrowych ludzi i jednocześnie może być śmiertelnie niebezpiecznym dla WĄSKIEJ GRUPY LUDZI z chorobami towarzyszacymi, których lekarze nazywają GRUPĄ RYZYKA. - komentuje dr n. med. Maciej Jędrzejko, specjalista ginekologii i położnictwa.
Alternatywne metody leczenia mogą zniweczyć szansę na wyleczenie nowotworu
Przerażeni diagnozą raka i czekającym ich trudnym leczeniem niektórzy chorzy szukają alternatywnych terapii. To zrozumiałe – mówią lekarze - w krytycznej sytuacji poszukuje się ratunku wszędzie. Ale, choć alternatywne metody kuszą perspektywą wyleczenia, brakiem powikłań i bólu, często nie tylko nie szkodzą, ale zmniejszają szanse na wyleczenie. Dowiedz się więcej.
Prezes KIDL o wyborze nowego ministra zdrowia
Dziękujemy za dotychczasową współpracę i liczymy, że zaowocuje ona uchwaleniem ustawy o medycynie laboratoryjnej, tak długo oczekiwanej przez środowisko diagnostów laboratoryjnych. Jesteśmy w bardzo ważnym momencie – projekt ustawy trafił do konsultacji społecznych. Jesteśmy otwarci na dialog i współpracę. - komentuje, nominację Adama Niedzielskiego na stanopwiska ministra zdrowia, Prezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych.
Anna Śliwińska: odwoływanie zabiegów planowych oraz utrudniony dostęp do diagnostyki to codzienność pacjenta z cukrzycą w dobie pandemii
Problemów jest co najmniej kilka. Pierwszy z nich dotyczy przekładania zabiegów planowych, na które w normalnej sytuacji czeka się i tak bardzo długo.Utrudniony jest również dostęp do diagnostyki. Niektóre przychodnie deklarują wykonywanie jedynie badań ratujących życie, a wiadomo, że w chorobach przewlekłych kluczowa jest regularna kontrola. Odmawianie rutynowych badań diagnostycznych nie wpływa korzystnie na zdrowie pacjentów. - o sytuacji pacjentów diabetologicznych w czasie pandemii mówi Anna Śliwińska, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.
Adam Niedzielski nowym ministrem zdrowia
Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w dniu 20 sierpnia 2020 r. poinformował o nominacji na stanowisko ministra zdrowia dla Adama Niedzielskiego, dotychczasowego prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, ekonomisty i menedżera z zawodu.