Nowe terapie refundowane w chorobie Leśniowskiego-Crohna

Opublikowane 17 października 2019
Nowe terapie refundowane w chorobie Leśniowskiego-Crohna
Rozmowa z Markiem Lichotą ze stowarzyszenia "Apetyt na życie" o nowych lekach w refundacji odnośnie choroby Leśniowskiego-Crohna.
Jak na nowe wieści refundacyjne zareagowało środowisko pacjentów specjalizujące się w zapaleniach jelit?

Bardzo się cieszymy i dziękujemy, że w ostatnim czasie Ministerstwo Zdrowia dostrzegło stanowisko klinicystów ale także apele środowiska Pacjentów i zdecydowało się wpisać do programu lekowego choroby L-C obie innowacyjne terapie w postaci Ustekinumabu od 01.09 br. jak również Wedolizumabu od 01.11 br. Jest to dla nas bardzo pozytywna i długo oczekiwana informacja, gdyż dostęp do leków biologicznych nowej generacji, był do tej pory jednym z wyzwań dla pacjentów z tą chorobą. Niestety nie wszyscy pacjenci odpowiadają na obecnie dostępne leczenie, a dodatkowo u nowo diagnozowanych, choroba przyjmuje coraz bardziej zmutowaną trudną do leczenia postać. Jednocześnie "apetyt rośnie w miarę leczenia", gdyż wciąż jeszcze wiele jest do osiągnięcia i wdrożenia w temacie leczenia osób z Nieswoistymi Zapaleniem Jelita.

No właśnie, czego jeszcze brakuje do optimum?

Nadal kryteria kwalifikacji do terapii biologicznych nie pozwalają istotnej części pacjentów na to by z nich korzystać w okresie zaostrzenia choroby. W takiej sytuacji są często zdani na nieskuteczną i obarczoną dużą ilością skutków ubocznych terapię lekami steroidowymi lub uczestnictwo w badaniach klinicznych o nieznanym efekcie leczenia. Nie możemy również zapominać o grupie osób z Wrzodziejącym Zapaleniem Jelita Grubego, czy pilotażowym programie modelu opieki koordynowanej nad pacjentami z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit, wypracowanego przez PTG-E, we współpracy z ekspertami i przedstawicielami środowisk Pacjentów.

Rozmawiała Emilia Piotrowska
Fot.: Pixabay