Strefa Gazy: w trakcie zawieszenia broni, największym zagrożeniem są choroby

Opublikowane 01 grudnia 2023
Strefa Gazy: w trakcie zawieszenia broni, największym zagrożeniem są choroby
Tymczasowe zawieszenie broni w Strefie Gazy to ulga dla ponad 2 milionów cywilów, pozostających na terenie enklawy. Wciąż panuje tam jednak krytyczna sytuacja humanitarna: brakuje leków, karetek, pomocy medycznej, wody i żywności. Z tego powodu rozprzestrzeniają się choroby: według WHO na ostre zapalenie dróg oddechowych choruje obecnie ponad 111 000 osób na terenie enklawy. Szerzy się również zakaźna biegunka, śmiertelnie groźna dla najmłodszych dzieci.
Najnowsza odsłona konfliktu izraelsko-palestyńskiego rozpoczęła się od ataków Hamasu, w wyniku których zginęło około 1400 osób, a 242 osoby zostały porwane. To przede wszystkim obywatele Izraela oraz krajów zagranicznych. Działania militarne armii izraelskiej oraz blokada Strefy Gazy przyniosły kolejne ofiary, tym razem po stronie palestyńskiej: Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy szacuje, że na terenie enklawy zginęło już ponad 15 tysięcy osób. Liczba ta wzrosła w trakcie przerwy w walkach: umożliwiła ona dotarcie do ciał znajdujących się
dotąd m.in. pod gruzami.

-– W przepełnionych budynkach, funkcjonujących jako schrony, mieszka obecnie prawie półtora miliona ludzi - komentuje Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej – Utrzymanie odpowiedniej higieny i warunków sanitarnych jest tam praktycznie niemożliwe. To sprawia, że świetnie warunki do rozprzestrzeniania się mają choroby zakaźne. WHO szacuje, że na ostre zapalenie dróg oddechowych choruje ponad 111 000 osób w Strefie Gazy. Dużym problemem jest także zakaźna biegunka, na którą cierpi już ponad 70 tysięcy dzieci. W skali globu jest ona jedną z najczęstszych na świecie przyczyn śmierci dzieci do lat 5.

- Te choroby byłyby o wiele mniej groźne, gdyby normalnie funkcjonowała służba zdrowia – dodaje Małgorzata Olasińska-Chart – Tymczasem, pomimo zawieszenia broni, nie funkcjonuje wciąż ponad połowa szpitali w Strefie Gazy. Warunki, w których żyją wewnętrzni uchodźcy w Strefie Gazy, szybko się niestety nie zmienią. Według szacunków Ministerstwa Robót Publicznych i Mieszkalnictwa Strefy Gazy, uszkodzonych lub zniszczonych może być 60% budynków w enklawie. To sprawia, że nawet jeśli nastąpiłoby trwałe zawieszenie broni oraz zakończenie konfliktu, wiele osób nie będzie miało gdzie wracać. Właśnie dlatego Polska Misja Medyczna chce zabezpieczyć potrzebujących dostawą kocy, materacy oraz innych produktów, które ułatwią im przetrwanie zimowych miesięcy. Pomoc dostarczać będzie wraz z organizacją Terre des Hommes Italia oraz Palestinian Medical Relief Society.

Wesprzyj pomoc Polskiej Misji Medycznej:
· ustaw płatność cykliczną w Twoim banku na działania PMM lub na https://pmm.org.pl/chce-pomoc
· przekaż darowiznę na numer konta Polskiej Misji Medycznej: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444
· załóż własną zbiórkę na platformie http://misjapomoc.pmm.org.pl


Źródło informacji: Polska Misja Medyczna