Szymon Bubiłek: trzeba przywrócić priorytet onkologii sprzed pandemii
Opublikowane 21 lipca 2020Podczas debaty po ASCO 2020 na łamach serwisu MedicalPress dyskutowaliśmy z ekspertami klinicznymi oraz przedstawicielami środowiska pacjentów o innowacjach w leczeniu nowotworów. O komentarz poprosiliśmy także reprezentantów chorych na czerniaki - Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma. Szymon Bubiłek, Członek Zarządu Stowarzyszenia, mówi o potrzebie zwrócenia większej uwagi decydentów na potrzeby pacjentów onkologicznych, w tym umożliwienie dostępu do skutecznych terapii.
Szymon Bubiłek, Członek Zarządu Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma
Redakcja: Jakie są najpilniejsze potrzeby polskich pacjentów z czerniakiem w Polsce?
Szymon Bubiłek: Szczególnie ważne jest włączenie terapii adjuwantowej dla pacjentów z czerniakiem do programów lekowych. Terapia adjuwantowa, inaczej zwana uzupełniającą, stosowana jest po chirurgicznym wycięciu zmiany nowotworowej, zanim pojawi się nawrót choroby. Takie działanie zwiększa szansę wyeliminowania mikroprzerzutów i tym samym redukuje ryzyko nawrotu choroby, które może prowadzić do zgonu. Obecnie lekarze ratują pacjentów wypisując indywidualne wnioski o terapię adjuwantową w ramach Ratunkowego Dostępu do Technologii Lekowych. Pacjenci czekający na decyzję przeżywają duży stres, który przecież i tak jest obecny w związku z realną sytuacją zagrożenia życia.
Redakcja: Czy nowe doniesienia dają nadzieję pacjentom na wyleczenie lub dalsze leczenie?
Redakcja: Czy nowe doniesienia dają nadzieję pacjentom na wyleczenie lub dalsze leczenie?
Szymon Bubiłek: Bardzo ważna jest współpraca przy innowacyjnych terapiach. Warto skupić się na szeroko pojętej współpracy z zagranicznymi Towarzystwami. Rozwiązania należy implementować w sposób odpowiedzialny, to znaczy w taki, który przyjmie się w naszych warunkach.
Redakcja: Jakich informacji poszukują pacjenci i ich bliscy kontaktując się ze Stowarzyszeniem Sarcoma?
Szymon Bubiłek: Pytania, które pojawiają się najczęściej dotyczą ośrodków, w których należy podjąć leczenie i tego, czy dostęp do terapii wszędzie jest równy? Czy mogą liczyć na wsparcie socjalne np. przy finansowaniu kosztów dojazdu na leczenie? Co do pierwszych dwóch pytań odpowiedzią jest funkcjonowanie ponad 20 ośrodków referencyjnych, w których pacjenci mogą liczyć na kompleksowe terapie. Cały czas staramy się także o połączenie programów lekowych, aby zmaksymalizować efekty leczenia. Przez okrągły rok pomagamy pacjentom udzielając informacji na temat leczenia, pojawiamy się w kampaniach lub inicjujemy je sami, jak chociażby nasz Onkobieg. Ponadto dzięki darczyńcom indywidualnym i korporacyjnym jesteśmy w stanie finansować koszty dojazdu do szpitali, leki spoza listy refundowanych czy protezy dla najbardziej potrzebujących pacjentów.
Redakcja: Czy wdrożenie Narodowej Strategii Onkologicznej i Krajowej Sieci Onkologicznej poprawi poziom opieki onkologicznej w Polsce? Czego oczekują środowiska pacjentów onkologicznych?
Redakcja: Czy wdrożenie Narodowej Strategii Onkologicznej i Krajowej Sieci Onkologicznej poprawi poziom opieki onkologicznej w Polsce? Czego oczekują środowiska pacjentów onkologicznych?
Szymon Bubiłek: Najważniejsze jest ponowne zwrócenie uwagi ekspertów i decydentów na onkologię i nadanie jej priorytetu sprzed pandemii. W dzisiejszym świecie pacjenci mają dostęp do nieskończonej ilości wiedzy. Pomijając tzw. „fake newsy” mogą oni zaobserwować, że często dostęp do nowoczesnych rozwiązań w zakresie terapii onkologicznych czy profilaktyki znajduje się niestety poza granicami naszego kraju. Dalsze prace nad Narodową Strategią Onkologiczną oraz Krajową Siecią Onkologiczną powinny zapewnić jak najwięcej odpowiedzi na przyszłość.
Relacja z debaty po ASCO 2020 - CZYTAJ WIĘCEJ
Relacja z debaty po ASCO 2020 - CZYTAJ WIĘCEJ
Źródło: wywiad MedicalPress
Foto: Sarcoma
Foto: Sarcoma
Autor:
Redakcja MedicalPress