Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Nowy test na sepsę i COVID-19

Test na sepsę i COVID-19 ma wspierać specjalistów klinicznych w rozpoznawaniu posocznicy i innych poważnych zakażeń bakteryjnych. Najnowsze badanie oferowane producenta jest dostępne w systemie immunodiagnostyki VITROS 3600, VITROS 5600 oraz zintegrowanym systemach VITROS XT 7600 i ECi/ECiQ.
2020-06-19 16:13

Nikotyna a rak: czy jest jakaś zależność?

Nikotyna nie jest substancją rakotwórczą, ale... może mieć wpływ na rozwój raka. Zespół badaczy z Wake Forest University ogłosił właśnie, że udało im się wykazać, w jaki sposób nikotyna może stymulować przerzuty do mózgu u pacjentów z rakiem płuca. Zdaniem zespołu tacy pacjenci powinni odstawić nikotynę w jakiejkolwiek postaci, a zatem podejmując próbę rzucenia palenia nie stosować jej w jakiejkolwiek formie.
2020-06-19 10:57

Posiedzenie Rady Przejrzystości AOTMIT 25/2020 w dniu 22.06.2020 r.

Najbliższe posiedzenie Rady Przejrzystości AOTMiT odbędzie się 22 czerwca 2020 r., dotyczy przygotowania opinii w sprawie zasadności finansowania ze środków publicznych, w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowych, leków m.in. we wskazaniu rak gruczołowy płuca, przewlekła białaczka szpikowa, rak płaskonabłonkowy skóry twarzy w stadium nieresekcyjnym, rak płaskonabłonkowy skóry szyi.
2020-06-19 10:26

Pielęgniarka - edukator przyjazny pacjentowi

Pomoże oswoić diagnozę, zmotywuje do podjęcia terapii, pokaże, jak właściwie się sobą zaopiekować. Zdaniem ekspertów Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego pielęgniarka realizująca zadania z zakresu edukacji zdrowotnej pomaga usprawnić cały proces diagnostyczno-terapeutyczny. Jej działania są korzystne dla pacjenta, jego rodziny, ośrodka i całego systemu opieki zdrowotnej, ale aby były skuteczne, konieczna jest właściwa edukacja personelu.
2020-06-19 09:44

RPP: Zobowiązywanie lekarza, aby ten ponosił koszty zlecanych pacjentowi badań narusza zbiorowe prawa pacjenta

Rzecznik Praw Pacjenta uznał, że zobowiązywanie lekarza, aby ten ponosił koszty zlecanych pacjentowi badań narusza zbiorowe prawa pacjenta do świadczeń zdrowotnych, odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej i udzielanych z należytą starannością (art. 6 ust. 1 i art. 8 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta). 
2020-06-18 14:45

Czas na skuteczne leczenie hipercholesterolemii - apelują pacjenci, klinicyści oraz parlamentarzyści

Od kilku lat trwają wysiłki o zapewnienie polskim pacjentom dostępności do nowoczesnych metod leczenia chorób sercowo-naczyniowych za pomocą inhibitorów PCSK9, które obniżają poziom cholesterolu LDL. Program lekowy, który funkcjonuje od ponad roku jest niestety bardzo ograniczony i dedykowany wyłącznie chorym na hipercholesterolemię rodzinną, nie zabezpieczono też opcji terapeutycznej dla chorych po zawale. O komentarz w sprawie tej sytuacji i interpelacji przekazanej do resortu zdrowia przez szerokie grono parlamentarzystów poprosiliśmy prof. hab. dr n. med. Macieja Banacha, Prezesa Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego oraz Szymona Chrostowskiego, lidera koalicji Serce dla Kardiologii.

2020-06-18 12:54

Żywienie niemowlaka w podróży - idealny przepis na pierwszy wyjazd z dzieckiem

Choć jeszcze niedawno wydawało się, że wakacji w tym roku nie będzie, coraz bardziej luzowane obostrzenia wskazują na to, że wyjazd w najcieplejszym czasie w roku jednak może się udać. Z oczywistych względów, obecnie największym powodzeniem cieszą się obiekty noclegowe w Polsce, często w małych miejscowościach, wsiach i z daleka od skupisk ludzi: zwłaszcza, jeśli jednym z podróżników po raz pierwszy będzie niemowlak. Jak zaplanować wyprawę z maluchem i jak zapewnić mu zbilansowane posiłki w czasie, gdy trzeba pamiętać o tylu ważnych rzeczach? Wystarczy przestrzegać kilku prostych rad!
2020-06-18 12:06

Konferencja prasowa 7 Elementów Niewydolności Serca - 24 czerwca 2020 r.

W imieniu Sekcji Niewydolności Serca PTK serdecznie zapraszamy na konferencję prasową on-line "7 Elementów Niewydolności Serca" 24 czerwca o godz. 10:00. Od lat rośnie ilość zachorowań na niewydolność serca, można śmiało stwierdzić, ze stanęliśmy w obliczu realnej epidemii tej choroby. Czas zacząć wprowadzać realne zmiany, zarówno w świadomości Polaków jak i zmiany systemowe. O tych wątkach porozmawiają wybitni klinicyści i przedstawiciele środowiska medycznego.
2020-06-18 11:11

Prof. Agnieszka Pawlak: u 30–40% pacjentów z niewydolnością serca współwystępuje stan przedcukrzycowy lub cukrzyca

Zarówno w trakcie konsultacji ambulatoryjnych jak i pracy w klinice spotykam chorych z niewydolnością serca (NS) i wcześniej rozpoznaną cukrzycą typu 2. Niestety chorzy często nie mają świadomości istnienia u nich cukrzycy jak i NS. Gdyby wcześniej rozpoznano i skutecznie leczono cukrzycę w wielu przypadkach udałoby się zapobiec rozwojowi NS lub zaostrzeniu już istniejącej NS i hospitalizacji. U około 30–40% pacjentów z NS współwystępuje stan przedcukrzycowy lub cukrzyca. - informuje w rozmowie z redakcją MedicalPress prof. dr hab. n. med. Agnieszka Pawlak, z Kliniki Kardiologii Inwazyjnej Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA.
2020-06-18 10:30

Pacjent onkologiczny przygotowany na kryzys

Pacjent onkologiczny aktywnie zaangażowany w proces diagnostyki i terapii okazuje się lepiej przygotowany na nieoczekiwane trudności - wynika z badania ankietowego Fundacji OnkoCafe - Razem Lepiej. O to, jak radzili sobie ze zmianami w organizacji opieki zdrowotnej, jakie emocje czuli i gdzie szukali wsparcia, zapytano 369 pacjentów z polskich ośrodków onkologicznych.
2020-06-18 10:01

WHO: deksametazon w leczeniu Covid-19 - to przełom

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała we wtorek 16 czerwca b.r. za "naukowy przełom" informację brytyjskich naukowców, którzy potwierdzili, że deksametazon z grupy sterydów o 30% zmniejsza śmiertelność wśród osób najciężej chorych na Covid-19. Ogłoszono go pierwszym lekiem, którego skuteczność przeciw nowemu typowi koronawirusa została potwierdzona klinicznie.
2020-06-17 19:28

Raport: Organizacje pozarządowe wobec pandemii

Pandemia koronawirusa diametralnie zmieniła nasze codzienne funkcjonowanie. Kolejne restrykcje wprowadzane przez władze państwowe oznaczały zamknięcie nas w domach, zredukowanie kontaktów społecznych, przeniesienie ogromnej części aktywności zawodowej i prywatnej do Internetu, zamrożenie wielu dotychczasowych działań.
2020-06-17 16:54