Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej od 1 lipca dołączy do programu KOS-Zawał

Opublikowane 15 czerwca 2020
Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej od 1 lipca dołączy do programu KOS-Zawał
Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej od 1 lipca 2020 r. dołączy do programu KOS-Zawał dla osób po zawale serca. Chcemy o nie zadbać, aby bezpiecznie wróciły do codziennego funkcjonowania – podkreślił marszałek województwa dolnośląskiego.
 

Świadczenia w ramach programu KOS-Zawał oferują już m.in. Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka i Wojewódzki Specjalistyczny Szpital przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu. Udział pacjentów w programie jest bezpłatny.

Program opieki nad osobami po zawale serca to odpowiedź na bardzo pilną potrzebę społeczną. Każdego roku w Polsce zawały stwierdza się u kilkudziesięciu tysięcy osób, chcemy o nie zadbać, aby bezpiecznie wróciły do codziennego funkcjonowania - podkreślił marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski w przesłanym w środę PAP komunikacie.

W Polsce rocznie stwierdza się około 40 tys. zawałów mięśnia sercowego i 30 tys. przypadków tak zwanej niestabilnej choroby wieńcowej leczonej zabiegowo w trybie pilnym. Codziennie na choroby serca i naczyń umiera średnio 400- 600 osób.

W celu poprawy jakości leczenia i zmniejszenia śmiertelności pacjentów w październiku 2017 r. wprowadzono Program Kompleksowej Opieki nad Pacjentem po Zawale Serca (KOS-Zawał). Program przygotowany został przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia we współpracy z Polskim Towarzystwem Kardiologii.

W ramach programu pacjenci mogą liczyć na ciągłość diagnostyki i leczenia, w tym także na rehabilitację kardiologiczną i edukację na temat czynników ryzyka chorób serca, w kolejnym roku po wypisie ze szpitala.

Wicemarszałek województwa Marcin Krzyżanowski podkreślił że program KOS-Zawał zakłada nowoczesne i kompleksowe podejście do leczenia pacjenta. - Szpital gwarantuje pacjentowi skoordynowaną, kompleksową, wielokierunkową opiekę. Niezwykle istotne jest również to, że program daje możliwość indywidualnie ustalonego planu leczenia dla każdego pacjenta. Cieszę się, że Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej - marszałkowska jednostka - dołączy do podmiotów realizujących świadczenia w programie.

Zgodnie z zasadami programu KOS-Zawał, jeżeli pacjent po zawale serca wróci do pracy w ciągu czterech miesięcy - to ośrodek, który go leczył otrzymuje dodatkowo finansową gratyfikację. Zdaniem władz województwa, jest to swego rodzaju eksperyment wprowadzony po raz pierwszy nie tylko w Polsce, ale też w Europie. Premia finansowa jest przyznawana ośrodkowi od razu, gdy lekarz wystawi zaświadczenie o braku przeciwwskazań do pracy zawodowej pacjenta.

Źrodło: portalsamorzadowy.pl