Opóźnienia dostaw szczepionki Pfizer a harmonogram szczepień w Polsce

Opublikowane 18 stycznia 2021
Opóźnienia dostaw szczepionki Pfizer a harmonogram szczepień w Polsce
Kilka dni temu firma Pfizer poinformowała o czasowym zmniejszeniu dostaw szczepionki przeciw koronawirusowi. Spowodowaóo to m.in. wstrzymanie części dostaw szczepionek do szpitali w całym kraju. Sytuację odnośnie dalszego harmonogramu szczepień we Polsce skomentował dziś minister Michał Dworczyk, szef KPRM.
Minister Dworczyk w wywiadzie dla Polsat News wskazał - Wczoraj późnym wieczorem otrzymaliśmy harmonogram od firmy Pfizer. W tej chwili analizujemy go i staramy się dostosować nasz krajowy harmonogram do tych informacji. Musimy wszystko przeliczyć i uwzględnić w naszych możliwościach - mówił Dworczyk. Dodał, że o szczegółach rząd poinformuje w poniedziałek na konferencji prasowej.

Harmonogram firmy Pfizer zakłada zmniejszenie dostaw do 8 lutego b.r.

Szef KPRM dodał, że szczepienia grupy 0 nie zostaną wstrzymane, jednak dojdzie do ich opóźnienia w najbliższych tygodniach. Nie zmieniony zostaje natomiast harmonogram szczepień 2 tury osób, które już otrzymały pierwsza dawkę oraz termin rozpoczęcia szczepień masowych. 25 stycznia rozpocznie się szczepienie seniorów powyżej 70 roku życia. 

15 stycznia firma Pfizer potwierdziała, że w celu dostosowania operacji produkcyjnej i uzyskanie odpowiednich zgód na modyfikacje fabryki w Puurs (Belgia) zostaną ograniczonedostawy szczepionek od końca stycznia do początku lutego. Jednocześnie firma zapewniła, że po okresie przejściowym, dostarczy więcej szczepionek na przełomie lutego i marca.

Źrodło: Polsat News, pap