Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Prof. D. Zozulińska-Ziółkiewicz: Pacjent z cukrzycą typu 2 to pacjent wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego, w tym rozwoju niewydolności serca

Niewydolność serca jest częstym powikłaniem cukrzycy. W Polsce żyje ok. 350 tysięcy osób, które mają współistniejące choroby niewydolności serca i cukrzycy. Dlatego tak ważna jest kompleksowa opieka nad tymi chorymi, kontrola stanu zdrowia, edukacja pacjenta i monitoring. O zaleceniach postępowania z pacjentem diabetologicznym w prewencji i leczeniu niewydolności serca rozmawiamy z prof. dr hab. n. med. Dorotą Zozulińską-Ziółkiewicz, Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

2020-06-15 09:48

Światowy Dzień Krwiodawcy 2020

14 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawcy. Krew potrzebna jest każdego dnia - osoby, które oddają krew, ratują innym zdrowie i życie. Dlatego w tym dniu należą się im oraz wszystkim, którzy wspierają honorowe krwiodawstwo, szczególne podziękowania za wrażliwość na los drugiego człowieka i zaangażowanie.
2020-06-14 13:50

Uważaj na sfałszowane leki

Leki można kupować przez internet, ale nie wszystkie i wyłącznie z legalnej internetowej apteki. W przeciwnym razie to ryzyko w najlepszym razie straty pieniędzy, w najgorszym – poważnych kłopotów zdrowotnych. Dr Anna Kowalczuk, dyrektor Narodowego Instytutu Leków, uczula, że w czasie pandemii wzrósł obrót sfałszowanymi lekami.
2020-06-14 13:11

INFARMA: współpraca z UE kluczowa w obszarze produkcji i dostaw innowacyjnych leków

Współpraca między państwami członkowskimi UE, Komisją Europejską i przemysłem farmaceutycznym zapewnia bezpieczeństwo zdrowotne Polaków – uważa INFARMA. Apeluje, by priorytetem dla Polski było aktywne włączenie się w wypracowanie mechanizmu europejskiego, zwiększającego potencjał produkcyjny innowacyjnych terapii i usprawnienie łańcuchów dostaw leków.

2020-06-12 12:16

Tydzień Świadomości Niewydolności Serca powinien trwać cały rok!

Za nami tegoroczny Tydzień Świadomości Niewydolności Serca. Jego przesłanie jest i będzie jednak nadal aktualne. Im większa świadomość społeczeństwa na temat prewencji, objawów, postępowania w leczeniu, monitorowaniu i kontroli niewydolności serca, tym większa szansa na zmniejszenie skali zjawiska i jego negatywnych skutków, w tym przedwczesnych zgonów, częstych hospitalizacji i niskiej jakości życia, która wyklucza z życia zawodowego, rodzinnego i społecznego.

2020-06-12 10:25

Czy z każdego zakażenia wirusem rozwinie się choroba?

Zakażenie to wniknięcie patogenu – wirusa czy bakterii - do organizmu. To może być początek kłopotów ze zdrowiem, ale na szczęście nie zawsze. Innymi słowy – nie z każdego zakażenia rozwija się choroba. W czasie pandemii, kiedy media, podając statystyki zakażeń SARS-CoV-2 czasami mylą zakażenie z chorobą, warto uporządkować wiedzę z lekcji biologii o wirusach i tym, co robią w naszym organizmie.
2020-06-12 09:56

CSIOZ wznawia szkolenia z zakresu Elektronicznej Dokumentacji Medycznej dla podmiotów leczniczych

CSIOZ wznawia od II połowy czerwca b.r. szkolenia z zakresu Elektronicznej Dokumentacji Medycznej dla podmiotów leczniczych w formie stacjonarnej i online.
2020-06-10 17:53

Prezydium NRL w sprawie rozporządzenia MZ dot. zasad bezpieczeństwa sanitarnego w lokalu wyborczym

W dniu 10 czerwca 2020 r. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podjęło stanowisko w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego w lokalu wyborczym oraz środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii COVID-19 dla członków obwodowych komisji wyborczych.

2020-06-10 13:24

Radioizotopy na pomoc tarczycy

Rak tarczycy to najczęściej występujący nowotwór układu dokrewnego. Stanowi około 90 procent nowotworów gruczołów wydzielających hormony. Mimo częstości występowania, choroba jest podatna na terapię i z reguły bardzo dobrze rokuje. O możliwościach leczenia zróżnicowanych nowotworów tarczycy mówi prof. Rafał Czepczyński, ekspert Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej.

2020-06-10 10:03

Prof. Bolesław Samoliński: Zdrowie ma kolosalny wymiar ekonomiczny

Epidemia SARS-CoV-2 zmieniła organizację polskiego systemu ochrony zdrowia, odsłaniając przy okazji wszystkie jego niedoskonałości. Zauważyliśmy, że opieka nad pacjentem powinna być zintegrowana, wynagradzana za efekt i doinwestowana - nie tylko w teorii. Chore społeczeństwo to biedne społeczeństwo, dlatego obszar ochrony zdrowia jest z gospodarczego punktu widzenia strategiczny - uważa prof. Bolesław Samoliński, specjalista zdrowia publicznego, kierownik Katedry Zdrowia Publicznego i Środowiskowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, przewodniczący Rady Ekspertów Rzecznika Praw Pacjenta.
2020-06-09 18:16

Edukacja pielęgniarek szansą na prawidłową interwencję żywieniową

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej w ramach Akademii Opieki Długoterminowej, aż 68% pielęgniarek środowiskowych i opieki długoterminowej ma wśród swoich pacjentów osoby niedożywione. Brak dostępu do edukacji na temat wpływu stanu odżywienia na proces leczenia i opieki nad pacjentem, a co za tym idzie brak przekonania wśród ankietowanych, że żywienie ma wpływ na stan pacjenta, wskazywane były jako główne przyczyny nieobejmowania chorych opieką żywieniową.

2020-06-09 13:57

ProteGO Safe aplikacja mobilna dostępna w pełnej funkcjonalności

Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło aplikację ProteGO Safe w docelowym kształcie do pobrania z Google Play (w najbliższych dniach z APP Store). Aplikacja ma pomóc w wychodzeniu z najostrzejszych obostrzeń związanych z pandemią Covid-19. Użytkownik może wykonać test oceny ryzyka zakażenia koronawirusem, a także prowadzić „dziennik zdrowia”, który ma pomóc w rozpoznaniu niepokojących objawów.
2020-06-09 13:08