Redakcja
Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Rozdano Nagrody Supertalenty w Medycynie 2020
Gratulujemy zwycięzcom tegorocznych Supertalentów Medycyny 2020 - młodym, ambitnym lekarzom, cieszącym się autorytetem w środowisku medycznym oraz wśród pacjentów. Nagrodę główną zdobył prof. dr. hab. n. med. Paweł Balsam z I Katedry i Kliniki Kardiologii UCK Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Badania: Zainteresowanie cyfrowymi konsultacjami z lekarzami pierwszego kontaktu wzrosło o 115 proc.
Zainteresowanie cyfrowymi konsultacjami z lekarzami pierwszego kontaktu wzrosło o 115 proc. w stosunku do poprzedniego roku, a na przestrzeni marca i maja o 30 proc.[1]. Z badań przeprowadzonych przez KRY, największą w Europie platformę telemedyczną, wynika, że Europejczycy coraz chętniej sięgają po rozwiązania technologiczne ułatwiające kontakt z lekarzami. Jeżeli przewidywana przez WHO druga fala zachorowań nastąpi, będzie to kluczowe dla zachowania stałego dostępu do opieki zdrowotnej.
NCCN: zalecenia opieki nad dziećmi z ostrą białaczką limfoblastyczną
Nowe tłumaczenia zaleceń NCCN (stowarzyszenie czołowych centrów leczenia nowotworów w Stanach Zjednoczonych) dotyczące ostrej białaczki limfoblastycznej u dzieci w językach chińskim, japońskim, francuskim, hiszpańskim i portugalskim są dostępne nieodpłatnie na NCCN.org.
KIDL: po raz kolejny przestrzega przed zdalną autoryzacją badań laboratoryjnych
Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych po raz kolejny apeluje do resortu zdrowia i przedstawia ekspertyzę w przedmiocie (nie)dopuszczalności wykonywania zdalnej autoryzacji wyników badań laboratoryjnych w świetle aktualnej wiedzy medycznej i zasad wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego sporządzoną na wniosek Prezesa Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych w związku z czasowym dopuszczeniem możliwości wykonywania tzw. zdalnej autoryzacji wyników badań laboratoryjnych przepisami rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 marca 2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie standardów jakości dla medycznych laboratoriów diagnostycznych i mikrobiologicznych (Dz. U. z 2020 r. Poz. 464).
Zespół pęcherza nadreaktywnego (OAB) to problem społeczny i medyczny
Zespół pęcherza nadreaktywnego (OAB) rozpoznawany jest u 27 procent kobiet i 10,8 procent mężczyzn powyżej 18. roku życia*. Częstość jego występowania zwiększa się wraz z wiekiem i zwykle towarzyszą mu inne objawy ze strony dolnych dróg moczowych - naglące parcia z lub bez epizodów nietrzymania moczu oraz zwiększona liczba mikcji w dzień i w nocy. Ocenia się, że w Europie z powodu OAB cierpi niemal 50 milionów osób, w Polsce około 2-3 milionów. Każdego roku to schorzenie dotyka w naszym kraju 10-15 tysięcy nowych pacjentów.
Ponad połowa Polaków uważa, że mierzenie temperatury w miejscach publicznych jest potrzebne
W ostatnich miesiącach pandemia mocno zachwiała społecznym poczuciem bezpieczeństwa. Miejsca, dotychczas bezpieczne, dziś takimi już nie są. Koronawirus sprawił, że obawiamy się podróżowania, galerii handlowych oraz kościołów. Bezpieczniej czujemy się wiedząc, że nasze zdrowie jest pod kontrolą.
Telemedycyna rewolucjonizuje tradycyjne modele opieki zdrowotnej
Upowszechnienie w ostatnich miesiącach telemedycyny i zdalnej ochrony zdrowia, spowodowane wybuchem epidemii SARS-CoV-2, gwałtownie przyspieszyło proces zmiany standardów obsługi pacjentów, prognozowany na najbliższe 20 lat. Aż 94 proc. menadżerów, którzy wzięli udział w badaniu firmy doradczej Deloitte „The Future of Virtual Health” uważa, że użycie rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji pozwoli na wcześniejszą proaktywną diagnostykę oraz podjęcie najlepszych terapii.
Kryzys zdrowia psychicznego po pandemii COVID-19 – telemedycyna na ratunek?
Katastrofy naturalne, konflikty zbrojne oraz kryzysy ekonomiczne mają udowodniony negatywny wpływ na zdrowie psychiczne ludzi dotkniętych tymi wydarzeniami. Podobnie jest z pandemią: WHO już teraz ostrzega przed zbliżającym kryzysem zdrowia psychicznego, który będzie następstwem obecnie trwającej pandemii. Badacze z Zagrzebia na łamach Psychiatria Danubina postanowili przyjrzeć się możliwościom zastosowania telemedycyny, sztucznej inteligencji oraz najnowszych technologii w celu pomocy pacjentom dotkniętym kryzysem zdrowia psychicznego w wyniku pandemii.
J&J: przyspieszenie prac nad szczepionką przeciw COVID-19 - pierwsze badania z udziałem ludzi
Johnson & Johnson ogłosił przyśpieszenie prac nad kandydatem na szczepionkę przeciw COVID-19. Badania kliniczne I/IIa fazy rozpoczną się w drugiej połowie lipca. Spółka zwiększa także zdolności produkcyjne i nawiązuje partnerstwa, aby sprostać zobowiązaniom i globalnemu wyzwaniu, jakim jest walka z pandemią wywołaną przez wirusa SARS-CoV-2.
Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej od 1 lipca dołączy do programu KOS-Zawał
Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej od 1 lipca 2020 r. dołączy do programu KOS-Zawał dla osób po zawale serca. Chcemy o nie zadbać, aby bezpiecznie wróciły do codziennego funkcjonowania – podkreślił marszałek województwa dolnośląskiego.
Servier sfinalizował przejęcie spółki Symphogen A/S
Firma farmaceutyczna Servier sfinalizowała proces przejmowania spółki Symphogen A/S, która stanie się centrum dla badań nad przeciwciałami, wzmacniając potencjał badawczo-rozwojowy Grupy.
Szybciej znaczy lepiej - karetka udarowa poprawia rokowanie pacjentów
Szybkie działanie terapeutyczne – podanie trombolizy – w przypadku udaru niedokrwiennego ma niekwestionowane znaczenie w poprawie przeżywalności i rokowania co do ostatecznej sprawności pacjentów po takim zachorowaniu. Sposobem na skrócenie tego czasu jest karetka udarowa (Mobile Stroke Unit – MSU) – pojazd wyposażony w tomograf komputerowy, dzięki któremu badanie można wykonać dosłownie przed domem chorego i w razie potrzeby podać trombolizę już z czasie transportu pacjenta do szpitala.