Wydarzenia z

maja 2022

24 wyników

Rola i miejsce koordynatora w onkologii – potrzeby pacjentów (webinar)

Sekcja Raka Płuca Fundacji TO SIĘ LECZY zaprasza na webinar pt. “Rola i miejsce koordynatora w onkologii – potrzeby pacjentów”, który odbędzie się 31 maja 2022 r. o godz. 20:00.

Pacjenci na początku swojej choroby czują się zagubieni – potrzebują realnego wsparcia przez cały okres diagnostyczno – terapeutyczny. Czy obecna rola koordynatora onkologicznego spełnia swoją rolę?

Między innymi na ten temat porozmawiamy z naszym gościem specjalnym – dr n. o zdrowiu Elizą Działach, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Koordynatorów Onkologicznych.

Pani Doktor jest koordynatorem opieki onkologicznej, doktorem w dyscyplinie nauk o zdrowiu, logopedą, wykładowcą akademickim. Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego- specjalista w zakresie zdrowia publicznego. Uczestnik wielu konferencji i szkoleń w tematyce zdrowia publicznego, onkologii, logopedii, psychoonkologii. Autor licznych publikacji i doniesień zjazdowych z zakresu zdrowia publicznego.

Serdecznie zachęcamy do oglądania oraz czynnego udziału poprzez zadawanie pytań on-line podczas webinaru.

Link do wydarzenia:
https://fb.me/e/1LwsKoAVI

2022-05-31 20:00:00

Konferencja "Światowy Dzień Bez Tytoniu. Pacjenci z rakiem płuca – nie oceniaj – pomóż!"

Sekcja Raka Płuca Fundacji TO SIĘ LECZY wraz z Fundacją Wygrajmy Zdrowie zapraszają na konferencję online Światowy Dzień Bez Tytoniu. Pacjenci z rakiem płuca – nie oceniaj – pomóż!, która odbędzie się 31 maja 2022 r., w godz. 10:00-11:30. Patronat nad konferencją objęła Polska Grupa Raka Płuca.

W konferencji udział wezmą:
• prof. dr hab. n. med. Dariusz M. Kowalski, prezes Polskiej Grupy Raka Płuca, Narodowy Instytut Onkologii – Państwowy Instytut Badawczy
• prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii, Szpital Kliniczny im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie
• Magdalena Cedzyńska, Kierownik Poradni Pomocy Palącym, Narodowy Instytut Onkologii – Państwowy Instytut Badawczy
• Beata Pachońska, psychoonkolog, Pracownia Psychologii Praktycznej
• Aleksandra Wilk, koordynator Sekcji Raka Płuca Fundacji TO SIĘ LECZY
• Szymon Chrostowski, prezes Fundacji Wygrajmy Zdrowie
Moderacja: Marek Kustosz, wiceprezes Fundacji TO SIĘ LECZY

Podczas konferencji zaprezentowane zostaną najnowsze wyniki badania opinii wśród polskich pacjentów z rakiem płuca dotyczące stygmatyzacji chorych, głównie związanej z historią palenia papierosów. Powiemy także, czy pacjentom po diagnozie udaje się zerwać z nałogiem, jakiego wsparcia potrzebują i jaki wpływ ma stygmatyzacja chorych na decyzje terapeutyczne. Będzie to także okazja do dyskusji na temat roli wczesnej diagnostyki raka płuca oraz właściwie prowadzonej diagnostyki pogłębionej.

Zapraszamy dziennikarzy, przedstawicieli organizacji pacjentów, pacjentów i ich bliskich oraz wszystkich zainteresowanych zdrowie do oglądania.

Link do wydarzenia: https://fb.me/e/1w15RAWjN

2022-05-31 10:00:00

Inhibitory SGLT2 (flozyny):przełom w leczeniu PChN - webinar

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych zaprasza na webinar "Inhibitory SGLT2 (flozyny):przełom w leczeniu PChN", który odbędzie się w poniedziałek, 30.05.22 o 18:00.

Flozyny mają swoje zastosowane również u pacjentów z cukrzycą i niewydolnością serca, dlatego może będą Państwo zainteresowani spotkaniem. Więcej szczegółów poniżej.

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/332001392414282

12% społeczeństwa jest zagrożonych Przewlekłą Chorobą Nerek (PChN) i naszym celem jest uświadomienie Polakom, jak ważna jest profilaktyka oraz zastosowanie wszelkich działań związanych z nefroprotekcją.
___________________________

 24 maja Minister Zdrowia Miłkowski zapowiedział, że od 1 lipca pacjenci z PChN zyskają dostęp do refundowanej terapii lekami nefroprotekcyjnymi- flozynami. To moment, na który my-pacjenci i lekarze czekaliśmy od lat!

W związku z tym zapraszamy wszystkich poszukujących rzetelnych informacji na webinar poświęcony nowym terapiom lekowym. Postaramy się także odpowiedzieć na Wasze pytania i rozwiać wszelkie wątpliwości.
___________________________

Spotkanie będzie podzielone na dwie części:

Przewlekła choroba nerek oczami pacjenta

Swoją historią podzieli się z nami Agata, która od 25 lat zmaga się z cukrzyca i chorobą nerek. W swojej długiej drodze przeszła dwa przeszczepy. Obecnie jest pacjentką dializowaną. Jest niesamowicie inspirującą osobą i jak sama o sobie mówi: „Pozytywnie podchodzę do życia. W 2021 r. bawiłam się na weselu mojego syna. Jestem szczęśliwa i cieszę się z każdego dnia. Pomaga mi bardzo duże wsparcie w rodzinie, w mężu, rodzicach i siostrze. Wiara w Boga też jest ważna w moim życiu, bo daje nadzieję.”
___________________________

 Prof. dr hab. med. Tomasz Stompór opowie o:

 skali epidemicznej i ryzyku związanym z PChN, na którą narażone jest 4,7 mln Polaków

 leczeniu i postępach, jakie dokonały się na tym polu (w tym o flozynach, które stosowane są również u pacjentów z cukrzycą i niewydolnością serca, mają także zastosowanie w nefrologii.)
___________________________

2022-05-30 18:00:00

Studenckie Onko-Forum 2022

Mamy przyjemność zaprosić Was do udziału w Konferencji "Studenckie Onko-Forum 2022", która odbędzie się 28 maja 2022 roku w Narodwym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowym Instytucie Badawczym w Warszawie. Chcemy aby SOF22 był miejscem, w którym studenci i młodzi naukowcy będą mogli zaprezentować wyniki swoich badań naukowych dotyczących tematyki onkologicznej, posłuchać wykładów zaproszonych gości, a przede wszystkim poznać osoby o podobnych zainteresowaniach.

Zapraszamy do czynnego udziału i przesłania streszczeń swoich prac - przyjmujemy zarówno prace oryginalne, opisy przypadku jak i prace przeglądowe dotyczące szeroko rozumianej tematyki onkologicznej. Szczegółowe informacje dotyczące zgłaszania streszczeń dostępne są w regulaminie na oficjlanej stronie konferencji: https://pib-nio.pl/conferences/pl/sof22

Wszystkich studentów zapraszamy również do biernego uczestnictwa oraz wysłuchania prezentacji przygotowanych przez koleżanki i kolegów. Konferencja odbędzie się w formie hybrydowej zapewniając możliwość uczestnictwa zarówno stacjonarnego jak i wirtualnego.

Do zobaczenia 28 maja!
Komitet Organizacyjny SOF2
2022-05-28 09:00:00

90-lecie Narodowego Instytutu Onkologii - konferencja prasowa

W dniach 26-28 maja 2022 roku odbędą się uroczyste obchody 90-lecia otwarcia Instytutu Radowego, obecnie Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie, którego powstanie było marzeniem naszej wielkiej noblistki Marii Skłodowskiej-Curie:

Pierwszego dnia, 26 maja o godzinie 18.00, na Zamku Królewskim zostaną wręczone zasłużonym pracownikom Instytutu odznaczenia państwowe.
27 maja o godzinie 11.00 rozpocznie się konferencja naukowa poświęcona onkologii w Polsce.
Oba wydarzenia swoim patronatem objął Pan Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
28 maja odbędzie się impreza towarzysząca obchodom - Studenckie OnkoForum 2022.
Szczegółowe informacje można znaleźć pod adresem: https://90lat.pib-nio.pl/
 
Konferencja prasowa odbędzie się w dniu 27 maja 2022 o godzinie 10.00, w budynku NIO Centrum Edukacyjno-Konferencyjnego ul. Roentgena 5 w Warszawie.
W konferencji wezmą udział:
prof. dr hab. n. med. Jan Walewski – Dyrektor NIO-PIB w Warszawie
prof. dr hab. n. med. Andrzej Kawecki – Z-ca Dyrektora ds. Klinicznych NIO-PIB w Warszawie
dr hab. n. med. Michał Mikula profesor Instytutu – Z-ca Dyrektora ds. Naukowych NIO-PIB w Warszawie
mgr Marcin Ozygała – Z-ca Dyrektora ds. Administracji i Inwestycji
prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski – Pełnomocnik Dyrektora ds. Narodowej Strategii Onkologicznej
dr hab. Joanna Didkowska profesor Instytutu – kierownik Krajowego Rejestru Nowotworów
dr hab. Iwona Ługowska profesor Instytutu – Pełnomocnik Dyrektora ds. Współpracy Międzynarodowej
2022-05-27 10:00:00

25 sympozjum Sekcja Rehabilitacji Kardiologicznej i Fizjologii Wysiłku Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

W dniach 27.05. - 28.05.2022 r. Sekcja Rehabilitacji Kardiologicznej i Fizjologii Wysiłku Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego organizuje kolejne, 25 Sympozjum w formule ONLINE.

Temat przewodni Sympozjum „Rehabilitacja kardiologiczna jako filar prewencji wtórnej chorób układu sercowo-naczyniowego” nawiązuje do podstaw naukowych rehabilitacji kardiologicznej i stosowania ich w praktyce klinicznej u pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego.

Rehabilitacja kardiologiczna w każdej formie: szpitalna, dzienna i kardiologiczna telerehabilitacja hybrydowa, stanowi trzon kompleksowego podejścia do opieki nad osobami po zawale mięśnia sercowego, po operacjach kardiochirurgicznych, po implantacji urządzeń do wspomagania pracy komór serca, z przewlekłym zespołem wieńcowym oraz z innymi stanami klinicznymi będącymi wskazaniem do RK. Działania te realizowane są również w okresie pandemii COVID-19. Organizatorzy mają nadzieję, że Sympozjum adresowane głównie do lekarzy, fizjoterapeutów, pielęgniarek, fizjologów wysiłku fizycznego, psychologów, dietetyków i rehamanagerów, to jest grup zawodowych zajmujących się lub zainteresowanych rehabilitacją kardiologiczną, będzie okazją do skorzystania z aktualnej wiedzy i doświadczeń wykładowców oraz pozostałych aktywnych uczestników tego naukowego wydarzenia.

Forma spotkania naukowo-szkoleniowego z uwagi na pandemię Covid-19 będzie miała po raz kolejny formę ONLINE, a uczestnicy Sympozjum będą mieli możliwość zapoznania się z prezentacjami w formie nagrań video również po zakończeniu Sympozjum.

Program wydarzenia oraz rejestracja dostępne są na stronie internetowej:
https://rehabilitacja2022.ptkardio.pl/

Medicalpress jest patronem medialnym wydarzenia.
2022-05-27 09:00:00

Kongres Zdrowia Kobiet

Już 26 maja zapraszamy na pierwszy Kongres Zdrowia Kobiet. Trzydniowe wydarzenie (26–28 maja, Warszawa) odbędzie się pod hasłem Polka – Europa – Zmiana. Od 45 lat na całym świecie 28 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Działań na rzecz Zdrowia Kobiet, którego celem jest zwrócenie uwagi na to, jak ważne jest zapewnienie wszystkim kobietom prawa do ochrony własnego zdrowia, rozumianego jako dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny.
2022-05-26 09:00:00

Radioterapia u dzieci chorych onkologicznie - webinar

Fundacja Iskierka zaprasza w najbliższą środę 25 maja 2022 roku o g. 18.00 na webinar o radioterapii portalu ONKORODZICE. Gościem Ewy Majewskiej będzie dr n. med. Marzanna Chojnacka Koordynator Centrum Radioterapii Nowotworów Wieku Dziecięcego w NIO-PIB w Warszawie.
 
Radioterapia jest jedną z trzech głównych metod leczenia nowotworów u dzieci obok chemioterapii i chirurgii. Sama terapia jest oszczędzająca i bezbolesna, jednak trwa dosyć długo i może powodować różne skutki uboczne. Informacja dla rodziców o tym, że dziecko musi przejść radioterapię bywa stresująca, pojawiają się obawy o powikłania i pytania o skuteczność tej metody. Wtedy najlepiej zapytać specjalistę i poprosić o wyjaśnienie wszelkich wątpliwości – co właśnie planujemy na najbliższym spotkaniu. 
2022-05-25 18:00:00

"Żywienie medyczne w opiece długoterminowej" - webinar

Webinar odbędzie się w środę 25 maja w godz. 14:00 - 15:20.

Goście: dr n. o zdr. Michał Chrobot, Kierownik Działu Kontraktowania, Rozliczeń i Statystyki Medycznej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach oraz dr n. med. Jakub Mojkowski ze Stołecznego Centrum Opiekuńczo-Leczniczego w Warszawie będą na żywo odpowiadać na pytania zadawane przez internautów.

Webinar poprowadzi Małgorzata Durka, Pełnomocnik Zarządu Koalicji ds. społecznego zabezpieczenia osób niesamodzielnych.

Udział w webinarze jest bezpłatny po wcześniejszej rejestracji. Zapisy dostępne do środy 25 maja do godz. 13:45.

LINK DO REJESTRACJI

2022-05-25 14:00:00

Komunikacja w medycynie i dobre relacje z pacjentami – teoria, praktyka, dydaktyka

„Komunikacja w medycynie i dobre relacje z pacjentami – teoria, praktyka, dydaktyka”
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Warszawa 25 maja 2022, godz. 9.00
 
Głównym celem konferencji jest zaprezentowanie Strategii „Dobre relacje personelu medycznego z pacjentami” opracowanej przez zespół ekspertów z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Komunikacji Medycznej oraz Polskiego Towarzystwa Komunikacji Medycznej.
 
Chcemy, aby Strategia stała się „mapą drogową” zawierającą rekomendacje konkretnych działań niezbędnych do podjęcia przez wszystkich uczestników procesu leczenia (decydentów, kadrę zarządzającą, personel medyczny oraz pacjentów), umożliwiających osiągnięcie dobrych relacji personelu z pacjentami. Przygotowując strategię poszukaliśmy między innymi odpowiedzi na pytania:
„Czy brak czasu lekarza jest rzeczywistą barierą utrudniającą okazanie pacjentowi zainteresowania, poznania jego oczekiwań i możliwości?”
„Co wszyscy uczestnicy procesu leczenia powinni zrobić, aby w czasie, który personel medyczny i pacjenci mają do swojej dyspozycji możliwe było zbudowanie relacji opartej na zrozumieniu i zaufaniu?”
„Jak sprostać wyzwaniom w zakresie kształcenia kompetencji komunikacyjnych studentów kierunków medycznych i personelu medycznego?”
„Jakie warunki muszą być spełnione, żeby badanie opinii pacjentów służyło poprawie relacji w gabinetach i na oddziałach szpitalnych?”
 
Prezentacji Strategii będą towarzyszyć dyskusje dotyczące dwóch kwestii: praktycznych działań, które mogą być podjęte w celu poprawy jakości opieki zdrowotnej w Polsce oraz realiów i wyzwań w zakresie kształcenia kompetencji komunikacyjnych studentów kierunków medycznych i personelu medycznego. W konferencji wezmą udział przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia, Rzecznika Praw Pacjentów, Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, Naczelnej Izby Lekarskiej, organizacji pacjenckich, kadra zarządzająca podmiotami medycznymi.
Osoby, które nie będą mogły uczestniczyć w wydarzeniu stacjonarnie, zapraszamy do udziału zdalnego (na platformie Zoom). Wszystkich zainteresowanych uczestnictwem w konferencji uprzejmie prosimy o zarejestrowanie się poprzez formularz rejestracyjny, który dostępny jest na stronie: https://komunikacjawmedycynie.wum.edu.pl/content/formularz-rejestracyjny.

 

W razie pytań jesteśmy do dyspozycji. Prosimy pisać na adres komunikacjamedyczna@wum.edu.pl.

 

2022-05-25 09:00:00

Jak skutecznie wprowadzić zmiany w stylu życia - webinar z psychologiem dla pacjentów z niewydolnością serca

Sekcji Niewydolności Serca Fundacji To Się Leczy zaprasza na webinar dla pacjentów z niewydolnością serca "Jak skutecznie wprowadzić zmiany w stylu życia - spotkanie z psychologiem", który odbędzie się 25 maja 2022r. o godz. 19:00.
2022-05-24 19:00:00

 „Maj - miesiącem raka pęcherza” - webinar

Webinar Akademii UroConti ONLINE pt. „Maj miesiącem raka pęcherza”.

Webinar odbędzie się 24 maja 2022 (wtorek) w godz. 10:00 – 11:30.

Gośćmi webinaru będą: dr hab. n. med. Jakub Kucharz, specjalista onkologii klinicznej oraz dr n. med. Piotr Wojcieszek, onkolog i specjalista radioterapii onkologicznej, którzy na żywo będą również odpowiadać na pytania internautów.

Udział w webinarze jest bezpłatny po wcześniejszej rejestracji. Zapisy dostępne są do dnia 24 maja do godz. 9:45.

FORMULARZ REJESTRACYJNY

2022-05-24 10:00:00