Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

The Lancet: Lekcje z COVID-19 - pokonać fragmentaryzację opieki zdrowotnej

Stoimy w obliczu bezprecedensowego kryzysu na całym świecie, w którym zdrowie oraz dobrobyt, bezpieczeństwo i ekonomia wpływają na życie ludzi. Obywatele Europy cenią zdrowie indywidualne i społeczne z uwzględnieniem troski planetę i priorytetów zdrowotnych. Odpowiedź Europy na COVID-19 będzie miała długoterminowe konsekwencje o charakterze geopolitycznym i ekonomicznym, w tym świetle coraz bardziej widoczne stają się słabości polityki zdrowotnej w UE, czytamy na łamach The Lancet.
2020-06-22 14:07

Dzień Kultury Fizycznej 22 czerwca - kolana lubią ruch

Aktywność fizyczna jest ważna dla naszego narządu ruchu, czyli dla układu mięśniowego zawieszonego na układzie kostno-stawowym, w tym dla największego z naszych stawów: stawu kolanowego! Co lubią, a czego nie lubią kolana? Dlaczego warto o nie dbać? Jakie formy aktywności są polecane? Oto porady ortopedów.
2020-06-22 10:48

Kryzys ekonomiczny spowodowany pandemią poruszył najbogatszych, a biedniejszym dał szansę na rozwój

Przez ostanie dwadzieścia lat tempo wzrostu zamożności było wyjątkowo odporne na czynniki zewnętrzne. Kryzys ekonomiczny spowodowany wystąpieniem pandemii oraz zmienna sytuacja na rynkach niemal na pewno doprowadzi do zmniejszenia się światowego bogactwa - szacują eksperci Boston Consulting Group.
2020-06-22 10:10

Ortezy na miarę dziecka wsparte z funduszy europejskich

Indywidualnie dopasowane, wytrzymałe, lekkie, kolorowe, niedrogie, a co najważniejsze – gotowe w kilka dni. Innowacyjne ortezy, do których wytwarzania zostaną wykorzystane najnowocześniejsze rozwiązania techniczne, będą służyć dzieciom z nabytymi oraz wrodzonymi niepełnosprawnościami kończyn górnych i dolnych w łatwiejszym poruszaniu się i aktywnym życiu. Pracę nad nimi podjął interdyscyplinarny zespół specjalistów, który otrzymał grant w wysokości 13,3 mln zł na hybrydowe ortezy ortopedyczne 3D dla dzieci w ramach „Szybkiej Ścieżki” finansowanej z unijnego programu Inteligentny Rozwój (POIR).
2020-06-20 11:40

Exscalate4CoV: Lek generyczny stosowany w osteoporozie może być skuteczny w leczeniu łagodnych objawów Covid-19

Finansowane ze środków UE konsorcjum #Exscalate4CoV ogłosiło, że już zarejestrowany lek generyczny stosowany w leczeniu osteoporozy, raloksyfen, może być skutecznym leczeniem u pacjentów z COVID-19 z łagodnymi objawami zakażenia. Konsorcjum korzysta ze wspieranej przez UE platformy wysokiej mocy obliczeniowej, jednej z najpotężniejszych na świecie, w celu sprawdzenia potencjalnego wpływu znanych molekuł na strukturę genomową koronawirusa.
2020-06-20 11:05

Nowy test na sepsę i COVID-19

Test na sepsę i COVID-19 ma wspierać specjalistów klinicznych w rozpoznawaniu posocznicy i innych poważnych zakażeń bakteryjnych. Najnowsze badanie oferowane producenta jest dostępne w systemie immunodiagnostyki VITROS 3600, VITROS 5600 oraz zintegrowanym systemach VITROS XT 7600 i ECi/ECiQ.
2020-06-19 16:13

Nikotyna a rak: czy jest jakaś zależność?

Nikotyna nie jest substancją rakotwórczą, ale... może mieć wpływ na rozwój raka. Zespół badaczy z Wake Forest University ogłosił właśnie, że udało im się wykazać, w jaki sposób nikotyna może stymulować przerzuty do mózgu u pacjentów z rakiem płuca. Zdaniem zespołu tacy pacjenci powinni odstawić nikotynę w jakiejkolwiek postaci, a zatem podejmując próbę rzucenia palenia nie stosować jej w jakiejkolwiek formie.
2020-06-19 10:57

Posiedzenie Rady Przejrzystości AOTMIT 25/2020 w dniu 22.06.2020 r.

Najbliższe posiedzenie Rady Przejrzystości AOTMiT odbędzie się 22 czerwca 2020 r., dotyczy przygotowania opinii w sprawie zasadności finansowania ze środków publicznych, w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowych, leków m.in. we wskazaniu rak gruczołowy płuca, przewlekła białaczka szpikowa, rak płaskonabłonkowy skóry twarzy w stadium nieresekcyjnym, rak płaskonabłonkowy skóry szyi.
2020-06-19 10:26

Pielęgniarka - edukator przyjazny pacjentowi

Pomoże oswoić diagnozę, zmotywuje do podjęcia terapii, pokaże, jak właściwie się sobą zaopiekować. Zdaniem ekspertów Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego pielęgniarka realizująca zadania z zakresu edukacji zdrowotnej pomaga usprawnić cały proces diagnostyczno-terapeutyczny. Jej działania są korzystne dla pacjenta, jego rodziny, ośrodka i całego systemu opieki zdrowotnej, ale aby były skuteczne, konieczna jest właściwa edukacja personelu.
2020-06-19 09:44

RPP: Zobowiązywanie lekarza, aby ten ponosił koszty zlecanych pacjentowi badań narusza zbiorowe prawa pacjenta

Rzecznik Praw Pacjenta uznał, że zobowiązywanie lekarza, aby ten ponosił koszty zlecanych pacjentowi badań narusza zbiorowe prawa pacjenta do świadczeń zdrowotnych, odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej i udzielanych z należytą starannością (art. 6 ust. 1 i art. 8 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta). 
2020-06-18 14:45

Czas na skuteczne leczenie hipercholesterolemii - apelują pacjenci, klinicyści oraz parlamentarzyści

Od kilku lat trwają wysiłki o zapewnienie polskim pacjentom dostępności do nowoczesnych metod leczenia chorób sercowo-naczyniowych za pomocą inhibitorów PCSK9, które obniżają poziom cholesterolu LDL. Program lekowy, który funkcjonuje od ponad roku jest niestety bardzo ograniczony i dedykowany wyłącznie chorym na hipercholesterolemię rodzinną, nie zabezpieczono też opcji terapeutycznej dla chorych po zawale. O komentarz w sprawie tej sytuacji i interpelacji przekazanej do resortu zdrowia przez szerokie grono parlamentarzystów poprosiliśmy prof. hab. dr n. med. Macieja Banacha, Prezesa Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego oraz Szymona Chrostowskiego, lidera koalicji Serce dla Kardiologii.

2020-06-18 12:54

Żywienie niemowlaka w podróży - idealny przepis na pierwszy wyjazd z dzieckiem

Choć jeszcze niedawno wydawało się, że wakacji w tym roku nie będzie, coraz bardziej luzowane obostrzenia wskazują na to, że wyjazd w najcieplejszym czasie w roku jednak może się udać. Z oczywistych względów, obecnie największym powodzeniem cieszą się obiekty noclegowe w Polsce, często w małych miejscowościach, wsiach i z daleka od skupisk ludzi: zwłaszcza, jeśli jednym z podróżników po raz pierwszy będzie niemowlak. Jak zaplanować wyprawę z maluchem i jak zapewnić mu zbilansowane posiłki w czasie, gdy trzeba pamiętać o tylu ważnych rzeczach? Wystarczy przestrzegać kilku prostych rad!
2020-06-18 12:06