Program wsparcia psychiatrii dzieci i młodzieży - dodatkowe 220 mln. na rozwój

Opublikowane 20 stycznia 2021
Program wsparcia psychiatrii dzieci i młodzieży - dodatkowe 220 mln. na rozwój
W środę 20 stycznia 2021 Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział program wsparcia psychiatrii dzieci i młodzieży, w ramach którego zostanie przeznaczonych 220 mln zł na opiekę psychiatryczną, w tym na poprawę infrastruktury - 120 mln zł.

- Dzieci narażone są na niesamowite ryzyka, ataki różnego rodzaju, na hejt, nienawiść. Poprzez to dochodzi do działań autodestrukcyjnych i problemów psychicznych. Często dzieci poddawane są nadmiernej presji - powiedział szef rządu i przypomniał, że problemy te wzmaga izolacja związana z pandemią. - mówił Premier.

Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszej konferencji prasowej z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i konsultanta krajowego w dziecinie psychiatrii dzieci i młodzieży prof. Barbary Remberk zapowiedział przeznaczenie w najbliższym czasie 220 mln zł na opiekę psychiatryczną dzieci i młodzieży, w tym 120 mln zł na poprawę infrastruktury. - Przeznaczamy na ten cel ok. 120 mln zł - to jest po ok. 3 mln zł na jeden oddział - podkreślił Premier.

- Uruchomimy bezpłatną, całodobową infolinię, zwiększymy dostępność świadczeń, uruchomimy projekt profilaktyki uzależnień cyfrowych - powiedział szef rządu, który wcześniej poinformował, że uczestniczył w środę w wideokonferencji ze specjalistami zajmującymi się problemami psychicznymi dzieci i młodzieży. - dodał Premier.

- W ubiegłym roku nakłady na opiekę psychiatryczną dzieci i młodzieży wzrosły z ok. 250 mln zł do znacznie ponad 400 mln zł. W 2020 roku zwiększyliśmy liczbę placówek udzielających świadczeń dzieciom z 365 do 562, a więc o ponad 50 proc. w ciągu jednego roku. W kwietniu 2020 roku rozpoczęło działalność 138 ośrodków Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Opieki Psychoterapeutycznej
- kontynuował premier.- Chcemy udostępnić wszystkie kanały komunikacji, aby jak najmniej było samobójstw wśród dzieci i młodzieży. Problemy, z którymi styka się młodzież, stykają się już dzieci, są ogromne 
- mówił Morawiecki.

Zakłada się uruchomienie  bezpłatnej, całodobowej infolinii oraz możliwości komunikowania się poprzez czat i e-mail.

Źródło: konferencja KPRM