Screening raka szyjki macicy w rękach położnych

Opublikowane 30 sierpnia 2021
Screening raka szyjki macicy w rękach położnych
Pandemia przyspieszyła rozwój telemedycyny, ale z drugiej znacznie ograniczyła wykonywanie badań profilaktycznych. Tymczasem rak szyjki macicy nie odpoczywa w jej cieniu i nadal zbiera katastrofalne żniwo. Remedium są nowe technologie, które wkraczają do polskich gabinetów ginekologicznych oraz szpitali, oferując zupełnie nowe możliwości dla polskich pacjentek.
Jednym z najnowszych rozwiązań jest EVA System z aplikacją VisualCheck, która w ocenie stanu zdrowia szyjki macicy wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji, zapewniając większą pewność diagnostyki. Jej działanie można porównać do mobilnego, wirtualnego konsylium. VisualCheck w ciągu kilkudziesięciu sekund porównuje zdjęcia zrobione w gabinecie ginekologicznym z 600 tysiącami obrazów szyjki macicy zebranymi do tej pory w bazie Mobile ODT. Jest to największa baza cervicogramów szyjki macicy na świecie. Algorytm AVE, który jest fundamentem VisualCheck, powstał we współpracy z National Cancer Institute w USA z prof. Markiem Schiffmanem na czele. Obrazy szyjki macicy były oceniane przez wybitnych ginekologów-kolposkopistów i na podstawie ich oceny algorytm został „nauczony” rozpoznawania niepokojących zmian.

Rewolucyjność tego rozwiązania polega na tym, że ma ono usprawnić pracę lekarzy, wzbudzając uśpioną rutyną czujność. Istotnym jest także, że ocenę wszelkich zmian w obrębie szyjki macicy mogą wykonywać położne, co z pewnością zwiększy wykrywalność zmian przednowotworowych we wczesnym stadium u wielu kobiet. Jest to aktualna strategia, którą Mobile SCANMED System wprowadza w Polsce. W tym zakresie bardzo ważne jest również wsparcie środowiska położnych dla EVA System i VisualCheck.

Od kilku miesięcy z tej najnowszej technologii korzysta placówka Grupy LUXMED zlokalizowana w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 41B. Przeszkolone przez dr n. med. Ewę Kuś położne codziennie przeprowadzają u pacjentek badania stanu tarczy szyjki macicy za pomocą EVA System z VisualCheck.

- To bardzo nowoczesne oraz proste w użyciu narzędzie, służące do obiektywnej analizy obrazu szyjki macicy u kobiet. Samo badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Nie jest też w jakikolwiek sposób dotkliwe i trwa bardzo krótko. System może być użyty podczas każdego badania ginekologicznego pacjentki – mówi dr n med. Ewa Kuś, ekspert Grupy LUX MED do spraw ginekologii i położnictwa. – Korzystam z systemu na co dzień u wielu moich pacjentek. Nie przeprowadzam takiej analizy u kobiet ciężarnych i po menopauzie, ponieważ w tych przypadkach ocena obrazów przy użyciu sztucznej inteligencji ma swoje ograniczenia.

- Badanie z wykorzystaniem VisualCheck mogłoby być dodatkowym narzędziem w profilaktyce raka szyjki macicy. Analiza obrazu przy użyciu EVA System nie jest bowiem subiektywną oceną lekarza czy diagnosty cytologicznego, tak jak rozmaz cytologiczny czy badanie kolposkopowe. Gdyby znalazło się w procedurze uzupełniającej mogłoby w znaczący sposób zwiększyć wykrywalność zmian przednowotworowych i nowotworowych szyjki macicy – podsumowuje dr n med. Ewa Kuś.

VisualCheck jest rekomendowany przez ekspertów do procedury uzupełniającej cytologię i test HPV - czyli badań, które często są wykonywane przez położne. System ten otrzymał w Polsce pozytywną opinię Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.

Uważam, że diagnostyka przesiewowa z wykorzystaniem tak ultranowoczesnego rozwiązania jakim jest VisualCheck w codziennej pracy położnych i pielęgniarek to bardzo dobry kierunek, ponieważ położne mają uprawnienia do pobierania rozmazu cytologicznego, wymazów mikrobiologicznych czy wymazów w kierunku HPV. Analiza przy użyciu EVA System z VisualCheck jest badaniem obiektywnym, nie wymaga uprawnień do wykonywania kolposkopii czy znajomości obrazów szyjki macicy i może być dodatkowym narzędziem w profilaktyce raka szyjki macicy u kobiet – mówi dr n med. Ewa Kuś.

Obecnie na świecie prowadzone są badania przesiewowe na grupie 65.000 (w Dominikanie) i 100.000 (w Meksyku) kobiet.

Źrodło: mareriały prasowe