Tydzień Świadomości Niewydolności Serca

Personalizacja terapii pacjentów z niewydolnością kluczem do poprawy rokowania i jakości życia chorych

W leczeniu farmakologicznym niewydolności serca na przestrzeni ostatnich kilku lat nastąpił ogromny przełom, zarówno jeśli chodzi o pojawienie się nowych grup leków, jak i nowych wytycznych postępowania terapeutycznego, co przekłada się na poprawę rokowania pacjentów, zmniejszenie śmiertelności oraz podniesienie jakości życia chorych. Niezwykle istotną rolę w procesie terapeutycznym odgrywa personalizacja leczenia, zaangażowanie pacjenta i modyfikacja stylu życia.
2022-03-16 09:44

Konferencja Asocjacji Niewydolności Serca PTK 3-4 czerwca 2022 r.

Asocjacja Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego organizuje kolejną, doroczną Konferencję, która zaplanowana jest w dniach 3-4 czerwca br. w Łodzi. Konferencja będzie miejscem spotkania lekarzy (nie tylko kardiologów), pielęgniarek, fizjoterapeutów, psychologów, studentów zainteresowanych niewydolnością serca jak również okazją do wzajemnego korzystania z bogatej wiedzy oraz doświadczeń wykładowców i uczestników. Zapraszamy do rejestracji.
2022-03-15 08:49

Polska specyfika niewydolności serca: zapobiegać i leczyć skuteczniej

Niewydolność serca diagnozowana jest w Polsce w bardziej zaawansowanych stadiach niż w innych rozwiniętych krajach Europy. Polska ma także najwyższy wśród krajów OECD wskaźnik hospitalizacji związanych z tym schorzeniem. W naszym kraju udoskonalenia wymaga profilaktyka pierwotna i wtórna oraz etap następujący po terapii stanów ostrych, czyli leczenie przewlekłe. Nie ma wątpliwości, że warto i można stan opieki kardiologicznej w Polsce efektywnie zmieniać. To możliwe często przy już dostępnych zasobach i wiedzy – mówi dr n. med. Szymon Budrejko z Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Serca Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, członek Zarządu Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
2022-01-24 09:11

Najpilniejsze potrzeby w leczeniu niewydolność serca

W terapii niewydolności serca w ciągu ostatnich kilku lat nastąpił prawdziwy przełom. Dostępne są leki, które zmieniają przebieg choroby i znacząco poprawiają rokowania pacjenta. Niestety nadal nie są one w Polsce refundowane. O najpilniejszych potrzebach w zakresie leczenia i kompleksowej opieki nad pacjentami z niewydolnością serca rozmawiamy z prof. dr hab. n. med. Jadwigą Nessler, Kierownikiem Kliniki Choroby Wieńcowej i Niewydolności Serca, Collegium Medicum UJ, członkiem Asocjacji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
2022-01-20 11:05

Połączone posiedzenie Komisji Zdrowia, Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, Komisji Polityki Senioralnej - 12 stycznia 2022 r.

Przedmiotem połączonego posiedzenia trzech komisji sejmowych będzie wysłuchanie informacji Ministra Zdrowia oraz Minister Rodziny i Polityki Społecznej na temat opieki długoterminowej, a w szczególnościkwestii koordynacji międzyresortowej, zapowiadanej deinstytucjonalizacji i obecnej sytuacji kadrowej w opiece długoterminowej oraz proponowanych w ostatnich miesiącach wycen świadczeń w opiece długoterminowej.
2022-01-11 10:14

Warszawskie Zimowe Warsztaty Niewydolności Serca i Wad Zastawkowych - 15 stycznia 2022

Niewydolność serca i wady zastawkowe to grupy schorzeń często współistniejących, które dotykają bardzo wielu pacjentów. To również dynamicznie rozwijające się dziedziny kardiologii, w których z każdym rokiem pojawiają się coraz to nowe możliwości diagnostyki i leczenia. W trakcie Kongresu ESC w roku 2021 opublikowano nowe wytyczne dotyczące diagnostyki i leczenia zarówno niewydolności serca jak i wad zastawkowych. Co zmieniło się w zaleceniach Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w roku 2021? Jakie pojawiły się nowości wpływające na codzienne postępowanie kliniczne?
2021-12-27 12:40

Młodość a profilaktyka niewydolności serca

Schorzenia kardiologiczne coraz częściej dotyczą nie tylko osób starszych, ale również młodych. Na co powinny zwracać uwagę osoby w młodszym wieku? Czy z pozoru niegroźna infekcja może skutkować cięższymi powikłaniami? – rozmowa z prof. dr hab. n. med. Agnieszką Pawlak, Kierownik Pododziału Niewydolności Serca Kliniki Kardiologii CSK MSWiA w Warszawie.
2021-12-20 15:48

Jak odwrócić trend nadmiarowych zgonów z powodu niewydolności serca?

Jeszcze przed pandemią co kwadrans z powodu niewydolności serca umierało czworo Polaków, a roczna ilość hospitalizacji wynosiła 300 tysięcy (dane z 2019 r.). Te statystyki pogarsza obecnie pandemia, gdyż przekształcanie oddziałów kardiologicznych na covidowe oraz lęk pacjentów przed zakażeniem się w szpitalu, a w związku z tym opóźnianie zgłoszenia się po pomoc, mają wpływ na wyraźny spadek interwencji medycznych i hospitalizacji, które wobec braku koordynowanej opieki i refundacji farmakoterapii zgodnie z wytycznymi ratują życie chociaż niektórym pacjentom. Eksperci alarmują, że brak natychmiastowych, systemowych działań skutkować będzie dalszym wzrostem „długu kardiologicznego”, za który zapłacą miliony pacjentów.
2021-12-13 13:31

Sprawdź czy chorujesz na niewydolność serca

Niewydolność serca to podstępne, ciężkie, przewlekłe schorzenie kardiologiczne, zwane epidemią XXI wieku. Czy wiesz, że prozaiczne objawy, takie jak zmęczenie, zadyszka czy duszności mogą świadczyć o rozwoju niewydolności serca? Jak je rozpoznać i mierzyć? Co powinno nas zaalarmować? - pytamy dr hab. n. med. Pawła Rubisia, prof. UJ, sekretarza Asocjacji Niewydolności Serca, Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
2021-11-30 16:56

Posiedzenie Podkomisji stałej do spraw organizacji ochrony zdrowia i innowacyjności w medycynie 16.11.21

We wtorek 16 listopada w Sejmie RP odbędzie się posiedzenie Podkomisji stałej do spraw organizacji ochrony zdrowia i innowacyjności w medycynie poświęcone rozpatrzeniu informacji Ministra Zdrowia na temat nowoczesnych technologii medycznych na świecie i możliwości zastosowania ich w Polsce oraz prac polskich naukowców nad nowoczesnymi technologiami medycznymi.

2021-11-16 10:22

Profilaktyka infekcji związanych z implantacją urządzeń wszczepialnych korzystniejsza niż późniejsze leczenie

Zapobieganie powikłaniom związanym z implantacją urządzeń wszczepialnych wspomagających pracę serca (CIED) jest bezpieczniejsze dla pacjenta i może okazać się bardziej efektywne kosztowo dla szpitala i płatnika publicznego niż późniejsze leczenie, nawet przy uwzględnieniu zastosowania innowacyjnych technologii medycznych – wynika z nowego Raportu INNOWO. Opracowanie pt. „Jak ograniczyć koszty związane z występowaniem infekcji układów stosowanych do elektroterapii serca w Polsce” zostało zaprezentowane podczas konferencji naukowej „W Dobrym Rytmie”, która odbyła się w dniach 5-6 listopada 2021 roku.
2021-11-09 13:02

„Kardiologia Prewencyjna 2021 – wytyczne, wątpliwości, gorące tematy” - online dniach 18 – 20 XI 2021 r.

Mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w XIV Konferencji Naukowej Sekcji Prewencji i Epidemiologii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego „‚Kardiologia Prewencyjna 2021 – wytyczne, wątpliwości, gorące tematy”.
Tegoroczna Konferencja będzie trwała trzy dni, od czwartku 18 listopada do soboty 20 listopada 2021 r. i przyjmie formę organizacyjną konferencji mieszanej. Wykładowcy i eksperci  będą wykładać ze studia w Krakowie, a wszystkie sesje będą transmitowane w Internecie.
2021-10-29 10:04
Partnerzy: