Uzdrowiska są przygotowane do uruchomienia rehabilitacji leczniczej dla ozdrowieńców

Opublikowane 21 stycznia 2021
Uzdrowiska są przygotowane do uruchomienia rehabilitacji leczniczej dla ozdrowieńców
Towarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP wystosowało do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego kolejny apel w sprawie otwarcia uzdrowisk.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek (dnia 18.01.2021r.) o niecałych 3,3 tys. wykrytych w Polsce zakażeniach COVID-19. We wtorek (19.01.br) było to 4835 osób. Liczba ozdrowieńców wynosi 1197034 osób, a duża część z nich absolutnie wymaga rehabilitacji pocovidowej. Coraz więcej osób, które przeszły zakażenie wirusem COVID-19 skarży się na pochorobowe powikłania. Zaburzenia w oddychaniu, duszności, ogólne osłabienie organizmu, skutkujące długotrwałym poczuciem zmęczenia, to tylko część niepokojących objawów zmian w organizmie, będących efektem infekcji. Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa obecnie 15667 osób, u których potwierdzono zakażenie.

Wielokrotnie podkreślaliśmy, że uzdrowiska polskie dzięki wysokiemu poziomowi oferowanych usług leczniczych, hotelowych i gastronomicznych oraz wykwalifikowanej kadrze i opiece medycznej są w stanie zagwarantować pacjentom rehabilitację na najwyższym poziomie. Uzdrowiska oferują również dodatkowe, niezwykle ważne w procesie rehabilitacji czynniki jakimi są naturalne i różnorodne surowce o właściwościach leczniczych, walory krajobrazowe, doskonale rozwinięta infrastrukturę uzdrowiskową i turystyczną. Ozdrowieńcy i pacjenci uzdrowisk z niecierpliwością czekają na możliwość wyjazdu na leczenie i poprawę stanu zdrowia.

Specjaliści ds. pulmonologii, kardiologii i innych dziedzin medycyny podkreślają, że pacjenci, którzy przebyli COVID-19 bardzo powoli wracają do zdrowia, często zmagają się z licznymi powikłaniami tej choroby i wymagają dalszej opieki medycznej. Wg. medyków ozdrowieńcy, podczas rekonwalescencji mają trudności z powrotem do swoich obowiązków domowych i zawodowych, co zdaniem lekarzy może prowadzić nawet do problemów natury psychicznej. Prowadzona dotychczas opieka nad pacjentami z COVID-19 koncentruje się jedynie na leczeniu ostrej fazy choroby, czyli przede wszystkim na ratowaniu życia zakażonych. Sporadycznie występują przypadki zapewnienia leczenia pocovidowego w wersji komercyjnej. Uzdrowiska są odpowiednim miejscem na realizację kolejnego etapu opieki jakim powinna być rehabilitacja lecznicza. Osoby, które chorowały na COVID-19, właśnie w uzdrowiskach mogą skutecznie zadbać o swoją sprawność funkcjonalną, zwiększyć swoją odporność immunologiczną czy też poprawić kondycję psychiczną.

Zdrowie i rehabilitacja osób, które przebyły koronawirusa to kluczowa kwestia, ale nie możemy zapominać też o ekonomii. Obiekty sanatoryjne oraz szpitale uzdrowiskowe w uzdrowiskach w których jest 45000 łóżek, od kilku miesięcy są nieczynne, ze względu na pandemię i nadal nie wiadomo kiedy zostaną ponownie otwarte. Często zapominamy, że uzdrowiska to także ogromny rynek pracy. Uzdrowiska zapewniają miejsca pracy prawie dla 18 tys. pracowników (zatrudnionych bezpośrednio w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego) oraz ok. 80 tys. pracowników zatrudnionych w otoczeniu uzdrowiskowym (turystyka, handel, usługi, gastronomia, itp.). Ponowne uruchomienie uzdrowisk pozwoliłoby zakładom lecznictwa uzdrowiskowego na prowadzenie działalności, a z drugiej strony zapewniłoby funkcjonowanie obiektów uzdrowiskowych oraz utrzymanie wielu miejsc pracy. Należy także zwrócić uwagę na bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów, którzy chorowali na COVID-19. W chwili obecnej trwa szczepienie personelu uzdrowiskowego, a pacjenci pocovidowi już przeszli chorobę i wytworzyli przeciwciała.

Zawieszenie działalności uzdrowiskowej miało fatalny wpływ na kondycję gmin uzdrowiskowych i ich mieszkańców. Z niepokojem obserwujemy, że w dłuższej perspektywie czasowej, na skutek skumulowania spadku większości dochodów, stanie się ona wręcz dramatyczna.

Apelujemy o ponowną analizę zasadności dalszego zamknięcia uzdrowisk i podjęcie jak najszybszych działań, które pozwolą na opracowanie i uruchomienie programu rehabilitacji leczniczej w oparciu o posiadane zasoby uzdrowisk.

Źródło: Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP