Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Szymon Chrostowski: w dobie utrudnionego dostępu do opieki w trakcie pandemii - wprowadzenie skutecznego leczenia pacjentów kardiologicznych powinno być priorytetem
Brakuje kompleksowego podejścia do pacjenta. Brakuje edukacji, tej nakierowanej na budowanie świadomości społecznej. Weźmy hipercholesterolemie rodzinną. W Polsce mamy ponad 200 tys. przypadków tej choroby, a wg. ekspertów leczonych jest nie więcej niż tysiąc pacjentów. Znaczą liczba chorych nie ma nawet świadomości choroby - komentuje Szymon Chrostowski, Prezes Fundacji Wygrajmy Zdrowie, lider koalicji Serce dla Kardiologii.
Grzegorz Juszczyk: Dopóki nie pojawi się szczepionka na koronawirusa, dopóty powinniśmy przestrzegać zaleceń bezpieczeństwa
Z Grzegorzem Juszczykiem, dyrektorem Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego rozmawiamy o postawach społecznych w trakcie pandemii koronawirusa, o tym jak zmotywowac Polaków do przestrzegania zaleceń bezpieczeństwa, testach na koronawirusa, czy obowiązku zasłaniania ust i nosa.
Prezes WFIPP apeluje do ministra Macieja Miłkowskiego w sprawie projektu listy refundacyjnej
Jak informuje Stowarzyszenie Uroconti, Prezes World Federation of Incontinence and Pelvic Problems (WFIPP) - Mary Lynne van Poelgeest-Pomfret, skierowała pismo do wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego w sprawie usunięcia z projektu wrześniowej listy leków refundowanych najpopularniejszego leku z solifenacyną, stosowanego w I linii leczenia zespołu pęcherza nadreaktywnego (OAB).
ABM: dzieci z białaczką limfoblastyczną z szansą na wyleczenie
Rocznie w Polsce na nowotwory choruje ponad 1100 dzieci. Ostra białaczka limfoblastyczna (ALL) jest najczęstszym nowotworem złośliwym występującym w tej grupie. Dzięki finansowaniu Agencji Badań Medycznych, Uniwersytet Medyczny w Łodzi rozpoczął projekt badawczy CALL-POL, który obejmie wszystkie dzieci w Polsce ze świeżo rozpoznaną ALL.
Komunikat Prezesa URPL w sprawie szczepień na grypę
Jesień 2020 może przynieść zwiększoną liczbę zachorowań zarówno na COVID-19 jak i na grypę. Czasowe nałożenie się zachorowań na grypę i COVID-19, może stanowić istotne wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia. Biorąc pod uwagę wskazania kliniczne i epidemiologiczne wynikające ze szczepień przeciw grypie, zachęcam wszystkich do wykonania szczepienia, szczególnie osoby zagrożone ciężkim przebiegiem choroby i groźnymi powikłaniami pogrypowymi - pisze w komunikacie Prezes URPL, Grzegorz Cessak.
Szumowski rezygnuje z funkcji Ministra Zdrowia
Podczas konferencji prasowej w resorcie zdrowia we wtorek 18 sierpnia 2020 r. o godz. 15:00, minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosił, że złożył rezygnację z pełnionej funkcji. Jednocześnie zapowiedział, że pozostaje posłem i wraca do pracy zawodowej w kardiologii.
Biomed Lublin rozpoczyna produkcję polskiego leku na Covid-19
- Nawet jeśli prace nad szczepionką będą zakończone sukcesem, ten lek będzie działał uzupełniająco. Polska jako jedyny kraj w Europie Środkowo-Wschodniej posiada technologię do produkcji tego leku. Działanie przeciwciał z osocza ma udowodnione działanie naukowe w leczeniu COVID-19 - zaznaczył podczas konferencji prasowej senator i lekarz Grzegorz Czelej.
Laboratorium covidowe NIO-PIB z certyfikatem jakości QCMD
Uzyskanie certyfikatu QCMD oznacza, że NIO-PIB w Warszawie może legitymować się najwyższymi standardami jakości badań w kierunku wykrywania COVID-19, a personel i pacjenci NIO-PIB mogą być spokojni, że badania wykonywane są z należytą starannością i wiarygodnością.
Agnieszka Wołczenko: projekt wrześniowej listy refundacyjnej to kropla w morzu potrzeb pacjentów kardiologicznych
Resort Zdrowia opublikował ponad tydzień temu projekt listy refundacyjnej, jest to pierwszy projekt który poszerza listę terapii dla polskich chorych od marca b.r., a zatem od ogłoszenia pandemii w Europie. O komentarz na temat projektu listy refundacyjnej poprosiliśmy przedstawicieli pacjentów. Agnieszka Wołczenko, Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia EcoSerce, ocenia dostęp do leczenia i konsultacji z punktu widzenia potrzeb pacjentów kardiologicznych.
Wiceminister Zdrowia Janusz Cieszyński złożył dymisję
Jak poinformował Janusz Cieszyński w dniu 17 sierpnia 2020 r. na twitterze, wczorajszy dzień był ostatnim dniem jego pracy w resorcie zdrowia. Wiceminister Zdrowia nie podał przyczyn swojego odejścia.
Standard udzielania teleporady w ramach POZ
W miniony piątek podpisano rozporządzenia ministerstwa zdrowia określające standardy udzielania teleporad w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Wypracowane przez resort zdrowia i Konsultanta Krajowego ds. medycyny rodzinnej rozwiązania mają na celu poprawę jakości usług medycznych w podstawowej opiece zdrowotnej, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa pacjentów i personelu medycznego w czasie epidemii SARS CoV-2.
Prof. Grażyna Rydzewska: Pamiętajmy o pacjentach z chorobami przewlekłymi w trakcie pandemii
Pozytywne zmiany obserwowane w ostatnich latach w dziedzinie gastroenterologii zahamowała pandemia COVID-19. Pacjenci mają dziś utrudniony dostęp do optymalnej terapii. O priorytetach w diagnostyce i terapii, finansowaniu sektora opieki zdrowotnej i projektach programów opieki koordynowanej mówi prof. Grażyna Rydzewska, prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii.