Tydzień Świadomości Niewydolności Serca

Wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Koordynatorów Opieki Onkologicznej o oczekiwaniach środowiska w świetle ustawy o KSO

Reforma i zmiany w onkologii są potrzebne, ale zabrakło konsultacji ze środowiskiem koordynatorów na etapie tworzenia nowych przepisów. Zapisy ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej nie doprecyzowują roli koordynatora opieki onkologicznej. Nie zostały w niej określone wymagane kompetencje, wykształcenie, zakres obowiązków, a także liczba pacjentów przypadających na jedną osobę - wskazuje Jagoda Dziurkowska-Wolny, wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Koordynatorów Opieki Onkologicznej.
2023-02-20 14:03

Posiedzenie Rady Przejrzystości AOTMiT - 13 lutego 2023 r.

W poniedziałek 13 lutego podczas posiedzenia Rady Przejrzystosci AOTMIT, oceni m.in. stanowiska dotycząc zasadności finansowania leku Vimetso (vildagliptinum + metformini hydrochloridum) we wskazaniu: leczenie cukrzycy typu II oraz zasadności objęcia refundacją ze środków publicznych leków zawierających substancję czynną lenalidomid w skojarzeniu z rytuksymabem i tafasytamabem.
2023-02-13 12:57

Stanowisko Koalicji Na Pomoc Niesamodzielnym do artykułu "Rządowa Wypożyczalnia" opublikowanego w Gazecie Wyborczej

W opinii Koalcji Na Pomoc Niesamodzielnym "produkty jak np. wózki inwalidzkie, balkoniki, część ortez czy kule są niepotrzebnie refundowane w systemie sprzedaży docelowej zamiast służyć wielu osobom. Podobnie rzecz się ma ze sprzętem, którego nie obejmuje refundacja Narodowego Funduszu Zdrowia, np. łóżkami specjalistycznymi, podnośnikami czy schodołazami. Powołując się jednak na dotychczasowe doświadczenia naszych członków w tym obszarze musimy podkreślić, że zaprezentowana w mediach przez Pana Ministra Pawła Wdówika koncepcja centralnej i państwowej wypożyczalni jest w naszej opinii bardzo ryzykownym rozwiązaniem, które w konsekwencji najbardziej odczują niepełnosprawni, a budżet państwa zapłaci dużo więcej niż aktualnie się szacuje, ryzykując przy okazji szeregiem nieprawidłowości, które mogą się pojawić.
2022-12-14 19:29

Pacjent w obliczu zawału serca – ścieżka diagnostyczno-terapeutyczna pacjenta z wysokim cholesterolem

Choroby sercowo-naczyniowe odpowiadają za 17,9 milionów wszystkich zgonów rocznie na świecie. Tym samym są pierwszą przyczyną śmierci wśród mieszkańców naszego globu[1]Co piąty chory po zawale serca w ciągu zaledwie roku doświadczy zawału ponownie[2]. Natomiast średnio co trzeci pacjent – jeśli nie będzie stosował się do zaleceń lekarza lub będzie niewłaściwie leczony – nie przeżyje kolejnych 3 lat od wypisu ze szpitala[3]. Nie wszyscy pacjenci po zawale mają świadomość, że to objaw, nie przyczyna ich problemów zdrowotnych. Nie wiedzą również, że zawał serca wiąże się z przewlekłym leczeniem do końca życia[4].
2022-11-18 09:29

Posiedzenie Rady ds. Taryfikacji AOTMiT nr 25/2022 w dniu 13 października 2022 r.

Plan posiedzenia Rady ds. Taryfikacji Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w dniu 13 października 2022 r. zakłada prace nad taryfikacją świadczeń psychiatrycznych dla dzieci oraz leczenia szpitalnego stacjonarnego w zakresie chorób narządu wzroku.
2022-10-06 12:48

Warunki refundacji leków na cukrzycę i niewydolność serca - komunikat ministerstwa zdrowia

Aktualna interperacja wskazań do objęcia refundacją dotyczy leków stosowanych u chorych na cukrzycę typu 2 oraz niewydolność serca leczonych terapiami: kanagliflozyna, dapagliflozyna, empagliflozyna, dulaglutyd, semaglutyd, sitagliptyna oraz wildagliptyna.
2022-10-05 16:01

Uzależnienie od palenia tytoniu można skutecznie leczyć - przekonują eksperci

Na podstawie solidnej analizy piśmiennictwa rekomendujemy, by dokumentacja medyczna w każdym przypadku obowiązkowo zawierała informację o używaniu produktów tytoniowych przez pacjentów, w tym o podjętych próbach zaprzestania palenia - radzą eksperci w najnowszych wytycznych dotyczących walki z nałogiem palenia w Polsce.
2022-07-13 11:09

Lekarze i pacjenci czekają na refundację najnowszych terapii na nowotwory głowy i szyi

Co roku w Polsce ok. 6,5 tysiąca osób zapada na nowotwory głowy i szyi, co stanowi poniżej 5 proc. wszystkich nowotworów złośliwych. Według lekarzy-onkologów, mimo pewnego wzrostu liczby zachorowań, nie grozi nam jednak epidemia tych rodzajów raka. Problem stanowi to, ze chorzy ciągle nie mają dostępu do immunoterapii gwarantującej wysoką przeżywalność.
2022-06-14 09:56

Ictal® – pierwszy na świecie robot, który diagnozuje padaczkę

Nowoczesne technologie na dobre wkroczyły w świat medycyny. Aktualnie to coś więcej niż tylko możliwość zapisania się do specjalisty za pomocą aplikacji czy odbycie wizyty online. Sztuczna inteligencja wspiera lekarzy również w leczeniu pacjentów. W Polsce powstał pierwszy na świecie robot, który w innowacyjny sposób diagnozuje i wskazuje epileptologom metody leczenia padaczki, przyczyniając się do postępów w terapii nawet w najtrudniejszych przypadkach tej choroby.
2022-05-26 11:40

25 Piknik Naukowy w Warszawie

25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik odbędzie się 21 maja 2022 r. na terenie Centrum Nauki Kopernik, w godzinach 11:00 – 20:00. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest woda.
2022-05-19 12:39

Jaki jest twój powód, by pomagać? #10tysięcypowodów - nowa kampania Fundacji DKMS

Pomimo że w polskim rejestrze Dawców szpiku znajduje się już ponad 2 miliony osób, a 84 proc. Polaków1 deklaruje, że chętnie pomaga innym, znalezienie zgodnego Dawcy to wciąż wyzwanie, z którym codziennie mierzą się tysiące chorych na całym świecie. W Polsce nadal co piąty cierpiący na nowotwory krwi nie znajduje swojego „bliźniaka genetycznego”, a dla niektórych osób zmagających się z chorobą, przeszczep szpiku to jedyna szansą na dalsze, zdrowe życie. Fundacja DKMS w swojej najnowszej kampanii, postanowiła zapytać Polaków, dlaczego warto pomagać i jakie są ich powody niesienia dobra.
2022-04-21 10:20

Prof. Małgorzata Lelonek: Terapia niewydolności serca musi działać intensywnie, szybko i bezpiecznie

Zapytana o receptę na skuteczną ochronę i poprawę jakości życia pacjentów z niewydolnością serca prof. Małgorzata Lelonek, FESC, FHFA, kierownik Zakładu Kardiologii Nieinwazyjnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, odpowiada jasno: leczenie musi uwzględniać wszystkie optymalne rozwiązania zawarte w aktualnym schemacie terapii niewydolności serca, z zaznaczaniem, że w pierwszej kolejności włącza się terapie o potwierdzonej klinicznie skuteczności w zakresie redukcji śmiertelności. – Terapia niewydolności serca musi być działać intensywnie, szybko i bezpiecznie. Czas jest kluczowy: musimy działać tak, by zdążyć ocalić życie pacjenta – podkreśla przewodnicząca Asocjacji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
2022-03-29 14:15
Partnerzy: