Polska w ogonie Europy pod względem leczenia astmy ciężkiej przyczyniającej się do wielu zgonów

Szacuje się, że w Polsce astma dotyka ok. 4 mln. osób, z tej liczby 2,2 mln chorych jest zdiagnozowanych i podjęto u nich leczenie. Niestety 38 tys. pacjentów doświadcza astmy ciężkiej, która objawią się dusznością, uporczywym kaszlem, problemami z oddychaniem, zaostrzeniami choroby prowadzącymi do inwalidztwa i często do przedwczesnej śmierci. Wprawdzie obecny program lekowy B.44 zapewnia pacjentom leczenie biologiczne, ale chorzy mogą z niego skorzystać dopiero po wcześniejszym zastosowaniu doustnych leków systemowych (kortykosteroidów), które powodują liczne powikłania w postaci dodatkowych chorób, np. cukrzycy, zaćmy, nadciśnienia tętniczego czy osteoporozy. Szansą na poprawę jakości życia osób z astmą ciężką jest poszerzenie dostępu do terapii biologicznej poprzez zmianę zapisów kryteriów włączania do programu lekowego i zwiększenie leczenia w warunkach domowych.
2023-12-21 11:48

Prof. Oskar Kowalski: lepsza współpraca specjalistów to skuteczniejsze leczenie pacjentów

Schemat funkcjonowania Krajowej Sieci Kardiologicznej (KSK), specyfika procedur realizowanych w ramach tego programu pilotażowego i najczęstsze wyzwania związane z opieką pozabiegową – zdaniem prof. Oskara Kowalskiego, kierownika Pracowni Elektrofizjologii i Elektrostymulacji Serca w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, prorektora ds. kształcenia podyplomowego i promocji uczelni w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach, edukacja o Sieci oparta na trzech głównych filarach sprawia, że proces leczenia jest skuteczniejszy. – Jako kardiolodzy i specjaliści medycyny rodzinnej im lepiej rozumiemy się wzajemnie i im lepiej znamy specyfikę swojej praktyki, tym lepiej, sprawniej i właściwiej działamy. To korzyści, których beneficjentem. jest nasz wspólny pacjent – wskazuje ekspert.
2023-12-20 10:11

Przełomowe zmiany w leczeniu raka urotelialnego

Na listopadowej liście leków refundowanych znalazły się dwie innowacyjne terapie otwierające nowe możliwości w leczeniu raka urotelialnego. Chorzy na ten nowotwór uzyskali dostęp do niwolumabu, stosowanego jako terapia okołooperacyjna oraz enfortumabu wedotyny, w leczeniu zaawansowanego lub przerzutowego raka urotelialnego. Opcje te dają nadzieję pacjentom borykającym się z rakiem urotelialnym na różnych etapach jego zaawansowania.
2023-12-18 13:21

Właściwie prowadzony telemonitoring poprawia bezpieczeństwo i jakość życia pacjentów

Dzięki telemonitoringowi urządzeń wszczepialnych pacjent zyskuje poczucie bezpieczeństwa i lepszą jakość życia, a lekarz zdalny stały dostęp do informacji o funkcjonowaniu urządzenia chorego i pracy jego serca. Warunki efektywnej opieki telemonitoringowej? Właściwe zaplecze, doświadczenie i organizacja pracy ośrodka nadzorującego oraz dobrze zdefiniowane procedury postępowania w przypadku wykrycia nieprawidłowości a także edukacja pacjentów i ich bliskich – wskazuje prof. Marcin Grabowski, kierownik I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
2023-12-18 11:11

Nowotwór. Z jakiej pomocy socjalnej można skorzystać?

Choroba onkologiczna może spowodować często ograniczoną w czasie niepełnosprawność. Warto postarać się wtedy o orzeczenie o niepełnosprawności – jest ono przepustką do różnych ulg i form pomocy w trakcie choroby i rekonwalescencji. O aspekcie pomocy socjalnej w czasie choroby nowotworowej opowiada Monika Szawłowska, pracownik socjalny z Poradni Psychoonkologii Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie.
2023-12-18 10:55

Jak rak piersi wpływa na aktywność zawodową kobiet? Wyniki badania społecznego zrealizowanego przez PARS (Polskie Amazonki Ruch Społeczny)

Dla kobiet diagnoza raka piersi jest momentem zwrotnym, wpływającym na zdrowie i życie zawodowe. Chociaż 44% kobiet decyduje się utrzymać aktywność zawodową w trakcie leczenia, to ich główne motywacje są różne: 28% z tej grupy chce funkcjonować tak, jak przed chorobą, a 20% kieruje się aspektami finansowymi. Wyniki badania społecznego przeprowadzonego przez PARS (Polskie Amazonki Ruch Społeczny) przedstawiają różne czynniki skłaniające kobiety do kontynuowania lub rezygnacji z aktywności zawodowej w trakcie leczenia onkologicznego. Czego dokładnie dowiadujemy się z badania?

2023-12-14 10:22

Stowarzyszenie Hematoonkologiczni: skuteczne leczenie już od 1. linii to więcej korzyści dla pacjentów i systemu

Zgodnie z najnowszym obwieszczeniem refundacyjnym, już od 1 stycznia 2024 r. pacjenci hematoonkologiczni zyskają nowe możliwości leczenia. Refundacją objęte zostaną m.in. terapia polatuzumabem wedotyny (schemat Pola R-CHP) w I linii leczenia chłoniaka DLBCL czy brentyksymabem wedotyny w I linii leczenia chłoniaka Hodgkina. Nowe terapie pojawią się także w przewlekłej białaczce limfocytowej. To dobre i długo oczekiwane informacje dla pacjentów hematoonkologicznych i podopiecznych Stowarzyszenia.
2023-12-14 10:10

„Lżejsza” niewydolność serca? Pacjenci: takie postrzeganie niewydolności serca z zachowaną frakcją wyrzutową jest mylące

Agnieszka Wołczenko i Marcin Ruciński to liderzy organizacji działających na rzecz pacjentów z chorobami serca i naczyń. Sami są pacjentami. Chociaż ich historie są różne, to łączy ich diagnoza niewydolności serca z zachowaną frakcją wyrzutową lewej komory serca. – Wiele osób myśli, że to „lżejsza” forma niewydolności serca. To mylące – mówią.
2023-12-12 10:23

Co czeka pacjentów w cyfrowym świecie? Telemedycyna: 5 trendów na rok 2024

Po pierwsze – coraz większa liczba rozwiązań technologicznych, które będą zmieniać rynek zdrowia. Po drugie – realne rozwiązywanie problemów pacjentów m.in. skracanie kolejek do lekarza. Po trzecie – stałe wzrosty w Polsce i na świecie. Nie tylko w obszarze teleporad, ale też telediagnostyki, telerehabilitacji, czy telemonitoringu. Po czwarte – współtworzenie standardów obsługi oraz norm etycznych, w taki sposób, by pacjent korzystający z rozwiązań telemedycznych był zaopiekowany i bezpieczny. Jakie najważniejsze zmiany czekają rynek telemedycyny w roku 2024? W którym kierunku będzie rozwijać się branża i co te zmiany będą oznaczały dla pacjentów? Oto 5 najważniejszych trendów według Pawła Białasa, Prezesa Erecept.pl.
2023-12-12 10:15

Choroba przewlekła? Tym bardziej trzeba się chronić przed kolejną: zakaźną

Pacjent z niedoborami odporności powstałymi wskutek choroby albo jej leczenia jest szczególnie podatny na infekcje. Dlatego tym bardziej powinien się chronić szczepieniami przed kolejną chorobą - tym razem zakaźną. Niestety, w tej kwestii panują szkodliwe mity. Owszem, u chorych przewlekle po szczepieniu odpowiedź immunologiczna może być słabsza niż u zdrowych osób, ale szczepionka na pewno nie zaszkodzi.
2023-12-11 13:19

PTMR prezentuje kalendarz szczepień dorosłych, projekt wspiera Fundacja MY PACJENCI

Eksperci Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej opracowali kalendarz szczepień dorosłych w prostej i czytelnej formie. Towarzystwo i Fundacja MY PACJENCI zainicjowała projekt, kierując się zarówno zapotrzebowaniem społecznym, jak i chęcią wspierania tej formy profilaktyki. Kalendarz został opracowany tak, by każdy zainteresowany mógł łatwo zorientować się jakie są zalecane szczepienia w jego wieku. Planowana jest jego rozbudowa o warianty dla osób z poszczególnymi chorobami przewlekłymi.
2023-12-07 14:46

Nagłe Zatrzymanie Krążenia – śmiertelne niebezpieczeństwo

Jakie mogą być przyczyny? Kto jest narażony? Jak działać w krytycznej chwili? Szacuje się, że każdego dnia w Polsce aż 90 osób traci życie z powodu nagłego zatrzymania krążenia (NZK). Na temat przyczyn NZK, pierwszej pomocy oraz osób, które są najbardziej narażone na nagłe zatrzymanie krążenia mówi dr hab. Adam Janas, kardiolog z Grupy American Heart of Poland.
2023-12-04 09:19