Nadchodzą dobre zmiany dla kobiet w ciąży z cukrzycą dot. systemów monitorowania glikemii

Opublikowane 11 lipca 2023
Nadchodzą dobre zmiany dla kobiet w ciąży z cukrzycą dot. systemów monitorowania glikemii
W czerwcu ukazał się projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniający rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, który trafił do konsultacji publicznych. Zgodnie z opublikowanym dokumentem, nastąpią zmiany w warunkach przyznawania systemu monitorowania glikemii metodą skanowania (FGM - Flash Glucose Monitoring), tj.: poszerzenie wskazań do ich refundacji o kobiety w ciąży i w okresie połogu z cukrzycą niestosujące insulinoterapii. Do refundacji tego systemu włączono także chorobę rzadką - glikogenozę. Obniżona zostanie również odpłatność za sensory do systemu monitorowania glikemii FGM  dla osób niewidomych z 30% do 20% (z obecnych 76,50 zł na 51,00 zł). Dodano także możliwość wystawiania zleceń na system FGM oraz systemy ciągłego monitorowania glikemii w czasie rzeczywistym (rt- GM) przez lekarzy chorób wewnętrznych.
Po konsultacjach publicznych, projekt trafi do podpisu Ministra Zdrowia, zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2024 roku. Do tej pory (od stycznia br.) systemy ciągłego monitorowania glikemii były refundowane m.in. dla kobiet w ciąży leczonych insuliną. W nowym projekcie rozporządzenia, wskazania do refundacji zostały poszerzone o wszystkie kobiety w ciąży i połogu z cukrzycą, także te, które nie wymagają insulinoterapii. To ogromny postęp i zmiana jakościowa dla pacjentek, które dotychczas  musiały dokonywać pomiarów z wykorzystaniem klasycznych glukometrów. O zwiększenie dostępności systemów monitorowania glikemii dla wszystkich ciężarnych z cukrzycą apelowali ginekolodzy, perinatolodzy, diabetolodzy oraz środowiska pacjentów, którzy złożyli w tej sprawie wspólny wniosek do ministra zdrowia.
 
Chciałbym złożyć wyrazy uznania dla Ministerstwa Zdrowia i Pana Ministra Macieja Miłkowskiego za sukcesywnie poszerzanie refundacji sensorów do monitorowania glikemii dla nowych grup pacjentów. Teraz także kobiety w ciąży i połogu z cukrzycą, które nie muszą stosować insuliny będą miały dużo prostszy dostęp do systemów monitorowania glikemii. Dobre monitorowanie glikemii to podstawa właściwego postępowania terapeutycznego. Pozwala na lepsze zrozumienie choroby, wprowadzanie odpowiednich modyfikacji diety i aktywności fizycznej, daje poczucie bezpieczeństwa i komfortu oraz zapewnia jak najlepszy przebieg ciąży i porodu. Możliwość nowoczesnego monitorowania glikemii to niezwykle ważny element, ponieważ wyrównanie glikemii dzięki systemom ciągłego monitorowania jest zdecydowanie lepsze, niż za pomocą glukometrów, tym samym bezpieczniej przebiega ciąża i minimalizowane są zagrożenia dla dziecka i matki.podkreśla prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak.

Projektowana nowelizacja ma na celu poszerzenie dostępu pacjentów do wyrobów medycznych na zlecenie, uwzględniając zarówno nowe pozycje, jak i dostosowując limity do realiów rynkowych. Projekt wprowadza zmiany będące odpowiedzią na postulaty pacjentów, lekarzy i organizacji pacjenckich. Bardzo nas – pacjentów cieszy, że coraz większa grupa osób z cukrzycą zyska dostęp do nowoczesnych technologii, które pozwalają na lepszą kontrolę glikemii, a jednocześnie komfortowe i dyskretne użytkowanie – wyjaśnia Jerzy Magiera, redaktor naczelny portalu Mojacukrzyca.org

Cukrzyca to powikłanie w ciąży, które wpływa na rozwijający się płód i może prowadzić do wielu zaburzeń i wad rozwojowych, tj.: makrosomii, wcześniactwa, hipoglikemii noworodkowej, może dojść do niedotlenienia płodu, a w przyszłości istnieje również ryzyko pojawienia się u dziecka zespołu metabolicznego: cukrzycy, nadciśnienia tętniczego. Zwiększa się także ryzyko wystąpienia cukrzycy u matki, po zakończeniu ciąży. Do tej pory kobiety w ciąży nie przyjmujące insuliny pobierały sobie krew z palca 4 do 8, a czasami kilkanaście razy dziennie i mierzyły poziom glikemii glukometrem. Wraz z wejściem w życie nowego projektu, co będzie miało miejsce od stycznia 2024, ciężarne z tej grupy będą mogły korzystać z nowoczesnych technologii, które pozwalają na monitorowanie glikemii w sposób ciągły, bez konieczności nakłuwania opuszek palców. Należy wspomnieć, że systemy ciągłego monitorowania glikemii pozwalają ocenić nie tylko chwilową wartość cukru, ale również tendencje zmian. Nieoceniona jest także możliwość zdiagnozowania hipoglikemii nocnych, pozwalająca na bardziej właściwe dostosowanie dawki insuliny.

Systemy ciągłego monitorowania glikemii poza aspektem diagnostycznym, są także narzędziem edukacyjnym ułatwiającym obserwowanie skutków glikemicznych, po spożyciu posiłków i podawanych dawkach insuliny. Jest to szczególnie istotne dla kobiet w ciąży, którym zaleca się spożywanie 6 posiłków: co 2,5 – 3 godziny.

Środowisko ginekologów docenia rozszerzenie grup, dla których są i za moment będą dostępne refundowane sensory do monitorowania stężenia glukozy Flash o kobiety w okresie ciąży z cukrzycą nie wymagające insulinoterapii, ponieważ jest to podstawą do leczenia cukrzycy w Polsce na światowym poziomie. Dzięki systemom do monitorowania glikemii posługujemy się dziś zupełnie innymi kryteriami wyrównania cukrzycy, przestajemy analizować pojedyncze wartości glikemii, najważniejsze jest to, jaką część doby kobieta przebywa w zakresie normoglikemii. Tylko systemy monitorowania glikemii dają nam taką możliwość. Stosowanie tych nowoczesnych systemów przez wszystkie kobiety w ciąży z cukrzycą, pozwoli na lepsze wyrównanie cukrzycy u matek, ale także przyczyni się do zmniejszenia ilości powikłań u ich dzieci i wpłynie pozytywnie na rozwój tych dzieci w ich późniejszym życiu – zaznacza prof. dr hab. n. med. Dorota Bomba – Opoń, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, Członek Zarządy Sekcji Cukrzycy i Chorób Metabolicznych PTGiP.


Link do treści projektu: 
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12373913


źródło: Zdrowie i Edukacja Ad Meritum