Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Konferencja prasowa 7 Elementów Niewydolności Serca - 24 czerwca 2020 r.

W imieniu Sekcji Niewydolności Serca PTK serdecznie zapraszamy na konferencję prasową on-line "7 Elementów Niewydolności Serca" 24 czerwca o godz. 10:00. Od lat rośnie ilość zachorowań na niewydolność serca, można śmiało stwierdzić, ze stanęliśmy w obliczu realnej epidemii tej choroby. Czas zacząć wprowadzać realne zmiany, zarówno w świadomości Polaków jak i zmiany systemowe. O tych wątkach porozmawiają wybitni klinicyści i przedstawiciele środowiska medycznego.
2020-06-18 11:11

Prof. Agnieszka Pawlak: u 30–40% pacjentów z niewydolnością serca współwystępuje stan przedcukrzycowy lub cukrzyca

Zarówno w trakcie konsultacji ambulatoryjnych jak i pracy w klinice spotykam chorych z niewydolnością serca (NS) i wcześniej rozpoznaną cukrzycą typu 2. Niestety chorzy często nie mają świadomości istnienia u nich cukrzycy jak i NS. Gdyby wcześniej rozpoznano i skutecznie leczono cukrzycę w wielu przypadkach udałoby się zapobiec rozwojowi NS lub zaostrzeniu już istniejącej NS i hospitalizacji. U około 30–40% pacjentów z NS współwystępuje stan przedcukrzycowy lub cukrzyca. - informuje w rozmowie z redakcją MedicalPress prof. dr hab. n. med. Agnieszka Pawlak, z Kliniki Kardiologii Inwazyjnej Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA.
2020-06-18 10:30

Pacjent onkologiczny przygotowany na kryzys

Pacjent onkologiczny aktywnie zaangażowany w proces diagnostyki i terapii okazuje się lepiej przygotowany na nieoczekiwane trudności - wynika z badania ankietowego Fundacji OnkoCafe - Razem Lepiej. O to, jak radzili sobie ze zmianami w organizacji opieki zdrowotnej, jakie emocje czuli i gdzie szukali wsparcia, zapytano 369 pacjentów z polskich ośrodków onkologicznych.
2020-06-18 10:01

WHO: deksametazon w leczeniu Covid-19 - to przełom

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała we wtorek 16 czerwca b.r. za "naukowy przełom" informację brytyjskich naukowców, którzy potwierdzili, że deksametazon z grupy sterydów o 30% zmniejsza śmiertelność wśród osób najciężej chorych na Covid-19. Ogłoszono go pierwszym lekiem, którego skuteczność przeciw nowemu typowi koronawirusa została potwierdzona klinicznie.
2020-06-17 19:28

Raport: Organizacje pozarządowe wobec pandemii

Pandemia koronawirusa diametralnie zmieniła nasze codzienne funkcjonowanie. Kolejne restrykcje wprowadzane przez władze państwowe oznaczały zamknięcie nas w domach, zredukowanie kontaktów społecznych, przeniesienie ogromnej części aktywności zawodowej i prywatnej do Internetu, zamrożenie wielu dotychczasowych działań.
2020-06-17 16:54

Rozdano Nagrody Supertalenty w Medycynie 2020

Gratulujemy zwycięzcom tegorocznych Supertalentów Medycyny 2020 - młodym, ambitnym lekarzom, cieszącym się autorytetem w środowisku medycznym oraz wśród pacjentów. Nagrodę główną zdobył prof. dr. hab. n. med. Paweł Balsam z I Katedry i Kliniki Kardiologii UCK Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
2020-06-17 12:48

Badania: Zainteresowanie cyfrowymi konsultacjami z lekarzami pierwszego kontaktu wzrosło o 115 proc.

Zainteresowanie cyfrowymi konsultacjami z lekarzami pierwszego kontaktu wzrosło o 115 proc. w stosunku do poprzedniego roku, a na przestrzeni marca i maja o 30 proc.[1]. Z badań przeprowadzonych przez KRY, największą w Europie platformę telemedyczną, wynika, że Europejczycy coraz chętniej sięgają po rozwiązania technologiczne ułatwiające kontakt z lekarzami. Jeżeli przewidywana przez WHO druga fala zachorowań nastąpi, będzie to kluczowe dla zachowania stałego dostępu do opieki zdrowotnej.
2020-06-17 09:47

NCCN: zalecenia opieki nad dziećmi z ostrą białaczką limfoblastyczną

Nowe tłumaczenia zaleceń NCCN (stowarzyszenie czołowych centrów leczenia nowotworów w Stanach Zjednoczonych) dotyczące ostrej białaczki limfoblastycznej u dzieci w językach chińskim, japońskim, francuskim, hiszpańskim i portugalskim są dostępne nieodpłatnie na NCCN.org.
2020-06-17 09:35

KIDL: po raz kolejny przestrzega przed zdalną autoryzacją badań laboratoryjnych

Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych po raz kolejny apeluje do resortu zdrowia i przedstawia ekspertyzę w przedmiocie (nie)dopuszczalności wykonywania zdalnej autoryzacji wyników badań laboratoryjnych w świetle aktualnej wiedzy medycznej i zasad wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego sporządzoną na wniosek Prezesa Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych w związku z czasowym dopuszczeniem możliwości wykonywania tzw. zdalnej autoryzacji wyników badań laboratoryjnych przepisami rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 marca 2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie standardów jakości dla medycznych laboratoriów diagnostycznych i mikrobiologicznych (Dz. U. z 2020 r. Poz. 464).
2020-06-16 19:09

Zespół pęcherza nadreaktywnego (OAB) to problem społeczny i medyczny

Zespół pęcherza nadreaktywnego (OAB) rozpoznawany jest u 27 procent kobiet i 10,8 procent mężczyzn powyżej 18. roku życia*. Częstość jego występowania zwiększa się wraz z wiekiem i zwykle towarzyszą mu inne objawy ze strony dolnych dróg moczowych - naglące parcia z lub bez epizodów nietrzymania moczu oraz zwiększona liczba mikcji w dzień i w nocy. Ocenia się, że w Europie z powodu OAB cierpi niemal 50 milionów osób, w Polsce około 2-3 milionów. Każdego roku to schorzenie dotyka w naszym kraju 10-15 tysięcy nowych pacjentów.
2020-06-16 16:40

Ponad połowa Polaków uważa, że mierzenie temperatury w miejscach publicznych jest potrzebne

W ostatnich miesiącach pandemia mocno zachwiała społecznym poczuciem bezpieczeństwa. Miejsca, dotychczas bezpieczne, dziś takimi już nie są. Koronawirus sprawił, że obawiamy się podróżowania, galerii handlowych oraz kościołów. Bezpieczniej czujemy się wiedząc, że nasze zdrowie jest pod kontrolą.
2020-06-16 13:17

Telemedycyna rewolucjonizuje tradycyjne modele opieki zdrowotnej

Upowszechnienie w ostatnich miesiącach telemedycyny i zdalnej ochrony zdrowia, spowodowane wybuchem epidemii SARS-CoV-2, gwałtownie przyspieszyło proces zmiany standardów obsługi pacjentów, prognozowany na najbliższe 20 lat. Aż 94 proc. menadżerów, którzy wzięli udział w badaniu firmy doradczej Deloitte „The Future of Virtual Health” uważa, że użycie rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji pozwoli na wcześniejszą proaktywną diagnostykę oraz podjęcie najlepszych terapii.
2020-06-16 10:52