Diagności Laboratoryjni: stanowisko do projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie funkcjonowania podmiotów leczniczych sprawujących opiekę nad uzależnionymi od alkoholu

Opublikowane 15 listopada 2023
Diagności Laboratoryjni: stanowisko do projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie funkcjonowania podmiotów leczniczych sprawujących opiekę nad uzależnionymi od alkoholu
Do konsultacji publicznych skierowany został projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie funkcjonowania podmiotów leczniczych sprawujących opiekę nad uzależnionymi od alkoholu. Projekt określa zakres realizowanych przez podmioty lecznicze działań w sprawowaniu opieki nad uzależnionymi od alkoholu. 
Należą do nich działania diagnostyczne w zakresie diagnozy nozologicznej i problemowej, programy korekcyjne dla osób spożywających alkohol ryzykownie i szkodliwie lub używających substancji psychoaktywnych oraz osób z zaburzeniami nawyków i popędów, programy psychoterapii uzależnień, programy psychoterapii osób współuzależnionych, indywidualne świadczenia zapobiegawczo-lecznicze dla osób spożywających alkohol szkodliwie i uzależnionych od alkoholu oraz osób bliskich, indywidualne świadczenia rehabilitacyjne dla osób uzależnionych od alkoholu oraz osób bliskich, a także działania konsultacyjno-edukacyjne dla osób bliskich.

Projekt wskazuje również placówki leczenia uzależnienia od alkoholu, które prowadzone są przez podmioty lecznicze. Wśród nich wymieniono m.in. poradnię terapii uzależnienia od alkoholu i współuzależnienia, poradnię leczenia uzależnień czy całodobowy oddział albo stacjonarny ośrodek terapii uzależnienia od alkoholu.

Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych przedstawiła szereg propozycji legislacyjnych. W stanowisku KRDL zwraca uwagę, że odpowiednio wczesna diagnostyka, w tym ze szczególnym uwzględnieniem badań z zakresu medycyny laboratoryjnej i odpowiedniego ich dopasowania w konsultacji lekarza z diagnostą laboratoryjnym specjalistą w dziedzinach medycyny laboratoryjnej, może przynieść pozytywny efekt, mając na uwadze aspekty zdrowia publicznego oraz kosztochłonność procedur medycznych związanych z późnym zdiagnozowaniem niniejszych chorób.


Źródło informacji: Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych