Narodowa Strategia Onkologiczna przekazana do dalszych konsultacji

Opublikowane 06 grudnia 2019
Narodowa Strategia Onkologiczna przekazana do dalszych konsultacji

Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji międzyresortowych projekt Narodowej Strategii Onkologicznej, który ma zastąpić obecnie funkcjonujący Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych.

Według projektu w ciągu 10 lat planuje się wydać na wdrażanie strategii ok. 5 miliardów złotych, co stanowi znaczący wzrost nakładów. Dodatkowo zakłada się wprowadzenie od 2021 roku szczepienia dziewczynek przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (w 2026 roku profilaktyka HPV ma również objąć chłopców) oraz ustanowienie do 2022 roku tzw. podatku cukrowego. Nadrzędnym celem opracowanej strategii jest wzrost przeżywalności 5 lat wśród pacjentów onkologicznych z zakończoną terapią, a przede wszystkim zwiększenie wykrywalności nowotworów we wczesnym stadium. Według prognoz w ciągu kolejnych 10 lat zapadalność na choroby onkologiczne wzrośnie aż o 28%. Wśród działań Narodowej Strategii Onkologicznej znalazły się m.in. profilaktyka i edukacja w celu zmniejszenia liczby osób palących oraz ograniczenia otyłości szczególnie wśród młodzieży i dzieci. Planowane jest wprowadzenie jednolitych opakowań dla wyrobów tytoniowych oraz zakaz reklamy papierosów i e-papierosów w miejscu sprzedaży. Ministerstwo Zdrowia wskazuje również na to, że do 2030 roku objęte ma zostać refundacją ok. 90% leków, które są ogólnodostępne i refundowane w Europie.

Strategia skupia się w pięciu głównych obszarach:

  • Wprowadzenie systemu opieki onkologicznej. Do 2020 roku ma zakończyć się budowa Krajowej Sieci Onkologicznej. Strategia zakłada również wyrównanie poziomu opieki onkologicznej w regionach.
  • Powiększenie kadry medycznej. Założenia strategii obejmują zwiększenie liczby onkologów oraz lekarzy wspomagających leczenie chorób nowotworowych. Co ciekawe profilaktyka nowotworów ma zostać wprowadzona do programu kształcenia nowych kadr ochrony zdrowia.
  • Inwestowanie w naukę i innowacje. Badania związane z chorobami onkologicznymi mają być prowadzone i finansowane w dużym stopniu przez Agencję Badań Medycznych, a obejmować liczne badania kliniczne i nowe rozwiązania diagnostyczne.
  • Zwiększenie wykrywalności nowotworów m.in. poprzez włączenie lekarzy POZ w obowiązkowe badania przesiewowe.
  • Edukowanie pacjentów w zakresie profilaktyki. Duży nacisk ma być położony na promowanie zdrowego odżywania, aktywności ruchowej i badań profilaktycznych, a także przedstawienie skutków palenia tytoniu, otyłości.