Wielkopolska: Rozwój ośrodka radioterapii w Kaliszu - diagnostyka nowotworów w oparciu o PET

Opublikowane 10 listopada 2021
Wielkopolska: Rozwój ośrodka radioterapii w Kaliszu - diagnostyka nowotworów w oparciu o PET
Podczas spotkania „Dalszy rozwój Ośrodka Radioterapii w Kaliszu, filii Wielkopolskiego Centrum Onkologii” przedstawiono plany rozwoju Ośrodka Radioterapii WCO, w tym rozpoczęcię świadczeń w dziedzinie diagnostyki nowotworów przy pomocy metod medycyny nuklearnej w oparciu o PET. Region Kaliski jest obecnie “białą plamą” na najnowszej mapie potrzeb zdrowotnych w tej dziedzinie. Wielkopolskie Centrum Onkologii podjęło decyzję o wdrożeniu Programu, który zapewni mieszkańcom regionu większą dostępność do badań diagnostycznych. – podkreślił prof. Julian Malicki, Dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii.
Prof. Julian Malicki, Dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii przedstawił założenia rozwoju diagnostyki nuklearnej w Południowo-Wschodniej Wielkopolsce. Liczba aparatów PET i gammakamer w oparciu o opracowania Ministerstwa Zdrowia na podstawie danych z NFZ wynika, że miasto Kalisz jest niekorzystnie położone w zakresie dostępności do diagnostyki. Pozytonowa tomografia emisyjna (PET) to metoda diagnostyczna z szerokiej grupy badań radioizotopowych. Założeniem projektu w zakresie dostępności do diagnostyki nuklearnej jest przeniesienie do Ośrodka WCO w Kaliszu użytkowanych aparatów PET i gammakamery, przy jednoczesnej przebudowie i niewielkiej rozbudowie ośrodka, w celu uruchomienia Pracowni Medycyny Nuklearnej. Powyższe działania zostały zaplanowane na 2022 rok. Z kolei na lata 2021 – 2023 zaplanowano szkolenia kadry.

Wartość powyższej inwestycji wynosi 5 mln zł. Środki mają pochodzić z budżetu Województwa Wielkopolskiego – poinformował prof. Julian Malicki, Dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

Analizując dane dotyczące dostępności do leczenia wynika, że w południowo-wschodniej Wielkopolsce dostępność do badań diagnostycznych w zakresie medycyny nuklearnej jest znacznie gorsza niż w innych regionach kraju. Pacjenci z tego regionu decydują się na badania w Łodzi lub we Wrocławiu, ponieważ są to dla nich bliższe lokalizacje, co niekorzystnie wpływa na zapewnianie dostępu do leczenia w Województwie. Stąd też decyzja WCO o rozwoju ośrodka w Kaliszu.

Położenie Kalisza ma duże znaczenie dla naszych pacjentów. Opóźnienie pacjenta w dotarciu do Ośrodka ma kluczowe znaczenia przy badaniu PET. Liczba pacjentów leczonych radioterapią w Kaliszu od 2016 roku wzrosła z 213 do 494 pacjentów. Radioterapia radykalna, uzupełniająca i przedoperacyjna stanowi 67proc.naszych pacjentów. Dzięki PET możemy określić jaka to zmiana nowotworowa. W badaniu PET widoczny jest obszar nacisku, aby wiedzieć jaki obszar poddać radioterapii – zaznaczył Dariusz Kowalczyk, Kierownik Zakładu Radioterapii w Kaliszu, uzasadniając realizację rozwoju diagnostyki nuklearnej w Południowo-Wschodniej Wielkopolsce.

W Ośrodku działa Zakład Radioterapii, Poradnia Onkologii oraz Poradnia Chemioterapii, gdzie prowadzone są badania diagnostyczne, kwalifikacja do leczenia, kontrole po leczeniu onkologicznym oraz prowadzone jest leczenie radioterapią i chemioterapią. Zakład wyposażony jest w dwa akceleratory, tomograf do planowania leczenia oraz symulator. W Ośrodku prowadzone jest leczenie nowotworów układu nerwowego, gruczołu piersiowego, przewodu pokarmowego, chłoniaków złośliwych nieziarniczych i ziarniczych, nowotworów złośliwych głowy i szyi, tkanek miękkich i kości, płuca, skóry i układu moczowo–płciowego. Posiadanie wysublimowanej diagnostyki jest niezbędnie w kontekście leczenia onkologicznego.

Zapotrzebowanie na diagnostykę nuklearną i izotopową w południowej Wielkopolsce jest duże - podsumował Prof. Dariusz Kowalczyk, Kierownik Zakładu Radioterapii w Kaliszu.

Prof. Andrzej Roszak, Ordynator Oddziału Radioterapii i Onkologii Ginekologicznej, Rzecznik Prasowy Wielkopolskiego Centrum Onkologii swoją wypowiedź skoncentrował na współpracy pomiędzy pracownikami Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu i filią w Kaliszu a pracownikami szpitali i poradni regionu kaliskiego. Istotą leczenia onkologicznego jest ścisła współpraca środowiska medycznego, zarówno w zakresie diagnostyki jak i leczenia. Tylko interdyscyplinarne podejście do leczenia onkologicznego pozwala na osiągniecie celu, jakim jest wyleczenie chorych. W myśl interdyscyplinarnej współpracy należy zacieśnić współpracę między środowiskiem medycznym Wielkopolskiego Centrum Onkologii, jak i regionu kaliskiego. Wymagana jest wspólnota interdyscyplinarna. - podkreślił prof. Andrzej Roszak, Ordynator Oddziału Radioterapii i Onkologii Ginekologicznej, Rzecznik Prasowy Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

Wspólnota interdyscyplinarna obejmuje Wielkopolskie Centrum Onkologii, filię WCO w Kaliszu, ale także szpitale i poradnie regionu kaliskiego. Elementem niezbędnym są także: diagnostyka, konsylium oraz pacjenci. Na koniec prof. Andrzej Roszak zaznaczył, że zależy nam na rozwoju regionu dla pacjentów. Ta współpraca jest obopólnie korzystna dla Pacjentów, jak i dla zespołów diagnostyczno-terapetycznych. Myśl, którą realizuje WCO opiera się na kompleksowym leczeniu naszych pacjentów w regionie. Istotą współdziałania są pacjenci, którzy muszą mieć zapewniony dostęp do nowoczesnego leczenia onkologicznego.

W konferencji wziął również udział Andrzej Dera, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, który podkreślił, że dostęp do technologii medycznych jest kluczowy, aby skutecznie leczyć pacjentów, mieszkańców Wielkopolski.

Jestem przekonany, że wyposażenie ośrodka w Kaliszu w nowoczesny i precyzyjny sprzęt diagnostyczny, przyczyni się do poprawy leczenia pacjentów w południowej Wielkopolsce – zaznaczył Andrzej Dera, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Kontynuując swoją wypowiedź, Minister, wskazał, że to co kiedyś było niemożliwe w medycynie dziś pozwala na leczenie pacjentów dzięki nowoczesnym technologiom. Dostęp do takich technologii jest kluczem, dlatego nam wszystkim zależy na jak najlepszym funkcjonowaniu ośrodków onkologicznych. Jestem zwolennikiem pomysłu, wyposażenia ośrodka w Kaliszu w urządzenie PET. Pozwoli to na sprawne funkcjonowanie placówki. Będę wspierał modernizację Ośrodka w Kaliszu – zapowiedział minister Andrzej Dera

Modernizacja Ośrodka w Kaliszu to korzystanie z nowoczesnych technologii, przy wsparciu kadry medycznej, która może zaoferować pacjentom efektywniejsze leczenie. Diagnostyka obrazowa oznacza dla pacjentów możliwość bardzo precyzyjnego leczenia, przy poprawie jakości życia chorych. – powiedziała Paulina Stochnialek, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. Kontynuując swoją wypowiedź, Paulina Stochnialek, wskazała, że zaprezentowany dziś Projekt podczas konferencji prasowej jest w pełni popierany przez Województwo Wielkopolskie. Pacjent jest dla nas najważniejszy. Pracownia PET pokaże, że diagnostyka obrazowa przyczynia się do poprawy leczenia pacjentów, a także ich rekonwalescencji, ponieważ oszczędzane są zdrowe komórki. Niszczone są tylko chore komórki. Cieszy mnie, że onkologia w Wielkopolsce rozwija się w nowoczesnych budynkach z wykorzystaniem najnowocześniejszej technologii. Efekt synergii, gdzie pacjent jest w centrum zainteresowania mocno pozycjonuje region jako ten o europejskich standardach. – podkreśliła Paulina Stochnialek

Wielkopolskie Centrum Onkologii od kilku lat aktywnie i ze stałym zaangażowaniem organizuje spotkania z pacjentami, w których udział mogą wziąć zainteresowani przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń pacjentów. Tak było również i tym razem, podczas konferencji w Kaliszu. Przedstawicielka Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych, w swojej wypowiedzi koncentrowała się na znaczeniu i roli kompleksowości leczenia onkologicznego.

Ważny jest dobry i twardy dialog oparty na wsłuchiwaniu się w potrzeby pacjentów. Od strony pacjentów możemy przekazywać nasze doświadczenia w byciu z pacjentami. Dziś z pacjentami prowadzony jest partnerski dialog, dlatego jesteśmy w Kaliszu, aby mówić o potrzebie PET w tej placówce. Wspieram prof. Malickiego w tych i innych postulatach, od lat naszym marzeniem jest dostęp do terapii protonowej w Poznaniu– zaznaczyła Krystyna Wechmann, Prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych, Prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki.

Kolejne głosy ze środowiska pacjentów koncentrowały się na potrzebie wzmocnienia jakości leczenia. Wierzę, że projekt PET w Kaliszu zostanie zrealizowany. W ostatnim roku radioterapia stała się przedmiotem zainteresowania wielu organizacji pacjentów. Naszymi działaniami chcemy wspierać zmiany wokół dostępu do innowacyjnej radioterapii w Polsce. Mamy świadomość, że równolegle z rozwojem radioterapii rozwija się diagnostyka obrazowa – podkreśliła Barbara Ulatowska, Prezes Stowarzyszenia Pacjentów Leczonych Radioterapią Onkologiczną.

Wątek ten był kontynuowany przez Prezesa Stowarzyszenia Gladiatorów, Tadeusza Włodarczyka: Podejmujemy wiele działań na rzecz współpracy z ośrodkami onkologii w Polsce. Naszym celem jest dobro pacjenta dlatego wiemy, że wczesna diagnostyka jest najważniejsza. Czekamy na dalszy rozwój Ośrodka w Kaliszu
 
Uczestnikami konferencji byli także przedstawiciele Parlamentu RP, którzy wskazywali, że mówienie o pacjentach, nie może włączać polityki we wspólny dyskurs. Wszyscy Parlamentarzyści podkreślali jednym głosem, że dążą do rozwoju regionu i wspierają modernizacje ośrodków onkologicznych w celu zapewnienia pacjentom dostępu do nowoczesnych technologii. 

WCO wystąpiło do Województwa Wielkopolskiego o wsparcie przeniesienia używanych aparatów PET i gammakamery do Ośrodka WCO w Kaliszu i uzyskało obietnicę wsparcia.

Jako jeden z pierwszych polskich ośrodków, Wielkopolskie Centrum Onkologii wpisało dialog z pacjentami w stały element struktury prowadzonej działalności placówki. W każdym swoim działaniu WCO stawia na pacjenta i to on jest najważniejszy, dlatego też WCO przyjęło strategię zwiększenia dostępności do najwyższych świadczeń medycznych dla mieszkańców województwa Wielkopolskiego. Liderzy Wielkopolskiego Centrum Onkologii chcą, aby pacjenci mieli dostęp do najnowocześniejszych rodzajów terapii, poprawiających ich rokowania oraz jakość codziennego funkcjonowania w chorobie, a także po jej zakończeniu. W związku z koniecznością zapewnienia większej dostępności do leczenia metodą radioterapii w regionie, Wielkopolskie Centrum Onkologii stworzyło dwie filie - Zakład Radioterapii III w Kaliszu oraz Zakład Radioterapii IV w Pile.

W Ośrodku Radioterapii w Kaliszu prowadzona jest radioterapia chorych z rozpoznaniem nowotworów złośliwych w warunkach ambulatoryjnych oraz szpitalnych. Leczenie w warunkach szpitalnych odbywa się przy współpracy
z Oddziałem Onkologii Klinicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu. Prowadzi się tu zarówno leczenie samodzielną radioterapią, jak i skojarzone z chemioterapią w postaci radiochemioterapii. Więcej informacji o leczeniu znajdą Państwo na naszej stronie internetowej www.wco.pl

źródło: WCO